Bramy dla przemysłu – jak je wybrać i na co zwrócić uwagę

Bramy dla przemysłu – jak je wybrać i na co zwrócić uwagę

Bramy wykorzystywane na halach przemysłowych, w magazynach oraz fabrykach powinny różnić się parametrami oraz materiałem, z którego są wykonane w stosunku do bram montowanych w domach prywatnych. Często stosuje się dodatkowe akcesoria, które jeszcze bardziej zwiększają użyteczność bram i ułatwiają ich codzienne wykorzystanie.


Artykuł zrealizowany dzięki materiałom źródłowym Grodex. Dowiedz się więcej na stronie marki.

Bramy przemysłowe – jak je dobrać?

Bramy przemysłowe powinny cechować się wysoką wytrzymałością na intensywną eksploatacje, odpornością na negatywne oddziaływanie atmosferycznych czynników zewnętrznych i jednocześnie izolacyjnością cieplną.

Ze względu na duże rozmiary jakie posiadają bardzo często bramy wykorzystywane w przemyśle posiadają możliwość zamontowania w ich segmencie drzwi przejściowych, okien, kratek wentylacyjnych. Ponadto w przypadku bram zbudowanych z segmentów powinna istnieć opcja wymiany pojedynczych paneli, bez konieczności demontażu pozostałych.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe są często stosowane w przemyśle ze względu na oszczędność miejsca  i możliwości ich zastosowania niemal w każdym rodzaju obiektu.  Otwierają się one pionowo, więc przestrzeń przed budynkiem i wewnątrz nie pozostaje zapełniona.

Bramy te mogą być wykonane ze stali, aluminium oraz z kombinacji tych materiałów. Istnieje możliwość zastosowania okien lub elementów przeszklonych, w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. W przypadku wielu magazynów czy hal produkcyjnych istotne znaczenie ma utrzymanie stałej temperatury – wykorzystuje się wówczas bramy segmentowe ocieplane za pomocą pianki poliuretanowej.

Dodatkowo aby zagwarantować maksymalną izolację od czynników zewnętrznych stosuje się dolne, górne i boczne uszczelki oraz uszczelki między sekcyjne. Brama sekcyjna w przemyśle zazwyczaj otwierana jest za pomocą zastosowanego napędu automatycznego co zwiększa codzienne użytkowanie.

Bramy przesuwane

Niekiedy występuje sytuacja gdy nie ma możliwości zamontowania bramy, która będzie zwijała się lub zamykała wewnątrz otworu. Wówczas często stosowana jest brama przesuwana, która otwiera się wzdłuż fasady budynku, na zewnątrz. Bramy te mogą być zarówno jedno jak i dwuskrzydłowe.

Prosta konstrukcja bramy gwarantuje łatwość jej wykorzystania każdego dnia. Brama może być ocieplana lub posiadać drzwi przejściowe, okna z szyby akrylowej czy kratki wentylacyjne.

Bramy szybkobieżne

Bramy szybkobieżne są stosowane wewnątrz pomieszczeń. Ich celem jest odizolowanie poszczególnych pomieszczeń ułatwiając ich rozdzielenie i utrzymanie stałej temperatury. Są one zazwyczaj wykonywane z materiału PVC, który jest jednocześnie wyjątkowo odporny i na tyle miękki, że możliwe jest jego zwijanie.

Bramy szybkobieżne nie zajmują dużej ilości miejsca – zwijają się w wał u góry sufitu. Cechują się dużą prędkością ruchu, mogą być rozwijane automatycznie oraz ręcznie. W przypadku wykorzystania napędu zamontowany czujnik w przypadku napotkania przez bramę przeszkody cofa jej rozwijanie. Jest to dodatkowa zaleta zwłaszcza w przypadkach gdy brama została zamontowana w miejscu gdzie pracuje wiele osób.

brama przemysłowa

Akcesoria bramowe

W przemyśle wykorzystywane są powszechnie również akcesoria bramowe w postaci słupków ochronnych, kaset sterujących, detektorów ruchu, kurtyn świetlnych czy dróg radiowych. Słupki ochronne służą do zabezpieczenie przed uderzeniem lub wjazdem pojazdów w urządzenia, maszyny, wózki widłowe oraz na zakazany teren.

Są one wykonywane z mocnej stali i dodatkowo posiadają zabezpieczenia antykorozyjne. Kasety sterujące stosowane są w przypadku bram z napędem elektrycznym. Naciśnięcie odpowiedniego przycisku aktywizuje mechanizm urządzenia. Są one przenośne i wygodne w obsłudze.

Zastosowanie różnego rodzaju akcesoriów gwarantuje znacznie wygodniejsze codzienne obsługiwanie bram, a także maksymalne bezpieczeństwo wszystkim pracownikom oraz osobom postronnym.