Czy LED w przemyśle się opłaca?

Czy LED w przemyśle się opłaca?

Na rozwój każdej firmy wpływa wiele czynników. Ważna jest wykwalifikowana kadra pracownicza. Dzięki niej powstają produkty wysokiej, jakości. Jakość to jedna z najważniejszych spraw, liczy się jednak również dobry marketing. Gdy już osiągamy dobre wyniku sprzedaży i mamy realne zyski, możemy pomyśleć o wprowadzaniu innowacji.

W prowadzeniu firmy ważne są również koszty łożone na działalność. Staramy się by były możliwie najniższe, choć oczywiście nie sposób ich uniknąć. By jednak znacząco je obniżyć można zainwestować w nowe, bardziej oszczędne oświetlenie przemysłowe. Niewątpliwie jest nim oświetlenie LED.

oswietlenie-ledowe

Zastosowanie oświetlenia LED w przemyśle znacząco wpływa na niższe rachunki za energią. LED jest nawet kilkukrotnie bardziej opłacalny od standardowego oświetlenia świetlówkami.

Wymiana oświetlenia

Zanim zabierzemy się do wymiany oświetlenia, należy przeanalizować kilka spraw. Najważniejszą sprawą jest określenie, jakie natężenie światła jest nam potrzebne w pomieszczeniach. Przy ustalaniu tych kryteriów pomocne są dedykowane do tego celu oprogramowania. Pomogą ustalić, jakie natężenie będzie optymalne. Jest to ważna kwestia, oświetlenie wpływa na samopoczucie pracowników. To z kolei przekłada się na wydajność pracy.

Kolejny krok to zbadanie możliwości montażowych w naszych halach. Musimy sprawdzić, jakie lampy będą najbardziej pasowały. Możliwości jest wiele, ma to jednak swoje zalety. Po analizie z pewnością znajdziemy właściwy produkt.

Gdy i to mamy już za sobą możemy skupić się na kalkulacji kosztów. Lampy LED nie należą do najtańszych, lecz zwrócą się po jakimś czasie. Na szczęście producentów jest wielu, pozwoli to znaleźć najbardziej optymalną ofertę cenową i jakościową.

Jakie zalety?

Warto teraz przytoczyć najważniejsze zalety lamp LED i ich korzyści dla firmy. Pierwszą z nich, nasuwającą się od razu jest ich długa żywotność. W zależności od klasy produktu, czas pracy lampy LED wynosi od 25 do 50 tys. godzin. Jest to, więc inwestycja na długi czas.

Diody LED są najbardziej wydajnym sposobem oświetlania pomieszczeń. Zużywają najmniej energii niż ich inne odpowiedniki.

Liczby mówią same za siebie, 80% energii dostarczanej do lampy zmienia się w światło a tylko 20 to wytwarzane ciepło – źrodło: Luxon.pl.

Lampy LED są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż inne produkty oświetleniowe. Nie posiadają elementów szklanych ani żarników, które mogą ulec zniszczeniu.

Ważny jest też aspekt ekologiczny. Opisywany typ oświetlenia nie posiada żadnych toksycznych substancji. Poddaje się również całkowitemu recyklingowi.

Naprawdę warto

Wymiana dotychczas używanego oświetlenia na lampy LED to dobra zmiana. Pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Raz zakupione lampy będą bardzo długo działały, nie trzeba, więc często ich wymieniać. Owszem inwestycja jest kosztowna, lecz zwraca się szybko poprzez mniejsze rachunki za prąd. Ważny jest również aspekt ekologiczny, lampy LED nie są szkodliwe dla środowiska.