Ciekawe aranżacje z kostki brukowej

Ciekawe aranżacje z kostki brukowej

Obejście domu musi wyglądać estetycznie, powinno być w eleganckich kolorach. Aranżacje z kostki brukowej to sposób na ciekawy stylistycznie chodnik, który z pewnością spodoba się domownikom i gościom. Niewielka kostka pozwala na tworzenie w zasadzie każdej kompozycji, którą zapragnie mieć właściciel domu. Realizacje kostki brukowej zyskują na popularności – do lamusa odchodzą duże płytki chodnikowe, które kruszą się po kilku latach, czy wylewanie chodnika lub podjazdu betonem. Starannie zaprojektowana nawierzchnia jest nieodzownym elementem ogrodu, podwórka lub podjazdu i może być jego ozdobą. Wrażliwość estetyczna Polaków jest dziś o wiele większa niż kilkanaście lat temu. Kiedyś liczyła się głównie funkcjonalność, łatwość zdobycia materiału. Obecnie nie ma problemów ze zdobyciem kostki, a jej wytrzymałość i ozdobny charakter tworzą jedną całość. Nie musimy wybierać między trwałością a estetyką – obie rzeczy otrzymujemy w pakiecie wraz z kostką. Produkty do wykładania nawierzchni są bardzo dobrej, jakości, spełniają wymagania klientów. Wolny rynek zrobił swoje – sprawił, że producenci muszą starać się łączyć, jakość z wymaganiami użytkowników i w miarę przystępną ceną. Klient wybiera spośród wielu ofert.

Brukarstwo, jako sztuka

Sztuka współczesna ma różne oblicza, to nie tylko galerie i wystawy uliczne. Brukarstwo przez wielu uważane jest za rodzaj sztuki użytkowej. Projekty brukarskie wymagają precyzji wykonania. Sztuka nie ma funkcji wyłącznie artystycznych, mających na celu obcowanie z artyzmem, odwoływania się do najgłębszych pokładów wyobraźni. Współczesna sztuka koncentruje się na praktyczności – mamy przecież wzornictwo dekoracyjne, bazujące na najwymyślniejszych pomysłach projektantów. Sztuka jest obecna we wszystkich dziedzinach życia, dawno już wyszła poza malarstwo, rzeźbę, projekty mebli i serwisów. Sztuką stało się układanie wzorów z różnych elementów. Mozaiki z kostki brukowej wyglądało ślicznie, dodają uroku nawierzchni. Brukarz tworzy doskonałe form, gdzie wielkie znaczenie połączenie kolorów. Realizacja takich projektów odbywa się za pomocą specjalnych maszyn brukarskich, które ułatwiają uzyskanie precyzji. Dzisiejsza sztuka nie jest wyłącznie pracą ręczną – w wielu dziedzinach jest zmechanizowana, posługuje się skomplikowanymi programami komputerowymi, które umożliwiają tworzenie masowych projektów i ich szybką produkcję. Dzięki temu elementy dekoracyjne są dostępne bez ograniczeń.

Kostka brukowa

Chodniki z kostki brukowej

Chodniki z kostki brukowej zaczynają być coraz bardziej popularne w miastach. Na placach o charakterze reprezentacyjnym najczęściej układane są chodniki z kostki granitowej. Najpopularniejszym rodzajem robót drogowych jest układanie kostki brukowej. Większość władz miejskich i gminnych decyduje się na wymianę starych płyt chodnikowych na ładnie wyglądające kostkę brukową. Nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale także o większe znaczenie praktyczne. Kostka brukowa jest odporniejsza na warunki atmosferyczne niż zwykłe płyty chodnikowe. Ich zaletą jest również to, że nie pękają, a więc znika problem dziurawych i nierównych chodników stwarzających zagrożenie dla zdrowia dzieci i osób starszych. Dla wielu administracji nieustające skargi mieszkańców na zły stan chodników są poważnym problemem, dlatego też w miarę możliwości finansowych starają się wymieniać nawierzchnię chodnika. Zyskuje na tym miejska przestrzeń, znika, bowiem miejska szaruga, miejscowość zyskuje kolory. Mieszkańcy pozytywnie wypowiadają się o chodnikach z kostki brukowej – zauważają, że wygląda estetycznie, rzadziej są na nim kałuże, a dziurach w końcu można zapomnieć. Szkoda tylko, że tempo zmian nie powala, jest zbyt powolne.

 Wielość form kostki brukowej

Wystarczy wyjść z domu, aby na własne oczy przekonać się o wielości formy kostki brukowej. Nie chodzi tutaj o dziwne kształty, ale o to, ile rzeczy można ułożyć z kostki niczym z klocków. Kolory kostki brukowej to dominacja barw stonowanych, nie znajdziemy tutaj fioletów, zieleni czerwieni, czy wszelkich odmian niebieskiego. Dominują różne odcienie szarości, żółty, czarny i stonowany różowy. Kompozycje z kostki brukowej mienią się różnymi kolorami, tworząc niepowtarzalne wzory. Używamy jej do wykładania ogrodowych alejek, chodników i placyków przed wejściem do domu. Kostka granitowa jest dobrym materiałem na nawierzchnię w miejscach narażonych na duże obciążenia, jak podjazd czy zjazd do garażu. Chodnik z kostki będzie trwały i elegancki, o ile zostaną spełnione dwa warunki: kostka musi zostać odpowiednio dobrana pod względem parametrów i właściwie ułożona. Uchodzi wśród ekspertów za materiał uniwersalny. Jedyną wadą kostki brukowej jest to, że może po kilku latach zmienić kolor i ma większą przypuszczalność wody niż kostka granitowa. Trzeba pamiętać o tym, że kostka brukowa lepiej wchłania wodę niż beton, czy zwykła płyta chodnikowa. O kostkę brukową należy odpowiednio dbać – konserwować ją i czyścić.