Dom pełen ciepła – jak zadbać o ogrzewanie zimą?

Dom pełen ciepła – jak zadbać o ogrzewanie zimą?

Zimne poranki i wieczory to domena obecnej pory roku. W ciągu dnia bywa, że w mieszkaniach znajdujących się w dobrze docieplonych budynkach nie trzeba nawet włączać kaloryfera, lecz spadająca wieczorami oraz nad ranem temperatura często wymusza na nas podkręcenia kurka na co najmniej „2”.

Odpowiednia temperatura pokojowa waha się między 18 a 24 stopnie Celsjusza, warto jednak zauważyć, że 24 stopnie to już naprawdę sporo jak na niewielkie pokoje, kuchnie czy łazienki – w takiej temperaturze człowiek nie czuje się komfortowo – dlatego latem, kiedy taka temperatura to standard nawet przy otwartych na oścież oknach, stosuje się wentylatory przysufitowe lub klimatyzatory, które mogą obniżyć ciepłotę pomieszczenia.

Mieszkania zwykle są nie muszą martwić się o wysokie spadki temperatury w zimne pory roku, jednak np. kamienice lub inne budynki zaliczane do tzw. starego budownictwa, domy wolnostojące – zwłaszcza na wsi – najczęściej korzystają z własnych źródeł ogrzewania. Najczęściej są to piece grzewcze – na gaz, kotły grzewcze, lub ogrzewanie centralne, szczególnie chętnie instalowane w domach. Piec zamontowany w piwnicy i odpowiednio „karmiony” opałem np. w postaci drewna bądź węgla może zasilić nawet kilkanaście kaloryferów i sprawić, że w naszych pokojach szybko zrobi się upalnie. Sytuacje, kiedy do zepsucia się powyższych systemów dochodzi są raczej rzadkie, jednak brak ogrzewania zimą może mieć poważne i natychmiastowe konsekwencje. W nieocieplonych budynkach temperatura może spaść nawet do 7-8 stopni, a to jest wartość, która nie pozwala na normalne funkcjonowanie, wymaga wręcz założenia ciepłych ubrań. W tym wypadku należy szybko skontaktować się ze specjalistą – serwis Vaillant Szczecin powinien szybko rozwiązać sprawę – jeśli awaria jest poważna może pomóc tylko wymiana pieca grzewczego, jednak najczęściej problem rozwiązać można już na miejscu w kilkanaście minut.