Współczesny przemysł wymaga wielu specjalistycznych urządzeń produkcyjnych i pomiarowych. Jednym z nich są czujniki ultradźwiękowe. Ich zaletą jest możliwość pomiaru wysokości, poziomu i położenia w sposób bezdotykowy.
Czujniki ultradźwiękowe potrafią też kontrolować obecność obiektów i zliczać je. W odróżnieniu od standardowych sensorów — pojemnościowych czy optycznych nie przeszkadza im pył, mgła czy odcień obiektów. Są odporne na mgłę i pyły, więc mogą znaleźć zastosowanie w najtrudniejszych gałęziach przemysłu.
Jednymi z najlepszych dostępnych czujników są czujniki Balluff. Ich szeroki zakres zastosowań zawdzięczamy różnym rodzajom detekcji — analogowej i cyfrowej. Mogą z wielką dokładnością ustalać odległości.
Ultradźwięki wytwarzane przez czujniki ultradźwiękowe zapewniają niezawodne działanie w miejscach, gdzie zawartość pyłu w powietrzu jest wysoka. Fale dźwiękowe samoczynnie usuwają zabrudzenia z czujnika. Czujniki ultradźwiękowe stosuje się wielu różnych gałęziach przemysłu.
Pojazdy specjalistyczne, na przykład śmieciarki, bardzo często muszą pokonywać bardzo trudne, wąskie uliczki. Pomocnymi i niezawodnymi okazują się w tym wypadku czujniki ultradźwiękowe, które w pojazdach montowane są w bardzo solidne konstrukcje. Kierowca takiej śmieciarki, mimo wibracji wywoływanych przez silnik ciężarówki, otrzymuje niezawodne informacje dotyczące aktualnego położenia i ewentualnych zagrożeń.
Podobne antykolizyjne zabezpieczenia wykorzystywane są w platformach do pracy wysokościowych, które można spotkać na przykład na placach budowy. Praca na wysokości jest bardzo trudna, pracownicy narażeni są nie tylko na upadki, ale też na zderzenia się z przedmiotami zawieszonymi bardzo wysoko. Czujniki ultradźwiękowe wykrywają wszystkie zagrożenia pomimo mgły i pyłu panującego na placu budowy.
Ustawianie pracowników przy silosach i innych pojemnikach okazuje się bardzo siermiężne i nieefektywne, dlatego bardzo szerokie zastosowanie znalazły tutaj czujniki. Największą popularność zyskały czujniki ultradźwiękowe, ponieważ ich parametry umożliwiają pracę w najtrudniejszych warunkach.
W odkrywkowych kopalniach wydobywa się wiele sypkich materiałów: żwir, tłuczeń kamienny, piasek. Po wydobyciu ich z kopalni przewożone są w pojemnikach na specjalnych taśmach i przesypywane do silosów. Czujniki ultradźwiękowe kontrolują poziom dopuszczalnego napełnienia pomimo panującego w zbiornikach zapylenia.
Prędkość produkcji materiałów w fabrykach jest bardzo szybka. Zliczanie ilości wyprodukowanych materiałów jest bardzo ważne dla kontrolowania procesu produkcji w fabryce. Czujniki ultradźwiękowe bardzo dokładnie zliczają przesuwający się towar, ponieważ są odporne na pyły, a także dużą ilość pary wodnej. Dlatego cieszę się ogromną popularnością również w przemyśle żywieniowym.
W rolnictwie bardzo istotną rolę odgrywają opryski. Zarówno te z odżywkami dla roślin, jak i chroniące je od insektów i chwastów. Istotne jest by podczas oprysków nie uszkodzić upraw, ani też nie używać nadmiernej ilości związków chemicznych.
Czujniki ultradźwiękowe potrafią rozróżniać każdą powierzchnię, ponieważ do badania wysyłają dźwięk i nie biorą pod uwagę koloru. W dodatku są odporne na zabrudzenia, ponieważ wykorzystują ultradźwięki, których drgania skutecznie zrzucają kurz z czujnika. Te cechy sprawiają, że czujniki ultradźwiękowe nadają się wspaniale do określania odległości dla wysięgnika, tak by uprawy zostały równomiernie opryskane.
Czujniki ultradźwiękowe świetnie spisują się też, kiedy dysze mają działać w interwałach. Sensor wykryje miejsce, w którym oprysk ma zostać włączony, a w którym wyłączony. W ten sposób rolnicy mogą opryskiwać jedynie rośliny, a pominąć place ziemi. Taki oprysk jest nie tylko ekonomiczny, ale też minimalizuje szkody wobec środowiska.