Maszyny przemysłowe, a użycie taśmociągów

Maszyny przemysłowe, a użycie taśmociągów

Taśmociągi znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłowych. Ze względu na różnorodność wytwarzanych produktów, zaistniała potrzeba projektowania rozmaitych taśmociągów o zróżnicowanej budowie. Szczególne wymagania stawia branża spożywcza, zajmująca się wytwarzaniem żywności, której poszczególne rodzaje różnią się sposobem pakowania, płynności lub sypkości i poziomem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Z jakimi rodzajami przenośników możemy zetknąć się najczęściej?

Klasyczne taśmociągi- cechy i najczęstsze zastosowanie

Taśmociągi są względnie tanie w zakupie, a także w instalacji, niestety jednak trzeba się przygotować na nieco wyższe koszty eksploatacji, a także czyszczenia, gdyż nie należy to do łatwych czynności. Taśmociągi doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy oba jego końce znajdują się na różnej wysokości, przy czym dopuszczalny kąt nachylenia może być całkiem duży. Istnieje możliwość ustawienia taśmociągów tak, aby znajdujące się na nich produkty były przesuwane w stosunkowo powolny sposób, co umożliwia np. ich dokładniejsze wyschnięcie przed dalszymi etapami produkcji lub przed ostatecznym zapakowaniem. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż taśmociągi bardzo trudno się czyści, najlepiej transportować na nich produkty już zapakowane np. mleka, napoje, jogurty, sery i inne szczelnie zapakowane produkty spożywcze.

Cechy i zastosowania przenośników wibracyjnych

Do wyboru mamy dwa podstawowe typy: przenośniki elektromagnetyczne lub mechaniczne. Są one dużo łatwiejsze w czyszczeniu niż taśmociągi, dzięki czemu dobrze sprawdzą się np. w transporcie warzyw lub owoców, poradzą sobie także z procesami pakowania towarów. Zastosowany mechanizm wibracyjny pozwala na oddzielenie wilgoci od produktu, a nadmiar cieczy gromadzi się pod przenośnikiem. Dobrą wiadomością jest to, że zgromadzona ciecz może być ponownie wykorzystana w przemyśle. W zakresie pakowania przenośniki wibracyjne sprawdzają się bardzo dobrze, gdyż pakowanie to proces wymagający częstego zatrzymywania i uruchamiania taśmy, a także dystrybucji określonej partii towaru w różne strony. Są one wykorzystywane także w zakresie dozowania ilości towaru, który ma zostać pocięty, lub w przypadku przesiewania go ze względu na grubość.

Przenośniki horyzontalne- idealne do delikatnych towarów

Przenośniki horyzontalne to jedne z najdelikatniejszych maszyn wykorzystywanych w przemyśle do przetransportowania towaru, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w przemieszczaniu kruchych ciasteczek, produktów posypanych różnego rodzaju przyprawami, cukrem pudrem lub innymi posypkami. Maszyna ta nie generuje wibracji, dzięki czemu przesuwane produkty nie rozsypują się i nie obijają o siebie, co nie naraża je na uszkodzenia, czyniące je niezdatnymi do sprzedaży.

przenośniki w przemysle spożywczym

Co brać pod uwagę, dobierając najlepszy taśmociąg?

Ważne jest dobranie najlepszego przenośnika na podstawie dokładnych kryteriów, takich, jak:

  • dopuszczalny poziom hałasu (nie wszystkie rodzaje przenośników są tak samo głośne)
  • rodzaj transportowanego towaru (chodzi o jego delikatność)
  • dostępną przestrzeń magazynową
  • konieczność odprowadzania nagromadzonej wody
  • sposób osuszania wilgotnych towarów
  • zakres dostosowania prędkości do rodzaju transportowanego towaru
  • wytrzymałość na eksploatację
  • dopuszczalne obciążenie.

Jeśli zależy nam na maszynach, które sprawdzą się na lata – warto znaleźć sprawdzoną firmę, dzięki której dopasujemy odpowiedni sprzęt do potrzeb firmy. Zdecydowanie się na usługi fachowego serwisu to także ważny wybór w przypadku nieprzewidzianych napraw usterek lub regeneracji. Szeroka gama dostępnych produktów spożywczych wymaga zastosowania różnego rodzaju przenośników, a może się wręcz zdarzyć, że różne taśmy przenośnikowe będą konieczne na różnych etapach produkcji. Wówczas szczególnie warto skorzystać z rzetelnej porady w profesjonalnym serwisie i zakupić sprzęt na najwyższym poziomie.