Narzędzia specjalne dla przemysłu

Narzędzia specjalne dla przemysłu

Dynamiczny rozwój przemysłu i produkcji powoduje, że wprowadzane są do użytku nowe technologie, które w założeniu mają zoptymalizować czas produkcji, koszty wytworzenia produktu oraz powinny zagwarantować wyższą jakość. Poza systemami do zarządzania liniami technologicznymi, jakością produktu czy wydajnością produkcji potrzebne są także maszyny, które spełnią wymagania nowoczesnej gospodarki przemysłowej.

Narzędzia specjalne – dla kogo?

Dlatego rośnie także zapotrzebowanie na tak zwane narzędzia specjalne, które produkuje się przede wszystkim z myślą o przemyśle. Co prawda samo pojęcie jest dosyć ogólne i może być stosowane właściwie wobec każdego narzędzia niestandardowego to domyślnie odnosi się ono do narzędzi takich jak wiertła, frezy, narzędzia do obróbki skrawaniem i innych. Nie są one dostępne w handlu detalicznym ponieważ wykonywane są na specjalne zamówienie.

Zatem od momentu zgłoszenia zapotrzebowania na dane narzędzie do momentu jego otrzymania musi minąć trochę czasu. Dzieje się tak ponieważ wytwarzanie takich narzędzie wymaga specjalnego przygotowania. Na początku firma zajmująca się wytwarzaniem takich produktów musi otrzymać projekt wedle którego zostanie wykonane narzędzie. Następnie specjalistyczne maszyny mogą zostać odpowiednio zaprogramowane a następnie uruchomiony może zostać proces produkcji.

Trzeba powiedzieć, że wiele zależy od tego jakie dokładnie narzędzie chcemy uzyskać. Przykładowo wiertła nie są tak czasochłonne jak elementy przekładni. Każde narzędzie musi mieć także indywidualnie dobrany materiał z jakiego zostanie wykonane chociaż standardowo w większości przypadków są to węgliki.

Gdzie kupić narzędzia specjalne

Ze względu na to, że narzędzia specjalne wykonywane są wyłącznie na indywidualne zamówienie to ich dostępność jest ograniczona. W Polsce realizacją takich projektów zajmuje się kilka firm – jedną z nich jest Gostar Tools, która może pochwalić się ponad dwudziestopięcioletnią tradycją. Po wstępnym zapoznaniu się z projektem (ewentualnie po jego wcześniejszym zleceniu) określany jest termin w ciągu którego dane narzędzie musi zostać wykonane.

Po wyprodukowaniu przeprowadza się kilka testów, które gwarantują jakość i odpowiednią żywotność produktu. Ze względu na koszty produkcji większe niż w przypadku standardowych produktów wytwarzanych masowo koszt ostatecznego produktu jest również wyższy. Dzieje się tak ponieważ sam projekt jest bardziej czasochłonny a maszyny nastawiane są wyłącznie na krótkie serie. Przez to automatycznie koszty produkcji wzrastają. Narzędzia specjalne są jednak czasami nieodzowne dlatego jest to inwestycja, która z pewnością się opłaci.