Jak utylizować zużytą folię rolniczą?

Jak utylizować zużytą folię rolniczą?

Prowadzenie gospodarstwa rolniczego to nie łatwe zadanie, które wcale nie opiera się wyłącznie na uprawianiu różnego rodzaju roślin czy też hodowli zwierząt, ale często wymaga również wielu innych umiejętności i ogromnej ilości pracy włożonej w sporo pobocznych czynności, które są równie istotne. Szczególnie w przypadku prowadzenia hodowli zwierząt, ilość obowiązków często jest bardzo duża, ponieważ zwierzęta wymagają codziennej opieki i zapewnienia im odpowiednich warunków do życia, a także pokarmu, który jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania, rozwoju, a finalnie również do pozyskiwania różnego rodzaju produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, które charakteryzować się będą wysoką jakością.

Pokarm dla zwierząt musi spełniać określone wymagania, a także powinien być przechowywany w odpowiedni sposób, aby zachował swoje właściwości i świeżość. W tym celu wykorzystuje się bardzo często specjalną folię rolniczą, która pozwala zabezpieczyć różnego rodzaju pasze na czas ich magazynowania. 

Do czego stosowana jest folia rolnicza?

Folia rolnicza to produkt dostosowany do wymagań rolników, który może być stosowany w bardzo wielu różnych sytuacjach. Najczęściej jednak folia rolnicza wykorzystywana jest do zabezpieczania różnego rodzaju pasz dla zwierząt, np. w formie sianokiszonki. Tego rodzaju pasza ma bardzo szczegółowo określone wymagania, co do warunków, w jakich może być przechowywana. Jest to konieczne do tego, aby zielonka w wyniku fermentacji przekształciła się w sianokiszonkę, która jest pełnowartościowym pokarmem dla wielu zwierząt hodowlanych. Folia do bel jest w pełni szczelna i wytrzymała, co pozwala bardzo dokładnie zawinąć całą belę zielonki i tym samym stworzyć idealnie warunki do jej fermentacji. W wielu gospodarstwach wykorzystuje się ten sposób produkcji sianokiszonki, ponieważ jest on bardzo praktyczny i skuteczny w działaniu. 

Jak należy utylizować folię rolniczą w gospodarstwie w legalny sposób?

Folia rolnicza to bardzo ważny element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. Obecnie nie ma alternatyw dla tego produktu, które byłby tak samo tanie i skuteczne, dlatego też folia rolnicza jest obecnie użytkowana na tak dużą skalę. Rodzi to jednak pewne problemy, ponieważ produkt ten stworzony jest z tworzyw sztucznych, które bardzo długo się rozkładają, przez co mogą niekorzystnie wpływać na środowisko. Z tego też względu tak ważną kwestią jest to, aby pamiętać o tym problemie i zadbać o to, aby cała folia rolnicza, która nie jest już potrzebna w danym gospodarstwie, trafiła w odpowiednie miejsce i została zutylizowania w legalny i zgodny z wszelkimi przepisami sposób.

W tym celu należy składować zużytą folię w gospodarstwie i oddawać ją w miejsca, w których prowadzona jest zbiórka tego typu odpadów. Tym sposobem mamy pewność, że folia trafi w odpowiednie miejsce i zostanie prawidłowo zutylizowana.

Kto zajmuje się utylizacją folii rolniczej i jak przebiega ten proces

Utylizacja folii rolniczej to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, a także dostępu do niezbędnego sprzętu oraz technologii. Tylko w takiej sytuacji utylizacja folii rolniczej może być skuteczna i nie stwarzać zagrożenie dla środowiska. Z tego też względu utylizacją tego typu odpadów zajmują się specjalne firmy, które mają wszystko to, co jest niezbędne, aby taki proces utylizacji przeprowadzić. Rolnicy chcący oddać folię rolniczą do utylizacji mogą samodzielnie zadbać o jej transport do takich miejsc lub też skorzystać z różnego rodzaju akcji, podczas których zbierane są tego typu odpady.

Folia rolnicza po dotarciu do miejsca utylizacji przechodzi proces składający się z takich etapów jak:

  • Rozdrobnienie folii na mniejsze kawałki,
  • Segregacja,
  • Oczyszczanie cząstek folii,
  • Oddzielanie materiału od wody,
  • Ponowne rozdrabnianie tworzywa,
  • Obróbka cieplna.

Jest to również doskonały sposób na recykling folii, w wyniku czego uzyskać można czysty granulat, który może być ponownie wykorzystany do produkcji folii rolniczej lub też innych podobnych produktów. 

bele

Co daje wykorzystanie folii ekologicznej w gospodarstwie?

Ekologiczna folia rolnicza to produkt, który składa się w około 20% z materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki temu jej cena może być bardziej atrakcyjna przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych właściwości i parametrów. Pozwala to także zmniejszyć negatywny wpływ tego typu folii na środowisko, ponieważ podczas jej produkcji wykorzystywane są częściowo materiały z recyklingu, a sama folia po zużyciu również może zostać poddana recyklingowi.