Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna

Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna

Na świecie coraz więcej ludzi docenia odnawialne źródła energii. Nie inaczej dzieje się w naszym kraju, choć skala zjawiska jest mniejsza. Odnawialna energia to ogromy zysk dla środowiska jak również domowego budżetu. Jednym z takich źródeł jest domowa instalacja fotowoltaiczna. W dalszej części artykułu odpowiem na pytania, czym jest i jak działa oraz jakie korzyści daje taka instalacja?

Czym jest i jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna?

Domowa instalacja fotowoltaiczna to inaczej instalacja słoneczna, stosowana do produkcji energii elektrycznej. Składa się ze specjalnych paneli montowanych na dachu domu i łączy w szereg, aby zwiększyć napięcie. Podczas montażu należy skierować je na południe, równie istotnym jest sprawdzenie czy panele nie są zasłaniane przez kominy, drzewa czy sąsiednie budynki. Energia słoneczna przekształcana jest w energię elektryczną, dzięki falownikowi prąd stały przechodzi w zmienny.

Instalacja podłączona jest do sieci energetycznej. Domownicy korzystają z prądu wytworzonego przez panele słoneczne, w razie złych warunków atmosferycznych lub zwiększonego zużycia system przełącza się na energię z elektrowni. Należy też pamiętać, że jeśli w sieci energetycznej nie będzie napięcia, instalacja fotowoltaiczna nie będzie działać. Dopiero gdy przerwa w dostawie prądu minie, panele samoczynnie wrócą do pracy.

instalacja fotowoltaiczna

Jakie korzyści daje elektrownia fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to czysta energia – nie zatruwa środowiska naturalnego. Montując panele słoneczne ograniczamy produkcję CO2, tym samym spada zanieczyszczenie powietrza. Jest to niezaprzeczalna korzyść dla środowiska, ale i dla nas samych gdyż czyste powietrze to zdrowsze społeczeństwo.

Z pewnością do większości przemówi jednak zysk w postaci oszczędności w budżecie domowym. Montując odpowiednio dużą instalację możemy uniezależnić się od zakładu energetycznego. Rachunki za prąd eliminujesz do zera, jeśli wyprodukujesz nadwyżkę energii możesz ją sprzedać. Pozwoli to zwrócić się inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną dużo szybciej. Obecna technologia gwarantuje trwałość systemu, producenci paneli informują o spadku wydajności po 25 latach o 15 %. Korzyści są ogromne – zarabiasz a jednocześnie dbasz o środowisko – stajesz się proekologiczny.

Domowa elektrownia fotowoltaiczna  po zamontowaniu służyć nam będzie przez wiele lat. Producenci gwarantują nam 25 lat pracy bez żadnych problemów, a instalacja jest bezobsługowa. Pozwoli nam oszczędzić pieniądze redukując koszty za energię praktycznie do zera.

Stajesz się samowystarczalny a nadwyżki prądu możesz sprzedać. Panele fotowoltaiczne nie emitują CO2 ani hałasu, są więc przyjazne dla środowiska – jest to dodatkowa korzyść i argument za instalacja fotowoltaiczną. Inwestycja w odnawialne źródło energii jest więc zdecydowanie dobrym pomysłem.