Elewacja ze strukturą — jak uzyskać taki efekt?

Elewacja ze strukturą — jak uzyskać taki efekt?

Budowa domu to bardzo czasochłonne zadanie, które wiąże się ze sporymi kosztami, wieloma wyrzeczeniami oraz zaangażowaniem zarówno ze strony ekipy budowlanej jak i samego właściciela nowo powstającego domu.

Oczywiście żadna budowa nie obejdzie się bez kluczowych decyzji, jakie musi podjąć właściciel. Jedną z nich jest z pewnością wybór sposobu wykończenia elewacji. Ta decyzja będzie miała wpływ nie tylko na ochronę budynku, ale także na jego finalny wygląda, ponieważ to właśnie wykończenie elewacji jest ostatnią warstwą nakładaną na ściany budynku. Obecnie na rynku dostępnych jest ogrom rozwiązań, co dla wielu osób może to być zaletą, ale z drugiej strony również wadą, ponieważ utrudnia to znacząco podjęcie odpowiedniej decyzji.

Jakie są sposoby wykończenia elewacji?

Sposobów na wykończenie elewacji domu, jest naprawdę bardzo dużo. Jednak z pewnością jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań jest tynkowanie. To bardzo uniwersalna metoda wykończenia ścian budynku, która polega na naniesieniu cienkiej warstwy specjalnej zaprawy (tynku).

Wszechstronność tej metody sprawia, że sprawdza się ona doskonale w każdym budownictwie. Dodatkowo szeroki wybór różnych tynków, ich kolorystyki, struktury, grubości i wielu innych cech sprawia, że z pewnością każda osoba znajdzie tynk dopasowany do swoich wymagań.

Kolejny sposób to wykończenie drewnem. Jest to z pewnością najstarsza metoda zabezpieczenia ścian domu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jednak obecnie nie jest już tak często wybierana. Nie oznacza to jednak, że drewniane wykończenie zewnętrznej części domu to zły wybór. Ten naturalny materiał nadaje budynkowi estetyki i ekskluzywności, jednak warto pamiętać, że jest on mniej trwały od np. tynku i wymaga regularnej konserwacji.

Kamień to bardzo odporny materiał wykorzystywany do wykończenia zewnętrznej części ścian budynku. Jest bardzo trwały, wytrzymały na uszkodzenia, ale jednocześnie nieco toporny, przez co nie każdemu to rozwiązanie przypadnie do gustu. Kamień najczęściej kojarzony jest jako naturalny materiał, jednak na rynku coraz częściej można znaleźć konglomeraty, czyli jego sztuczne odpowiedniki, które bardzo skutecznie imitują jego wygląd.

oraz częściej stosowanym rozwiązaniem, szczególnie w nowoczesnym budownictwie, jest zabezpieczenie ścian za pomocą specjalnych płyt elewacyjnych. Jest to bardzo trwałe rozwiązanie, jednak najczęściej wykorzystywane jest ono tylko na części ścian, a reszta budynku jest np. tynkowana.

Tynk strukturalny

Tynk jest obecnie najpopularniejszą metodą wykończenia elewacji budynku, a jego najlepszą i zarazem najczęściej wybieraną formą jest tzw. tynk strukturalny. Jest to specjalny rodzaj tynku, który charakteryzuje się tym, że pozwala uzyskać dowolną strukturę i kształty, przez co ściany budynku wyglądają znacznie ciekawiej i atrakcyjniej niż jednolita gładka powierzchnia. Wyróżnić można kilka rodzajów tynku strukturalnego, ale z pewnością do najpopularniejszych należy:

  • Tynk baranek – daje on efekt jednolitego uziarnienia powierzchni elewacji budynku, a jego charakter zależny jest od wielkości kruszywa użytego podczas tynkowania. Najczęściej stosuje się granulację 1,5 mm lub 2 mm, ponieważ daje ona najładniejsze i najbardziej estetyczne efekty. Baranek to obecnie najczęściej wybierany rodzaj tynku strukturalnego.
  • Tynk kornik – w tym przypadku faktura elewacji jest znacznie mniej trójwymiarowa, ponieważ powierzchnia jest prawie gładka i w jej strukturze widoczne są jedynie specyficzne rowki, przypominające te drążone przez korniki w drewnie.

rodzaje tynków

Oczywiście to nie jedyne rodzaje tynku strukturalnego, ponieważ materiał ten daje ogromne możliwości i finalna struktura elewacji jest zależna od umiejętności i kreatywności osoby wykonującej elewację.
Dlaczego warto zdecydować się na tynk strukturalny?

Tynk strukturalny we Wrocławiu to z pewnością bardzo dobry sposób na wykończenie elewacji. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na uszkodzenia oraz ścieranie. Ponadto jest to dość tania metoda na wykończenie elewacji, która jednocześnie skutecznie ja zabezpiecza i nadaje jej ciekawego i atrakcyjnego wizualnie wyglądu.

Dodatkowo tynk tego typu pozwala ścianie oddychać, co jest sporą zaletą. Rynek jest bardzo bogaty w różne kolory i wersje tynku strukturalnego, dzięki czemu z pewnością każdy dobierze taki, który najlepiej wpasuje się w jego wymagania.