Dlaczego polskie firmy powinny zacząć wykorzystywać opakowania z bioplastiku?

Dlaczego polskie firmy powinny zacząć wykorzystywać opakowania z bioplastiku?

Wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne stały się nieodłącznym elementem funkcjonowania świata. Ze względu na niskie koszty produkcji i wiele sposobów na szybkie przetwarzanie plastiku, stał się on jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Niestety, plastik, który jest obecny niemal w każdej dziennie życia, jest niezwykle szkodliwy dla planety i jej różnorodności biologicznej. Dlatego też podjęte zostały kroki, mające na celu redukcję ilości tworzyw sztucznych, które są stosowane w wielu branżach na świecie. 

Ilość plastiku jaka codziennie nam towarzyszy jest ogromna. Puste opakowania po produktach spożywczych, reklamówki czy nawet taśmy klejące w przesyłkach kurierskich to elementy, które znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Pomimo podejmowanych środków zapobiegawczych, każdy przyczynia się do zwiększonej produkcji plastiku. Można temu jednak zaradzić poprzez wykorzystanie bioplastiku przez przedsiębiorstwa produkcyjne. 

Czym jest bioplastik? 

Znane nam wszystkim tworzywa sztuczne składają się przede wszystkim z polimerów syntetycznych, które nie występują w środowisku naturalnym. Nawet tradycyjny plastik, który najczęściej wykorzystujemy, nie jest biodegradowalny ze względu na to, że produkuje się go na bazie ropy naftowej. Natomiast bioplastik jest możliwy do wyprodukowania z materiałów naturalnych, występujących w przyrodzie – na przykład z kukurydzy czy trzciny cukrowej. Technologia umożliwia także produkcję bioplastiku bazując na biomateriale o podobnych właściwościach do polimerów, wytwarzanym przez niektóre gatunki bakterii. 

Bioplastik ze względu na ogromne możliwości produkcyjne, można także pozyskać z mikroorganizmów żywiących się wodorostami lub osadów ściekowych. 

Przedsiębiorstwa i organizacje stawiają jednak na tańsze rozwiązania w produkcji bioplastiku – powstaje on na bazie etanolu. Ze względu na niskie koszty w produkcji masowej, jest on najczęściej wykorzystywany w takich produktach jak butelki i opakowania plastikowe oraz w przemyśle tekstylnym.

Opakowania z bioplastiku – zalety wykorzystywania 

Ilość produkowanych tworzyw sztucznych przez każdego człowieka jest zatrważająca. Z racji tego, że w sklepach niemal każdy produkt spożywczy jest zamknięty w szczelnym opakowaniu, nieświadomie przyczyniamy się do jeszcze większej produkcji odpadów nie biodegradowalnych. Jednak coraz więcej przedsiębiorców decyduje się wykorzystywać bioplastik jako alternatywę dla tradycyjnych opakowań z tworzyw sztucznych. 

Nadrzędną zaletą wykorzystywania opakowań z bioplastiku w przemyśle to ich biodegradowalne właściwości. PLA, czyli kwas polimlekowy, to polimer pochodzenia naturalnego. Z racji tego, że opakowania PLA produkuje się z roślin, rozkładają się zdecydowanie szybciej i w porównaniu do tradycyjnych tworzyw sztucznych – są bezpieczne dla środowiska naturalnego. 

Kolejną zaletą wykorzystywania PLA jest fakt, że do jego produkcji zużywa się znacznie mniejszą ilość paliw kopalnianych. Opakowania z PET i PP bazują na ropie naftowej, która nie jest odnawialnym źródłem energii. Natomiast surowce wykorzystywane w produkcji PLA są łatwo dostępne i możliwe do wyhodowania również w warunkach laboratoryjnych. 

Należy spojrzeć na bioplastik również z innej perspektywy – rośliny, z których produkowane są bio opakowania pochłaniają dwutlenek węgla, dzięki czemu nie przyczyniają się do wzrostu globalnego ocieplenia. W efekcie są one znacznie bezpieczniejszą alternatywą dla środowiska. 

Czy opakowania z bioplastiku to nasza przyszłość? 

Jedną z wad wykorzystywania bioplastiku do produkcji opakowań żywności jest jego relatywnie słabsza wytrzymałość – zwłaszcza w porównaniu do plastiku wytwarzanego z tworzyw sztucznych. Pomimo tego polskie firmy zajmujące się produkcją opakowań PET i pojemników plastików, powinny rozważyć wykorzystywanie bioplastiku. Surowce niezbędne do tworzenia opakowań z bioplastiku są relatywnie tanie i łatwo dostępne. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w działania firmy, zwłaszcza w czasach, kiedy wiele konsumentów interesujące się środowiskiem naturalnym i swoim wpływem na przyszłość planety, to sprytne posunięcie. 

Przedsiębiorstwa wprowadzając bioplastik zamiast tradycyjnego plastiku, zyskują zaufanie klientów, a także zmniejszają swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Obecnie branża opakowań z bioplastiku coraz bardziej się rozrasta, co widać również po tym, że z takiego rozwiązania korzystają największe światowe koncerny. 

Niezbędnym narzędziem w modernizacji organizacji jest uzyskanie certyfikatu ISCC. Międzynarodowy System Certyfikacji Łańcucha Produkcji Biomasy i Biopaliw ISCC jest dedykowany nie tylko w branży biopaliw, ale również w sektorze bioplastików oraz innych surowców pochodzących z recyklingu.