Jaki wybrać piec na pelet do domu 120m2?

Jaki wybrać piec na pelet do domu 120m2?

System ogrzewania to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku mieszkalnego, czy też użytkowego.

Podczas planowania budowy domu oraz jego projektowania jedną z ważniejszych decyzji jest więc wybranie odpowiedniego systemu ogrzewania, który odpowiedzialny będzie za zapewnienie komfortowej temperatury we wnętrzu. Obecnie nadal sporą popularnością cieszą się różnego rodzaju piece na paliwa stałe, które zazwyczaj są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Jednym z takich urządzeń jest piec na pellet, który wybierany jest obecnie przez sporą ilość osób, które szukają sprawdzonego i efektywnego urządzenia grzewczego do swojego domu. Warto więc wiedzieć czym jest piec na pellet, jakie zalety ma tego typu urządzenie grzewcze, dobrać odpowiednią moc pieca na pellet do wielkości domu, jaki piec wybrać w przypadku budynku o powierzchni 120 m² oraz gdzie warto zakupić piec na pellet?

Czym jest piec na pellet?

Piec na pellet to urządzenie grzewcze, które w wyniku spalania paliwa, jakim jest pellet, wytwarza energię cieplną wykorzystywaną następnie do ogrzewania wnętrza budynku, a czasami również do ogrzewania wody użytkowej. Pellet występujące w postaci granulatu o kształcie sprasowanych wałków o średnicy około 6 do 8 mm i długości około 30 mm. Jest on produkowany z biomasy, czyli sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej lub powiązanych gałęzi przemysłu, które łatwo ulegają rozkładowi. Zazwyczaj w produkcji pelletu, wykorzystuje się różnego rodzaju odpady drzewne takie jak trociny wióry czy zręby. Paliwo to ma bardzo dobrą wartość opałową podobną do drewna, ponadto charakteryzuje się niską wilgotnością, przez co w trakcie spalania emituje bardzo niewielką ilość popiołu oraz dymu. Użytkowanie pieców na pellet jest więc znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż korzystanie z pieców, w których spalany jest na przykład węgiel.

Jakie zalety ma piec na pellet?

Rozważając modernizację systemu grzewczego w swoim domu lub stojąc przed decyzją wyboru odpowiedniej instalacji podczas budowy domu, wiele osób decyduje się na piec na pellet. Jest to spowodowane tym, że to urządzenie grzewcze posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest ono doskonałym wyborem w wielu różnych przypadkach. Do zalet pieców na pellet zaliczyć można m.in.:

  • wykorzystywanie do ogrzewania wysokokalorycznego paliwa wytwarzanego z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego, co jest ekologiczną alternatywą dla innych pieców na paliwa stałe,
  • znacznie mniejszą ilość popiołu oraz niewielką ilość szkodliwych substancji emitowanych podczas spalania pelletu.
  • automatyzację, która sprawia, że obsługa pieca na pellet ogranicza się wyłącznie do dorzucania paliwa raz na kilka dni.
  • łatwość instalacji, wysoka niezawodność oraz niska awaryjność. 

Jak dobrać odpowiednią moc pieca na pellet do wielkości domu?

Kotły na pellet to bardzo dobre rozwianie, które pozwala w skuteczny i efektywny sposób ogrzać wnętrze budynku czy też wodę użytkową. Warto jednak pamiętać, że aby tego typu system ogrzewani był skuteczny i opłacalny moc pieca na pellet musi być odpowiednio dobrana do wymagań danego budynku oraz jego użytkowników. Według analiz i obliczeń ekspertów 1 kW mocy pieca na pellet powinno być wystarczające do ogrzania 15 m2 powierzchni budynku. Warto jednak zaznaczyć, że duży wpływ na wybór mocy pieca ma również system ogrzewania zastosowany w danym budynku, czy też jakość wykonania termoizolacji, jaka została w nim wykonana. Stojąc przed wyborem pieca, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby mieć pewność, że wybrany piec na pellet na pewno będzie odpowiedni do naszych zastosowań. W przypadku domów o powierzchni 120 m2 zazwyczaj wystarczający będzie kocioł na pellet o mocy 8 kW. 

ogrzewanie

Gdzie warto zakupić piec na pellet?

Decydując się na zakup pieca na pellet, warto w tym celu wybierać sprawdzone firmy, które oferują wysokiej jakości urządzenia charakteryzujące się niezawodną i bezawaryjną pracą. Szukając odpowiedniego pieca na pellet warto więc zapoznać się z ofertą naszej firmy MCE, w której z pewnością każdy znajdzie piec dopasowany do własnych wymagań i potrzeb.