Instalacja fotowoltaiczna – gdzie można ją zamontować?

Instalacja fotowoltaiczna – gdzie można ją zamontować?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to niewątpliwie inwestycja na lata. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie głównie ze względu na ekologię oraz opłacalność, ponieważ fotowoltaika potrafi generować naprawdę sporo oszczędności.

Jednak aby tak się stało, panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane przez wykwalifikowanego specjalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, ale co ważniejsze miejsce ich montażu musi być dobrane indywidualnie do warunków w danej lokalizacji.

Wybranie odpowiedniej lokalizacji jest dość trudne, wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, a także zastosowania specjalistycznej aparatury pomiarowej. Z tego powodu niezbędnym etapem inwestycji w fotowoltaikę jest audyt fotowoltaiczny, podczas którego specjalista określa m.in. miejsce montażu, które zapewni najlepszą wydajność paneli.

Wpływ miejsca na wydajność instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób myśli, że podczas montażu paneli fotowoltaicznych wystarczy zadbać o to, aby miały one dostęp do światła słonecznego i nic więcej. W rzeczywistości jednak ogniwa są znacznie bardziej czułe na ilość padającego na ich powierzchnię promieniowania słonecznego. Często nawet lekka zmiana kąta montażu paneli, czy ich delikatne zacienienie w ciągu dnia np. przez pobliskie drzewo lub inną przeszkodę może znacząco pogorszyć ich wydajność.

Z tego względu tak ważne jest prawidłowe dobranie odpowiedniego miejsca montażu instalacji. Samodzielnie nie da się tego wykonać prawidłowo, chyba że dysponujemy aparaturą pomiarową i wiemy jak przeprowadzić takie badanie. W innym przypadku niezbędne dane na temat lokalizacji zbierane są podczas audytu fotowoltaicznego.

Wtedy to specjalista od fotowoltaiki wykonuje pomiary i szuka najlepszego miejsca na montaż paneli. Dzięki temu mamy gwarancję, że będą one działać w pełni wydajnie, co z pewnością przełoży się na opłacalność tej inwestycji i szybszy zwrot jej kosztów.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Dach to z pewnością najpopularniejsze miejsce montażu paneli fotowoltaicznych. Jest to spowodowane głównie tym, że to właśnie na dachu panują najlepsze warunki do ich montażu. Jednak sposób ich montażu zależy w dużym stopniu od rodzaju dachu, jego kierunku i innych ważnych kwestii.

W przypadku dachu, którego powierzchnia jest ustawiona pod pewnym kątem (dach jednospadowy, dwuspadowy, czterospadowy itd.), sprawa jest łatwa, ponieważ panele najczęściej montuje się bezpośrednio na dachu, co jest sporą zaletą. Oczywiście ważny w tym przypadku jest kąt tego spadku. W Polsce optymalna wartość kąta montażu paneli fotowoltaicznych to między 30 a 40 stopni.

W przypadku gdy dach nie mieści się w tym zakresie, niezbędne może okazać się zastosowanie specjalnej konstrukcji. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dachów płaskich, gdzie taka konstrukcja jest niezbędna, aby ustawić panele pod odpowiednim kątem do padania promieni słonecznych.

Sporą zaletą dachu jako lokalizacji paneli fotowoltaicznych jest to, że mają one w tym miejscu zazwyczaj bardzo dobry dostęp do słońca i nie zajmują miejsca, ponieważ dach jest powierzchnią, której nie użytkuje się w żaden sposób.

fotowoltaika dolny śląsk

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Panele fotowoltaiczne najczęściej widywane są właśnie na dachach budynków. Jednak istnieje także inne rozwiązanie, może trochę mniej popularne, ale dające równie dobre efekty. Jest to montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, przy pomocy specjalnej konstrukcji. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że dużo łatwiej jest kontrolować stan paneli i czyścić je jeśli będzie taka potrzeba.

Ponadto nie zajmujemy powierzchni dachu, przez co możemy w przyszłości np. zamontować dodatkowe okna dachowe itp. Konstrukcja naziemna to także możliwość łatwej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej o kolejne panele. W przypadku dachu mamy ograniczone możliwości, przez co montaż większej instalacji może być niemożliwy.

Konstrukcja ta będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy dach nie spełnia odpowiednich warunków do montażu fotowoltaiki, jego powierzchnia jest zbyt mała, kierunek spadku niekorzystny lub konstrukcja na tyle stara i zniszczona, że dodatkowe obciążenie jej mogłoby być niebezpieczne. Fotowoltaika na Dolnym Śląsku również montowana jest właśnie na tego typu konstrukcjach. Wiele osób chwali sobie to rozwiązanie, dlatego warto je rozważyć podczas inwestycji.