Jak wybrać piec na ekogroszek?

Jak wybrać piec na ekogroszek?

W Polsce zdecydowana większość systemów ogrzewania budynków i mieszkań oparta jest na paliwach stałych. Jest to spowodowane głównie dostępnością i niską ceną tego rodzaju paliwa, a także niskimi kosztami zakupu i eksploatacji pieców na paliwa stałe, w porównaniu do innych droższych rozwiązań. Jeszcze do niedawna sporo osób korzystało z węgla, ale obecnie trend ten powoli się zmienia i coraz więcej osób decyduje się na bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania budynków.

Z pewnością jednym z popularniejszych paliw wykorzystywanych obecnie w Polsce, jest ekogroszek, który w pewnym stopniu zaczął wypierać węgiel w tradycyjnej formie, głównie z powodu mniejszej szkodliwości dla środowiska i wysokiej wydajności opałowej.

Czym jest ekogroszek?

Pomimo tego, że coraz popularniejsze są różnego rodzaju systemy grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii i innych ekologicznych rozwiązaniach, to kotły na paliwa stałe nadal są jednym z najpopularniejszych systemów grzewczych w Polsce. Węgiel pomimo tego, że jest łatwo dostępny i tani, to podczas spalania wytwarza on bardzo dużo różnych szkodliwych związków, przez co jest to bardzo nieekologicznie paliwo. W związku z rosnącą świadomością ekologiczną wśród społeczeństwa i zmieniającymi się normami dotyczącymi emisji spalin konieczne było stworzenie nowego paliwa stałego, które nie będzie miało tak szkodliwego wpływu na środowisko, a jednocześnie będzie tanie i wydajne. W taki właśnie sposób powstał ekogroszek, który obecnie jest jednym z popularniejszych paliw stałych użytkowanych w Polsce.

Ekogroszek to węgiel kamienny, ale w nieco innej postaci. Jego produkcja polega na kruszeniu i przesiewaniu węgla, który następnie jest dokładnie płukany. Dzięki temu jest on oczyszczany z wszelkich niepalnych frakcji, miału oraz substancji szkodliwych, które trafiały do atmosfery podczas spalania węgla w tradycyjnej formie. Surowiec, z którego produkowany jest ekogroszek to specjalnie wyselekcjonowany i wysokokaloryczny węgiel, który ma bardzo wysokie parametry spalania, przez co pozwala na efektywne ogrzewanie, przy jednoczesnym zużyciu niewielkiej ilości opału. Ekogroszek jest obecnie uważany za jeden z bardziej ekologicznych materiałów opałowych wykorzystywanych w systemach ogrzewania budynków.

Czym charakteryzują się piece na ekogroszek?

W systemach ogrzewania, w których paliwem jest ekogroszek, wykorzystuje się specjalne piece na ekogroszek wyposażone w podajnik paliwa. Ten element pieca odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ odpowiada on za ciągłe dokładanie paliwa do komory spalania. W nowoczesnych kotłach na ekogroszek stosuje się automatyczne podajniki ślimakowe lub tłokowe, które w bardzo precyzyjny sposób dokładają opału według potrzeb. Takie rozważanie znacząco ułatwia użytkowanie kotła, ponieważ wystarczy raz na kilka dni dołożyć ekogroszku do zasobnika i niczym więcej nie trzeba się przejmować, ponieważ ogień jest stale podtrzymywany i w sytuacji, gdy temperatura będzie zbyt niska, podajnik sam dołoży odpowiednią ilość paliwa do komory spalania. Dzięki temu, że piec częściowo jest zautomatyzowany, pracuje on z optymalną mocą i przez to jest bardzo ekologiczny, ponieważ spala minimalną ilość paliwa potrzebną do ogrzania wnętrza do ustalonej temperatury.

Rodzaje kotłów na ekogroszek

Kotły przeznaczone do spalania ekogroszku występują w różnych wersjach, różniących się od siebie rodzajem podajnika.

Podajnik tłokowy nazywany jest też często podajnikiem szufladowym. Jego działania jest podobne do ręcznego dokładania opału do paleniska za pomocą szufelki, w tym jednak przypadku odpowiada za to specjalny tłok, który systematycznie dokłada do paleniska opał, według wcześniej ustalonych na sterowniku parametrów. Ten rodzaj podajnika pozwala na spalanie różnego rodzaju paliwa od drobnego opału takiego jak ekogroszek, pellet i miał aż po opał o większych gabarytach np. drewno czy węgiel. Jest to więc bardzo uniwersalna konstrukcja, która z pewnością sprawi się w większości budynków.

Podajnik ślimakowy działa na zasadzie automatycznego przesuwania opału do paleniska. Służy jedynie do spalania paliw ekologicznych takich jak ekogroszek, pellet czy też biomasa pochodzenia niedrzewnego. Dodatnie drewna lub węgla do takiego podajnika mogłoby skutkować jego zablokowaniem, ponieważ nie jest on przystosowany do działania z opałem o takich gabarytach. Z tego względu nie dla każdego ten rodzaj podajnika będzie dobrym rozwiązaniem.