Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna

Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna

Na świecie coraz więcej ludzi docenia odnawialne źródła energii. Nie inaczej dzieje się w naszym kraju, choć skala zjawiska jest mniejsza. Odnawialna energia to ogromy zysk dla środowiska jak również domowego budżetu. Jednym z takich źródeł jest domowa instalacja fotowoltaiczna. W dalszej części artykułu odpowiem na pytania, czym jest i jak działa oraz jakie korzyści daje taka instalacja?

Czym jest i jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna?

Domowa instalacja fotowoltaiczna to inaczej instalacja słoneczna, stosowana do produkcji energii elektrycznej. Składa się ze specjalnych paneli montowanych na dachu domu i łączy w szereg, aby zwiększyć napięcie. Podczas montażu należy skierować je na południe, równie istotnym jest sprawdzenie czy panele nie są zasłaniane przez kominy, drzewa czy sąsiednie budynki. Energia słoneczna przekształcana jest w energię elektryczną, dzięki falownikowi prąd stały przechodzi w zmienny.

Instalacja podłączona jest do sieci energetycznej. Domownicy korzystają z prądu wytworzonego przez panele słoneczne, w razie złych warunków atmosferycznych lub zwiększonego zużycia system przełącza się na energię z elektrowni. Należy też pamiętać, że jeśli w sieci energetycznej nie będzie napięcia, instalacja fotowoltaiczna nie będzie działać. Dopiero gdy przerwa w dostawie prądu minie, panele samoczynnie wrócą do pracy.instalacja fotowoltaiczna

Jakie korzyści daje elektrownia fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to czysta energia, nie zatruwa środowiska naturalnego. Montując panele słoneczne ograniczamy produkcję CO2 tym samym spada zanieczyszczenie powietrza. Jest to niezaprzeczalna korzyść dla środowiska, ale i dla nas samych gdyż czyste powietrze to zdrowsze społeczeństwo. Z pewnością do większości przemówi jednak zysk w postaci oszczędności w budżecie domowym. Montując odpowiednio dużą instalację możemy uniezależnić się od zakładu energetycznego. Rachunki za prąd eliminujesz do zera, jeśli wyprodukujesz nadwyżkę energii możesz ją sprzedać. Pozwoli to zwrócić się inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną dużo szybciej. Obecna technologia gwarantuje trwałość systemu, producenci paneli informują o spadku wydajności po 25 latach o 15 %. Korzyści są ogromne – zarabiasz a jednocześnie dbasz o środowisko, stajesz się proekologiczny.

Domowa elektrownia fotowoltaiczna  po zamontowaniu służyć nam będzie przez wiele lat. Producenci gwarantują nam 25 lat pracy bez żadnych problemów, instalacja jest bezobsługowa. Pozwoli nam oszczędzić pieniądze redukując koszty za energię praktycznie do zera. Stajesz się samowystarczalny a nadwyżki prądu możesz sprzedać. Panele fotowoltaiczne nie emitują CO2 ani hałasu, są, więc przyjazne dla środowiska jest to dodatkowa korzyść i argument za instalacja fotowoltaiczną. Inwestycja w odnawialne źródło energii jest więc zdecydowanie dobrym pomysłem.