Zadbaj o najdziwniejsze rzeczy wcześnie – zanim zaczniesz postępować z budową. Nie ma nic bardziej frustrującego niż stosunkowo tanie przedmioty, które nie zmieszczą się w płatności końcową. Niemal wszyscy kierownicy budów mają jakieś doświadczenie z takimi dodatkami, przez które przekracza się budżet, a które niestety są niezbędne ale początkowo zapomina się o nich. Na przykład, obiecany termin dostawy specjalistycznych płyt dla danego urządzenia ze specjalnym wykończeniem z niestandardowym grawerowaniem może się przesunąć. Wymagane są zapasowe komplety kluczy do każdej inwestycji, ale niestety wciąż są tylko w drodze. Nikt nie kazał wymagać zestawu zapasowych bezpieczników. Niestety, lista ta może się rozszerzyć. Jako doświadczony kierownik budowy, należy jednak pamiętać o tym aby dopilnować dostarczenia wszystkich niezbędnych elementów oraz dopilnować by każde zamówienie zostaną w stu procentach zrealizowane na czas.
Aby temu zapobiec, oto co należy zrobić. Na początku projektu, przejdź przez specyfikację i pierwotne oszacowanie estymatora oraz zakupy ze środków Twojego przedsiębiorstwa. Następnie zaznacz te elementy, które są dość niezwykłe, będą miały długie terminy dostaw, czy są specjalnym zamówieniem. Skup się na nich natychmiast. Poprzez skupienie się na nich wcześnie, twoje końcowe elementy listy powinny zostać zrealizowane o czasie.
Porada 4: Sprawdź rysunki architektoniczne przed złożeniem zamówienia opraw oświetleniowych. Tu jest problem, który stosunkowo często możesz napotkać. Należy zamawiać oprawy oświetleniowe oparte na numerach katalogowych przewidzianych w specyfikacji zamówienia i rysunków. Gdy przybywają na miejsce to przechowuje się je aż powierzchnia będzie gotowa do montażu. Jesteś już powiadomiony, że tynkarz zacznie pracować w najbliższym czasie, i nie powinno być problemem aby zrealizować zadanie na czas. Pytasz: „Jaki tynk klatek oprawy znajdzie się na suficie ?”. Sprawdź swoje zamówienie, aby wymienione numery katalogowe zgadzały się z dokumentami umowy.
Ponieważ rysunki lub specyfikacje zamówienia zawierają numery katalogowe, można zapytać: „nie został określony właściwy numer katalogowy, który jest obowiązkiem konsultacji inżyniera elektryka w trakcie procesu projektowania?” Odpowiedź brzmi „tak” i „nie”. Tak, konsultant koordynuje projekt elektryczny z innych dyscyplin, w tym architektonicznych. Ale zmiany mogą wystąpić dopiero po fakcie. Dlatego dane techniczne nie mogą występować ot tak, wszystko musi być zaplanowane w projekcie aby kierownik budowy mógł bez większych kłopotów zrealizować zamówienia. Jako kierownik budowy jesteś odpowiedzialny za dostarczanie produktów i wykończenie zgodne z typami konstrukcji ścian i sufitów na podstawie opinii wszystkich rysunków projektu.
Tak więc, niezależnie od tego, co mówi harmonogram osprzętu poprzez numery katalogowe, jesteś odpowiedzialny za zamawianie prawidłowego typu urządzenia i montaż dla konkretnego obszaru.
Miej oko na powykonawcze rysunki. Jeśli jesteś na ukończeniu projektu i dowiesz się, że zbiór rysunków powykonawczych, które miały być aktualizowane w miarę postępu budowy nie są nawet w pobliżu ukończenia, z pewnością nie będziesz zadowolny. W rzeczywistości, aktualizacja poszła w zapomnienie. Aby uniknąć takiego niepotrzebnego stresu, należy pouczać swoich elektryków lub brygadzistów do zapisania i wyjaśnienia wszelkich zmian z rysunków roboczych oraz aby zwrócić je do biura terenowego codziennie. Następnie przypisz estymatora lub projektanta do odwiedzenia strony co tydzień pracy, nakłoń do rutynowego przeglądu i omówienia zmian z odpowiednimi osobami.