Bramy hangarowe w lotnictwie

Bramy hangarowe w lotnictwie

Przemysł lotniczy jest specyficzną branżą, która wymaga niezawodności działania i wysokiej jakości wszystkich elementów wchodzących w skład zarówno jednostek organizacyjnych, jak i wykonawczych.

Bramy hangarowe do lotnictwa muszą być przystosowane do negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych, częstych zmian wilgotności, zabrudzeń, mocnego nawiewu pyłów oraz silnych wiatrów.

Powinny one zostać odpowiednio dobrane zarówno do wielkości otworu jak i warunków atmosferycznych jakie panują na danym obszarze. Jakie są cechy bram hangarowych i jakie modele można wyróżnić?

Czym różnią się bramy hangarowe od innych rodzajów bram?

Bramy hangarowe cechują się przede wszystkim odpowiednio dobranym materiałem, który gwarantuje wysoką izolacją zarówno akustyczną jak i termiczną. Bramy są również dodatkowo wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe, które są wyjątkowo istotne w tak finansowo rozwiniętym przemyśle jakim jest lotnictwo.

Bramy hangarowe posiadają duże rozmiary, dlatego ich konstrukcja musi umożliwiać ich wygodne użytkowanie bez względu na ich rozmiary. Bramy te są zaopatrywane w automatyczne systemy, dzięki którym możliwe jest ich zdalne sterowanie, bez konieczności wykorzystywania własnych sił.

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa są one również wzbogacone w systemy, które umożliwiają ich otwieranie i zamykanie nawet w przypadku braku prądu lub pojawienia się niespodziewanych awarii. Bramy hangarowe mogą posiadać także różnorodne dodatki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.

Fotokomórki lub czujniki znajdujące się w bramie gwarantują zatrzymanie się jej procesu zamykania w momencie, gdy zostanie wykryty na jej drodze dowolny obiekt lub osoba.

Jakie modele bram hangarowych są najpopularniejsze w lotnictwie?

W zależności od potrzeb oraz konkretnej sytuacji klienta stosuje się bramy hangarowe przesuwane, podnoszone, harmonijkowe lub składane. Bramy przesuwane mogą posiadać dowolną liczbę skrzydeł oraz nieograniczone wymiary, co jest wyjątkowo istotne w przypadku, gdy koniecznie jest zastosowanie bramy do bardzo dużego otworu.

W tym modelu zazwyczaj stosuje się stalową konstrukcję nośną, która gwarantuje odporność na negatywne czynniki atmosferyczne, wytrzymałość i jednocześnie odpowiedni ciężar umożliwiający komfortowe użytkowanie.

Bramy przesuwane mogą być wzbogacone o elementy takie jak drzwi przejściowe, okna czy otwory niezbędne do przeprowadzenia instalacji. Kolejnym modelem są bramy podnoszone, które również posiadają możliwość zastosowania wypełnienia doświetlającego lub otworów wentylacyjnych.


Bramy hangarowe Grodex to odpowiedź na potrzeby branży lotniczej. Zapewniają balans pomiędzy zachowaniem odpowiednich warunków w hangarze a funkcjonalnością.


Ich montaż możliwy jest zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

Dodatkowo bardzo często występuje możliwość połączenia ich z bramą segmentową o dużej szerokości. Wyjątkowo komfortowe w codziennym użytkowaniu są również bramy harmonijkowe, które posiadają wiele zalet sprawiających, że są one powszechnie stosowane w różnorodnych przemysłach, w tym w lotnictwie. Ich szerokość może być nieograniczona, podobnie jak liczba skrzydeł.

Bramy hangarowe w lotnictwie

Wysokość bramy harmonijkowej jest ograniczona do 8 m oraz konieczne jest zagwarantowanie odpowiedniej przestrzeni przy suficie tak, aby istniała możliwość przesuwania się bramy.

Bramy harmonijkowe ze względu na wykorzystanie odpowiednich, innowacyjnych paneli gwarantują wysoką szczelność i izolację akustyczną oraz termiczną przy jednoczesnej możliwości zastosowania paneli doświetlający lub innych niezbędnych dodatków.