Kotły grzewcze – jak wybrać typ podajnika?

Kotły grzewcze – jak wybrać typ podajnika?

Wiemy już, że piece starszej generacji absolutnie nie służą ani naszemu zdrowiu, ani planecie.

Dlatego też pojawiają się nowe rozwiązania w postaci ekologicznych kotłów grzewczych. Tutaj zajmiemy się ich rodzajami ze względu na typ podajnika. Który z nich będzie lepszy? Jakie są plusy i minusy przedstawionych rozwiązań?

Rodzaje podajników w kotłach

Obecnie dostępne są dwa główne rodzaje podajników: ślimakowy i tłokowy, inaczej zwany szufladowym. Od tzw. “kopciuchów” różnią się tym, że do wytworzenia energii cieplnej wykorzystywane są przede wszystkim paliwa ekologiczne, generujące znacznie niższą ilość zanieczyszczeń. Co więcej, cały proces spalania odbywa się przy zamkniętych drzwiczkach i nie wymaga on dokładania opału co kilka godzin. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom proponowanych obecnie rozwiązań.

Piec z podajnikiem tłokowym – wady i zalety

Zalety

Aby opał mógł ulec spaleniu, przekazywany jest za pomocą podajnika ze zbiornika do komory spalania. Działa on na zasadzie tłokowej, czyli nabiera porcję opału, przekazuje do komory spalania, po czym cofa się po kolejną porcję. Na kotły z podajnikiem tłokowym powinny stawiać przede wszystkim osoby, które chcą mieć większą dowolność w doborze paliwa – możliwe jest opalanie pelletem, ekogroszkiem, miałem lub węglem. Awarie są rzadkie, a czyszczenie nie wymaga wyłączania urządzenia.

Wady

Są też i słabe strony takiego pieca. Największą z nich jest to, że podajnik ulega zablokowaniu w przypadku palenia mokrym opałem, jednak ze względu na wysoką szkodliwość dla zdrowia i środowiska w przypadku mokrego opału niskiej jakości, konieczność stosowania lepszego paliwa powinna być poczytana raczej jako zaleta.

Piec z podajnikiem ślimakowym – plusy i minusy

Zalety

Opał jest przekazywany do komory spalania za pomocą żeliwnego lub stalowego ślimaka, znajdującego się w rurze podajnika. Paliwo aplikowane jest od dołu, dzięki czemu proces spalania rozpoczyna się od góry, przekładając się na mniejszą ilość zanieczyszczeń. Dokładanie opału również nie jest konieczne przez co najmniej kilka dni.

Wady

Tak samo jak piec z podajnikiem tłokowym, również podajnik ślimakowy ulega zablokowaniu w przypadku kontaktu z suchym opałem, tutaj ma on jednak znaczące dwa punkty przewagi. Po pierwsze, w razie pojawienia się takie awarii, jest ona łatwiejsza do usunięcia, a po drugie w podajniku znajduje się specjalny pazur, który może nieco poruszyć opał i usunąć blokadę.

kotły grzewcze

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesne kotły grzewcze ekologiczne?

Odpowiedź jest prosta i na ogół wszystkim już znana. Znamy już szkodliwy wpływ pieców starej generacji na środowisko naturalne i na nasze zdrowie, zatem decyzja o wymianie pieca jest już czystą oczywistością. Kolejnym ważnym argumentem jest obecny dostęp do dotacji w ramach programów rządowych, dzięki którym inwestycja wymaga znacznie niższego wkładu własnego, niż gdyby w pełni samodzielnie pokrywać koszty zakupu. 

Jednym z zaufanych producentów kotłów z podajnikiem jest MCE. To miejsce, w którym możemy liczyć na dobór pieca idealny do naszych potrzeb. Paliwo jest spalane idealnie według potrzeb, dzięki czemu nie dochodzi do strat cieplnych i zwiększenia wydatków na paliwo, które przy nieekonomicznym spalaniu może bardzo dużo kosztować.

Nowoczesne kotły z podajnikiem – dlaczego warto? 

W chłodnym jesienno-zimowym sezonie dotychczas pierwszą czynnością po powrocie do wychłodzonego domu było rozpalanie pieca zgrabiałymi rękami. Teraz już nie musi tak być! Zastosowanie idealnie dopasowanych programów ogrzewania umożliwia powrót do już ogrzanego domu. Do tego, jak już wspominaliśmy, zaglądanie do pieca nie jest konieczne przez co najmniej kilka dni, a nawet dłużej! Kotły z podajnikiem wymagają czyszczenia średnio raz na tydzień lub dwa, a wygaszanie ich na ten czas nie jest konieczne.

Wszechobecny postęp technologiczny daje nam liczne szanse na uczynienie prowadzenia domu znacznie wygodniejszym niż dotychczas. Jedną z nich są właśnie ekologiczne kotły grzewcze. Dlatego też, aby nie przegapić okazji, zachęcamy do zapoznania się z nasza oferta i skorzystania z atrakcyjnego dofinansowania już dziś!