Antyskalanty – czym są i kiedy je stosować?

Antyskalanty – czym są i kiedy je stosować?

Woda odgrywa niezwykle istotną rolę w przemyśle. Może być używana do chłodzenia lub ogrzewania maszyn czy pomieszczeń. Zmieniona w parę jest używana do wytwarzania energii elektrycznej. Wykorzystujemy ją również w naszych domowych instalacjach wodnych. Niezależnie od jej zastosowania, kluczowa jest jej czystość. Jeżeli jakość wody jest niska system, który nią wypełnimy, szybko zacznie korodować, a w instalacji osadzi się kamień.

Jak oczyszczana jest woda?

Większość naturalnych wód zawiera stosunkowo wysokie stężenie jonów wapnia, siarczanów i wodorowęglanów. W normalnych warunkach nie jest to wada. Zmienia się to jednak, gdy osadzają się one w instalacjach wodnych pod postacią węglanu wapnia, siarczanu wapnia, siarczanu baru i innych związków. Dlatego woda jest z nich oczyszczana. Podstawową techniką wykorzystywaną do oczyszczenia wody z większości kationów i anionów jest metoda filtracji. Najskuteczniejszym sposobem filtracji jest odwrócona osmoza. W jej trakcie membrany osmotyczne zatrzymują cząsteczki metali ciężkich, azotany, siarczany, wapń, magnez, chlorki, sód czy potas. Dzięki temu woda ma odpowiednie parametry. Skuteczność tej metody oceniana jest od 97 do 99,5 procent.

uzdatnianie wody przemysłowej

Czym są antyskalanty?

Antyskalanty to środki chemiczne, które wykorzystujemy najczęściej, by chronić i przedłużyć życie membranom osmotycznym wykorzystywanym właśnie w czasie odwróconej osmozy. Woda, po procesie filtracji zawiera bardzo mało soli. Podczas odsalania membran osmotycznych przy wysokich współczynnikach odzysku, granice rozpuszczalności gipsu i kalcytu przewyższają poziomy nasycenia. Wtedy pierwiastki zaczynają się krystalizować na powierzchni membran. Antyskalanty zabezpieczają je i uniemożliwiają krystalizację się soli na nich. Dzięki temu nie osadza się na nich kamień i nie zapychają się osadami. Dzięki temu membrany się nie zatykają, pracują dłużej, a co za tym idzie przedłuża się żywotność stacji filtrującej. Możemy je stosować nie tylko w takich sytuacjach. Środki te są bardzo często wykorzystywane przy kondycjonowaniu wody. Niezależnie od typu instalacji mogą w niej wyeliminować problem osadów mineralnych.

Czy warto inwestować w te produkty?

Niewątpliwie antyskalanty to dodatkowy wydatek, który musimy ponosić. Warto jednak zastanowić się ile będzie kosztować zakup nowych membran osmotycznych i ich wymiana. A z czasem wymiana całej stacji filtrującej. Analizując w ten sposób koszty długofalowo warto zainwestować w te produkty. Dodatkowo prawidłowo stosowany antyskalant przedłuży życie całej instalacji wodnej. Dzięki niemu unikniemy wielu kosztowych usterek. Nie będziemy też mieli przestojów w pracy, które generowałyby kolejne straty.

Jak działają antyskalanty?

Są to związki powierzchniowo czynne, które zakłócają reakcje strącania.  Środki te zakłócają reakcje strącania na trzy główne sposoby. Pierwszy z nich to hamowanie progowe. Oznacza to, że antyskalanty zabierają ze środowiska reaktory, które są niezbędne do przeprowadzenia reakcji krystalizacji. Drugim sposobem jest modyfikacja kryształów. Preparat działa w ten sposób, że zniekształca powstające kryształy, aby nie mogły przylegać do membran i innych części instalacji. Gdy kryształ zaczyna się formować na poziomie submikroskopowym, grupy ujemne zlokalizowane na cząsteczce atakują ładunki dodatnie na skali jądra, przerywając równowagę elektrolityczną niezbędną do wzrostu kryształów. Część środków ma zdolność dyspersyjności. Oznacza to, że potrafią one absorbować cząsteczki koloidalne i nadawać im wysoki ładunek anionowy, który ma tendencję do oddzielania się od kryształów.

rury przemysłowe

Jak wybrać skuteczny antyskalant?

Uważa się, że najskuteczniejszym zabezpieczeniem membran osmotycznych wykorzystywanych w procesie odwróconej osmozy są preparaty, które w swoim składzie mają fosforany lub polimery. Takie specyfiki najlepiej zabezpieczą membrany przed osadami. Warto zwrócić uwagę czy dany antyskalant ma dodatkowe zalety. Istnieją na przykład mieszanki, które prócz swojej podstawowej funkcji, dodatkowo maskują zawarte w wodzie żelazo i mangan. Dzięki temu możemy zlikwidować zjawisko rdzawej wody.

Jak stosować antyskalanty?

Gdy chcemy skutecznie ochronić naszą stację filtrującą musimy skorzystać z preparatów wysokiej jakości i odpowiednio je dawkować. To, ile antyskalantu powinniśmy zastosować zależy od tego jaki jest skład chemiczny wody, szczególnie bierzemy pod uwagę jej twardość. Powinny one być dawkowane proporcjonalnie do ilości wody za pomocą pompy dozującej.