Kierowca w Anglii- czy warto podejmować się tej pracy?

Kierowca w Anglii- czy warto podejmować się tej pracy?

Piękne krajobrazy, dalekie podróże. Każdy chciałby mieć taką pracę, jednak w rzeczywistości praca kierowcy nie jest tak łatwa jakby się mogła wydawać. Goniący czas, nagłe awarie i tęsknota za rodziną zniechęcają wielu potencjalnych kandydatów na to stanowisko, a szkoda, bo pracy nie brakuje. W Polsce jak i za granicą odczuwalne są ogromne braki kadrowe w tej branży.  Pracodawcy w Wielkiej Brytanii szukają potencjalnych kierowców za granicą, również w Polsce. Kuszą wysokimi zarobkami i komfortowymi warunkami pracy. Czy warto?

Jak wygląda praca kierowcy w Anglii?

jak wygląda praca kierowcy CE w AngliiWymagania wobec pracowników nie są wysokie. Jak łatwo można się domyślić niezbędne będzie posiadanie prawo jazdy kategorii C lub C+E. Wyrobienie sobie tych licencji wynosi koło 2000zł za każdą. Jest to spory wydatek, jednak wiele osób podejmuje tę decyzję.  Kategoria C upoważnia do kierowania pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony z pewnymi wyjątkami min wykluczając autobusy. Dopiero po zdaniu prawa jazdy kategorii C można przystąpić do zajęć w zakresie prawo jazdy kategorii C+E. Składa się on z 20 godzin zajęć teoretycznych i 25 godzin zajęć praktycznych. Z racji powszechnie panującego niedoboru kierowców, pracodawcy nie wymagają doświadczenia-liczą się głównie chęci. W pracy w Wielkiej Brytanii niezbędna będzie jednak choćby podstawowa znajomość języka. Dodatkowe języki obce, zwłaszcza hiszpański czy niemiecki z pewnością będą docenione, ponadto ułatwią komunikacje za granią. Musimy pamiętać, że praca jako zawodowy kierowca nie jest łatwa pod względem fizycznym jak i psychicznym. Kierowcy spędzają tygodniowo 54 godziny za kółkiem, więc ich koncentracja, mimo regularnych przerw, musi być przez ten cały czas na bardzo wysokim poziomie. Jeśli zdecydujemy się na między krajowy transport produktów, czas trwania naszej trasy znacznie się wydłuży. Odległość dzieląca od rodziny i przyjaciół może załamać nawet najtwardszych graczy. Praca ta wymaga również sporej wytrwałości. Niezależnie od rodzaju pojazdu, kierowca zobowiązany jest do przymusowej przerwy po 4,5 godzinach ciągłej jazdy. Odpoczynek trwa 45 minut. Mimo, że dla niektórych mogłoby to wydawać się komfortowym układem, przypadki zaśnięcia podczas kierowania wciąż się zdarzają.

Wysokie zarobki kierowców

Jedną z największych zachęt jaka popycha młodych ludzi do podjęcia się pracy w charakterze kierowcy, jest możliwość wysokiego zarobku. Pracodawcy zazwyczaj rozliczają się zależnie od przejechanych kilometrów, jednak pensje będą się wahać w zależności od regionu w jakim będziemy jeździć. Pensja w Wielkiej Brytanii może być nawet dwukrotnie wyższa niż w Polsce, więc wiele osób decyduje się pracować poza granicami. Jeśli zdecydujemy się i ostatecznie podejmiemy kroki w tym kierunku, z pewnością nie będziemy narzekać na brak pracy.