Narzędzia pomiarowe do prezycyjnych pomiarów w obrabiarkach surowców

Narzędzia pomiarowe do prezycyjnych pomiarów w obrabiarkach surowców

Metal oraz inne tego typu surowce wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju wyrobów są obecnie bardzo ważnym materiałem dla wielu różnych dziedzin przemysłu.

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możliwe jest zautomatyzowanie produkcji tego typu wyrobów poprzez różnego rodzaju urządzenia takie jak np. obrabiarki. Ta grupa maszyn odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w wielu różnych branżach, które często nie mogłyby nawet funkcjonować bez tego typu rozwiązań. Obrabiarki to bardzo precyzyjne i skuteczne urządzenia, jednak warto pamiętać, że aby ich praca była prawidłowa i precyzyjna, konieczne jest zastosowanie odpowiednich akcesoriów, które będą kontrolowały ich pracę. Takimi akcesoriami są różnego rodzaju narzędzia pomiarowe do obrabiarek. Warto więc wiedzieć, czym są tego typu narzędzia, co mierzą, jakie są ich rodzaje oraz czym charakteryzują się liniały pomiarowe?

Czym są narzędzia pomiarowe w obrabiarkach i co mierzą?

Podczas użytkowania różnego rodzaju obrabiarek jedną z ważniejszych rzeczy jest oczywiście precyzja wykonywanych za ich pomocą wyrobów. Z tego też względu maszyny tego typu charakteryzują się tak dobrą precyzją pracy i skutecznie odwzorowują wszystko to, co znajduje się w projekcie danego wyrobu. Dzięki temu możliwe jest produkowanie dużej ilości, często bardzo skomplikowanych rzeczy, o określonych wymiarach oraz zachowując przy tym powtarzalność produkcji. Aby jednak użytkowanie obrabiarek było tak skutecznie, niezbędne jest stosowanie odpowiednich narzędzi pomiarowych. Tego typu akcesoria to wszelkiego rodzaju narzędzia, które współpracują z obrabiarkami i pozwalają wykonywać precyzyjne pomiary, wyznaczać odpowiednie kąty, poziomy i wiele więcej. Są to więc pewnego rodzaju narzędzia testujące to, czy dana obrabiarka pracuje w prawidłowy sposób i czy produkowane za jej pomocą wyroby są zgodnie z założeniami projektowymi. Narzędzia pomiarowe odgrywają więc bardzo ważną rolę w procesie kontroli jakości produktów i dbają o powtarzalność produkcji. 

Jak działają liniały pomiarowe i jakie są ich rodzaje?

Narzędzia pomiarowe do obrabiarek to dość rozległa grupa różnego rodzaju akcesoriów służących do wykonywania bardzo precyzyjnych pomiarów wszelkich wyrobów produkowanych za pomocą tego typu urządzeń. Z pewnością  do jednych z najpopularniejszych narzędzi pomiarowych zaliczyć można liniały pomiarowe. Tego typu narzędzie wykorzystywane jest do wykonywania bardzo specjalistycznych pomiarów w sposób szybki i skuteczny przy współpracy z różnego rodzaju maszynami przemysłowymi takimi jak obrabiarki. Liniały pomiarowe mogą służyć do sprawdzania takich parametrów jak prostoliniowość, płaskość czy też kąt elementu, jaki objęty jest pomiarem. Zazwyczaj narzędzie tego typu przyjmuje formę pręta o przekroju prostokątnym, wykonanego z aluminium lub stali i wyposażonego w specjalną głowicę, której zadaniem jest wykonywanie pomiarów. Liniały pomiarowe mogą występować w różnych wersjach takich jak liniały optyczne lub magnetyczne.  

Charakterystyka pracy liniałów pomiarowych

W zależności od rodzaju liniału magnetycznego jego zasada działania może się nieco różnić, jednak główny cel zastosowania tego rodzaju narzędzi pomiarowych jest nadal taki sam. Liniały optyczne to urządzenia cyfrowe, które odpowiadają za wykonywanie precyzyjnych pomiarów przy wykorzystaniu specjalnego sensora optycznego. Ich sporą zaletą jest to, że mogą pracować w silnym polu magnetycznym, a wysoka temperatura również nie jest dla nich problemem. Drugim rodzajem tego typu narzędzi pomiarowych są liniały magnetyczne, które zbudowane są w podobny sposób, z tą różnicą, że podstawowym elementem ich konstrukcji jest taśma magnetyczna oraz odpowiednia głowica służąca do odczytu prowadzonych pomiarów. Taśmę tą tworzą bieguny magnetyczne, które są zamontowane naprzemiennie, przez co wytwarzają potrzebne do prowadzenia pomiarów pole magnetyczne. Tego typu liniały są bardzo odporne na niekorzystne warunku, pył, zabrudzenie czy chłodziwo.

pomiar

Zastosowanie liniałów pomiarowych

Liniały pomiarowe to narzędzia o bardzo wysokiej precyzji i skuteczności pracy. Ponadto ich uniwersalność sprawia, że są z powodzeniem użytkowane z różnego rodzaju obrabiarkami np. frezarkami, tokarkami itd. Stosując tego typu narzędzia pomiarowe, można mieć pełną kontrolę nad tym, czy produkowane wyroby są w pełni zgodnie z założeniami projektowymi oraz, czy obrabiarki produkują je przy zachowaniu odpowiedniej powtarzalności, co jest bardzo ważną kwestią.