Lean Management w usługach

Lean Management w usługach

Lean Managment wywodzi się z firm z sektora produkcyjnego. Wzorem firmy, w której został taki model zarządzania wykorzystany, jest Toyota. Jednak, czy ten rodzaj zarządzania sprawdzi się tak samo dobrze w firmach z sektora usług? Wygląda na to, że tak. Coraz więcej banków i firm usługowych – od Santander Consumer Bank, Lufthansa Global Business Services, RWE, aż do Raiffeisen Polbank i Capgemini, ma wdrożonych w swoich strukturach Lean Marketing właśnie.

Sporo osób robi zdziwioną minę, gdy na jaw wychodzi właśnie ta informacja, ponieważ myślą oni, że metodologia Lean ma zastosowanie wyłącznie w firmach produkcyjnych, takich jak Toyota właśnie. Tymczasem okazuje się, że zarządzanie Lean naprawdę dobrze radzi sobie także w firmach związanych z usługami, czyli miejscami, gdzie ma się wrażenie, że nie da się zmierzyć czasu pracy nad poszczególnymi zadaniami. Dlaczego zatem Lean Managment stał się bardziej powszechny i zaczęły go używać największe, globalne organizacje?

Zmiany, które zaszły na rynku

Na rynku zdecydowanie zaszły ogromne zmiany. W dzisiejszych czasach firmy funkcjonują nie tylko na rynku lokalnym czy krajowym, lecz także na rynku globalnym. To z kolei oznacza, że w niektórych branżach konkurencja urosła do całkiem sporych rozmiarów. Ze względu na taki obrót sprawy, firmy zaczynają szukać metodologii działania, dzięki której będą w stanie zwiększyć swoją efektywność, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości, bądź nawet zwiększeniu tej jakości. I to właśnie dlatego, Lean Managment stał się tak popularny i coraz więcej firmy stosuje się do jego zaleceń.

Oczywiście, warto wspomnieć, że nie wszystkie metody, które wchodzą w skład Lean Managmentu, działają na firmy z sektora usług. Trzeba jednak nadal pamiętać, że ten sposób zarządzania został opracowany dla firm z sektora produkcyjnego. Niemniej jednak metoda Lean wymusza na firmach usługowych dbałość o jakość oraz próbę zmniejszenia kosztów. Także utrzymanie wysokiej elastyczności, jest spowodowane wdrożeniem metodologii Lean, ponieważ to właśnie dzięki niemu, jest możliwe znalezienie rozwiązania, w jaki sposób można to wszystko zrealizować.

www.tli.group

Główne różnice we wdrażaniu Lean Managmentu w firmach usługowych

Pierwszą, najbardziej rzucającą się w oczy różnicą, jest sposób mierzenia czasu wykonywania poszczególnych zadań w pracy. Coś, co w firmach produkcyjnych jest łatwe i wymaga zaledwie użycia odpowiedniego sprzętu w postaci stopera, nie wydaje się być już tak intuicyjne w firmach usługowych. Na szczęście także w biurach można zmierzyć, ile czasu zajmują pracownikom poszczególne obowiązki – do tego zadania warto użyć aplikacji Click2Measure. Dzięki niej możliwy jest monitoring czasu poświęconego na różne zadania.

Kolejne co można zrobić, to usprawnić działanie firmy. Skoro wiadomo już, ile czasu zajmują poszczególne obowiązki, możemy starać się ulepszyć ich wykonywanie. To wymaga nieco zmodyfikowanego podejścia Lean. W firmach produkcyjnych ustala się przeważnie usprawnienia z managerami oraz różnego rodzaju przedstawicielami firmy. Natomiast w firmach usługowych cały zespół musi być zaangażowany w proces usprawniania. Takie coś nazwa się metodą Lean Workout i jego celem jest to, aby wszyscy pracownicy zaangażowali się w poszukiwanie usprawnień oraz rozrysowywanie map procesów. Dzięki temu wszyscy pracownicy starają się ciągle doskonalić.

A co z technikami znanymi z Lean Managmentu wykorzystywanego w firmach produkcyjnych? One także mogą być z powodzeniem przeniesione na obszar usługowy – jednak nie wszystkie. SMED oraz TPM, które są charakterystyczne w firmach produkcyjnych, nie znajdą raczej zastosowania w innych rodzajach biznesu. W usługach znacznie lepiej będą sobie za to dawały rady techniki, które polegają na zarządzaniu wizualnym. To właśnie one dadzą firmie dobre efekty i poprawią organizację jej pracy.

Podsumowanie

Lean Managment może wiec, jak najbardziej, być stosowany w firmach z sektora usługowego. Oczywiście nie należy go bezmyślnie adaptować jeden do jednego, niemniej jednak jego ogólna adaptacja może przyczynić się w znacznym stopniu do tego, aby poprawiona została jakość wykonywanych usług, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej elastyczności działania.