Czym różnią się panele fotowoltaiczne od paneli słonecznych

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od paneli słonecznych

Panele słoneczne oraz solary są ze sobą kompatybilne jednak służą do zupełnie innych funkcji w instalacji energii odnawialnej. Decydując się na montaż tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie rozwiązania mogą okazać się potrzebne. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się metody ogrzewania budynku oparte na energii elektrycznej przez co panele solarne przestają być koniecznością.

Panele fotowoltaiczne, a solaria. Czym się różnią?

Podczas opisu tych dwóch urządzeń warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie oraz sposób działania. Pierwsze z wymienionych pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła, które przechwytywane jest przez panele krzemowe. Określone cząsteczki chemiczne są rozbijane i wprawiane w ruch co powoduje wyprodukowanie energii, która może być wykorzystywana do zasilania całego budynku.panele słoneczne i fotowoltaiczne

Panele solarne są bardzo podobne w wyglądzie zewnętrznym oraz budowie jednak dają one możliwość jedynie uzyskania ciepłej wody w budynku. Ogólnie rzecz biorąc solaria pozwalają na ogrzewanie budynku i pozyskiwanie ciepłej wody z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce.

Do działania obydwu urządzeń potrzebne jest światło słoneczne, ponieważ to właśnie na nim opiera się istota działania tego typu systemów. Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa zupełnie inne urządzenia. Nie można więc generalizować wyboru pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Pomimo tego, że oba urządzenia korzystają z energii słonecznej to jednak mają zupełnie inne przeznaczenie. Warto jednak wspomnieć, że producenci nie mówią o jakichkolwiek przeciwwskazaniach dotyczących łączenia obu instalacji w jedną całość.

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych.

Główną zaletą montażu tego typu urządzeń jest możliwość pozyskiwania energii z naturalnego źródła oraz bez zbędnego zanieczyszczania środowiska. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż naturalne źródła energii pozwalają na wytworzenie i konwersję tak dużych ilości prądu, że może on być „sprzedawany” do głównej sieci energetycznej. Oznacza to, że na montażu paneli fotowoltaicznych można także zarabiać oraz jednocześnie mieć darmowy prąd w budynku mieszkalnym i przydomowych urządzeniach. Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej opartej na panelach jest szybki zwrot inwestycji już w ciągu kilku lat oraz możliwość dodatkowego zarobku bez ryzyka zanieczyszczenia środowiska.

Zalety montażu kolektorów słonecznych.

Solaria, które montowane są najczęściej na dachach budynków muszą mieć jak najczęstszy dostęp do światła słonecznego, ponieważ tylko wtedy mogą działać prawidłowo i z pełną wydajnością. Tego typu rozwiązanie pozwala na pozyskiwanie ciepłej wody w całym budynku bez potrzeby zużycia dodatkowo prądu bądź gazu do ogrzewania. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest niższy koszt eksploatacji budynku jednak przez wysokie koszty montażu może dojść do sytuacji, że czas zwrotu inwestycji znacznie się wydłuży.

Co wybrać? Panele fotowoltaiczne czy solaria?

Mimo tego, że obydwa urządzenia mogą być stosowane ze sobą kompatybilnie to warto jednak stając przed takowym wyborem zadać sobie pytanie odnośnie potrzeb związanych z zapotrzebowaniem budynku na energię elektryczną oraz ogrzewanie. Obecnie najnowsze technologie oparte są najczęściej tylko i wyłącznie na energii elektrycznej, a więc także ogrzewanie budynku może ograniczyć się do dostępu do prądu. Nie pojawia się więc konieczność montażu dodatkowych kolektorów słonecznych, które nie tylko zajmują sporo miejsca, ale także będą służyć tylko do podgrzewania wody.

Warto więc zdecydować się na montaż przede wszystkim paneli fotowoltaicznych, ponieważ zapewnią one całkowitą niezależność w dostępie do energii elektrycznej oraz możliwość dodatkowego zarobku poprzez oddawanie jej nadmiaru do sieci publicznej. Dzięki takim rozwiązaniom inwestycja może zwrócić się już w ciągu kilku lat, a po tym okresie jest to czysty zysk dla właściciela. Zdecydowanie najlepszą opcją jest montaż jedynie profesjonalnych paneli fotowoltaicznych.

Warto jednak wybierać tylko renomowane firmy np. VESTI-INSTALACJE zajmujące się tą dziedziną, ponieważ tylko prawidłowo zbudowany system pozwoli wytworzyć odpowiednią ilość energii elektrycznej, która może posłużyć nie tylko do działania urządzeń elektronicznych, ale także ogrzewania całego budynku w oparciu o najnowsze technologie. Wybór paneli fotowoltaicznych jest inwestycją w lepszą przyszłość oraz możliwością dodatkowego zarobku.