Czy drewno z jakiego jest wykonana paleta ma znaczenie?

Czy drewno z jakiego jest wykonana paleta ma znaczenie?

Palety drewniane wykorzystuje się na etapie produkcji, magazynowania surowców oraz półproduktów, a także wyrobów gotowych, które przesyła się do klienta lub poszczególnych ogniw sieci sprzedaży. Stosuje się je w produkcji i przetwórstwie żywności, produkcji wyrobów przemysłowych, a także towarów, które oferuje się w systemie B2B, czyli w transakcjach między dwoma podmiotami gospodarczymi. Palety drewniane wśród opakowań zajmują czołowe miejsce i mają najwięcej zastosowań.

Co to są palety?

Paleta jest rodzajem platformy służącej do transportowania towarów nie tylko w bezpieczny, ale również tani sposób. Umożliwiają one zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniem lub zniszczeniem i ich rozładunek za pomocą wózków widłowych, dlatego powinny mieć one odpowiednie wymiary. Do najpopularniejszych należą produkty 1200 na 800 milimetrów. Produkty tego rodzaju są standaryzowane do ściśle określonych norm, umożliwiających rozładunek każdym rodzajem wózka widłowego. Określa się je nazwą euro palet.

Z jakiego materiału wykonuje się palety?

Palety mogą być wykonane z metalu, plastiku oraz drewna. Palety metalowe wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym, ponieważ służą one do transportu wstępnie zmontowanych zespołów. Natomiast palety plastikowe znalazły zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz ogrodnictwie. Posiadają atesty, umożliwiające im bezpośredni kontakt z żywnością. Najczęściej jednak produkuje się palety z drewna.

drewno na palety przemysłowe

Z jakiego drewna produkuje się palety?

Do produkcji palet drewnianych wykorzystuje się zarówno drewno iglaste jak i liściaste. Spośród drewna liściastego wybiera się najczęściej dąb, orzech, klon, mahoń. Natomiast sosna jako iglak jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji palet. Jest to produkt, który doskonale sprawdza się w transporcie towarów spożywczych i farmaceutycznych i nie tylko. Dzięki swoim zaletom takim jak miękkość i łatwość obróbki wybierana jest najczęściej jako materiał do produkcji palet drewnianych. To produkt powszechnie stosowany w firmach wytwarzających na sprzedaż różne towary. Producenci palet drewnianych oferują w sprzedaży różne rodzaje palet, różniących się między sobą zarówno wymiarami, jak i kształtem.

alety jednorazowe producent

Rodzaje palet drewnianych

Palety drewniane dzielą się ze względu na kształt, wymiary oraz zastosowanie. Wśród najczęściej stosowanych są przede wszystkim europalety, które mogą posiadać różne wymiary, ale najczęściej produkuje się je w rozmiarze 1200 na 800 milimetrów oraz 800 na 600 milimetrów. Posiadają formę standaryzowaną do norm opracowanych dla tego rodzaju produktów stosowanych w transporcie europejskim. Towary zabezpieczone za pomocą drewnianych palet przenosi się za pomocą wózków widłowych. Oznacza się je symbolem EUR. Producenci palet euro muszą posiadać stosowne certyfikaty. Kolejnym rodzajem są palety przemysłowe, które ze względu na brak wymogów oraz norm mają bardziej zróżnicowane wymiary. Oznaczone są symbolem ISO. Są tańsze niż europalety ze względu na gorszej jakości materiał, a także wykonanie. Natomiast palety wykorzystywane w transporcie produktów przemysłu chemicznego oznaczone są symbolem CP. Są to produkty o różnych wymiarach i sposobie wykonania. Niektóre z nich produkuje się z suszonego drewna, inne zaś poddaje obróbce termicznej. Kolejnym rodzajem są palety niestandardowe, których wymiary uzależnione są od wymagań klienta.

Zalety palet drewnianych

Palety drewniane produkuje się w kilku wystandaryzowanych rozmiarach, 1200 na 800 mm, 800 × 800 mm, czy 1200 × 1200. Dzięki standaryzacji wymiarów można w sposób optymalny wykorzystać powierzchnie magazynowe oraz przestrzeń w środkach transportu. Przyspieszają one poza tym wszelkie działania logistyczne. Ich zaletą jest także niewielka masa, wysoka wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na uszkodzenia i na działanie warunków zewnętrznych.

Palety drewniane to doskonały sposób przechowywania w magazynach o transporcie produktów.