Jak należy dbać o ciągniki i inne maszyny rolnicze?

Jak należy dbać o ciągniki i inne maszyny rolnicze?

Obecnie w wielu czynnościach w gospodarstwie rolnym pomagają rolnikom specjalistyczne maszyny rolnicze. To właśnie dzięki nim gospodarstwa rolne mogą działać tak wydajnie i sprawnie. Jednak, aby maszyny te zapewniały pomoc i były niezawodne, niezbędne jest odpowiednie dbanie o nie.

Jeśli będziemy je przechowywać w odpowiedni sposób, regularnie konserwować i naprawiać w profesjonalnym serwisie, to z pewnością będą one działały niezawodnie przez bardzo długi czas. Dzięki temu wszelkie prace w gospodarstwie będą mogły przebiegać zgodnie z planem i nie będzie dochodziło do żadnych opóźnień, które mogłyby być przyczyną utraty części plonów.

Najpotrzebniejsze maszyny rolnicze w gospodarstwie

Maszyny rolnicze to niezbędne narzędzie dla każdego rolnika prowadzącego swoje własne gospodarstwo rolne. To jakie maszyny będą potrzebne w danym gospodarstwie, zależy w głównej mierze od rodzaju upraw, tego, czy hodowane są w gospodarstwie zwierzęta, od wielkości gospodarstwa i wielu innych podobnych kwestii.

Podstawą jest oczywiście ciągnik, który wykorzystywany jest do większości prac w gospodarstwie rolnym. Ponadto bardzo przydatne mogą być także pługi, opryskiwacze, siewniki, czy nawet kombajny, które można spotkać w gospodarstwach rolnych o dużej powierzchni.

Każda z tych maszyn wymaga odpowiedniego przechowywania oraz regularnej konserwacji, aby mogły one działać sprawnie przez cały sezon. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę chcąc zadbać o swoje maszyny rolnicze.

Przechowywanie maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze są przystosowane do pracy w ciężkich warunkach, więc ich konstrukcja jest bardzo wytrzymała i odporna. Należy jednak pamiętać o tym, że nieodpowiednie przechowywanie maszyn rolniczych zarówno w sezonie, jak i podczas zimy, mimo tego, że są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne, może skończyć się bardzo poważnymi uszkodzeniami i znacząco przyspieszyć wszelkie procesy niszczenia poszczególnych części maszyn. Z tego względu warto wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio przechowywać maszyny rolnicze tak, aby wydłużyć ich żywotność.

Podstawową kwestią jest miejsce, w jakim maszyny są przechowywane zarówno w trakcie sezonu, jak i podczas zimy. Najlepiej, aby był to garaż lub inny budynek, który skutecznie ochroni maszyny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć, mocne słońce, opady deszczu lub śniegu itd. W przypadku, gdy nie mamy takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem jest również użycie specjalnej plandeki, która osłoni maszynę przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie ochroni maszyny przed wilgocią, która będzie się gromadziła pod plandeką.

Ważną kwestią jest także odpowiednie zabezpieczenie opon oraz akumulatora, który szczególnie podczas zimy może stracić swoje właściwości. Gdy akumulatory do maszyn rolniczych nie będą przechowywane w odpowiedni sposób może to doprowadzić do ich uszkodzenia lub nawet całkowitego rozładowania, co z pewnością uniemożliwi ich ponowne użycie, dlatego tak ważne jest, aby przechowywać je w ciepłym miejscu, utrzymując jednocześnie odpowiedni poziom naładowania.

Konserwacja maszyn rolniczych

Przechowywaniem maszyn wiąże się również ich konserwacją, ponieważ jest to proces, który w najlepszym stopniu zabezpiecza wszelkie elementy maszyny przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z tego względu dokładne oczyszczenie maszyny, odnowienie powłoki malarskiej oraz smarowanie wszelkich elementów maszyny, które tego wymagają, jest podstawową kwestią i każdy rolnik powinien o tym pamiętać. Ponadto warto zwrócić uwagę także na to, aby regularnie wykonywać przeglądy maszyn, które pozwolą wykryć wszelkie ewentualne usterki i zakonserwować te części, które tego wymagają.

Awarie maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze często pracują w bardzo trudnych warunkach i narażone są na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz wysokie zapylenie. Z tego względu najbardziej narażone na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia są z pewnością wszelkie części ruchome w maszynach rolniczych. Ponadto awarie układów hydraulicznych czy silnika, to również często spotykane problemy.

Jednak bez względu na awarię i jej przyczynę, aby doprowadzić maszynę do pełnej sprawności, konieczne jest zazwyczaj skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. To właśnie w takim miejscu pracują osoby, które mają dostęp do wszelkich części zamiennych, a dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu z pewnością poradzą sobie z każdą awarią.