Ocena ryzyka zawodowego w przemyśle

Ocena ryzyka zawodowego w przemyśle

Ocena ryzyka zawodowego leży w gestii firm specjalizujących się w tematyce BHP. Co to w ogóle jest i komu to potrzebne – laik mógłby zapytać. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Przede wszystkim musimy rozważyć tutaj kilak możliwości jakie pojawiają się po uzyskaniu takiej oceny. Przypomnijmy, że ocena ryzyka zawodowego najprościej mówiąc służy określeniu ilości niebezpieczeństw jakie mogą wyrządzić krzywdę pracownikowi. Do tego celu używa się kilku metod jednak efekt powinien być ten sam – rzetelne i dokładnie stwierdzenie czy dotychczasowe środki ochrony pracowniczej wystarczą aby pracownik mógł bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Oceń ryzyko i śpij spokojnie

Ocena taka to nie tylko kwestia przepisów i konieczności ich przestrzegania ale w znacznej mierze wyraz zdrowego rozsądku, szczególnie w miejscach pracy potencjalnie niebezpiecznych. Spotykamy się tutaj zatem z koniecznością wykonania takiej oceny jeśli prowadzimy zakład pracy zatrudniający konkretną ilość pracowników. Naturalnie inne będzie podejście do tematu przy ocenie małego biura a inne w przypadku wielkich zakładów produkcyjnych. Jedno jest pewne: wynika oceny stanowi cenna wskazówkę pracodawcy. Jeśli nasz zakład zostanie zakwalifikowany jako miejsce niskiego ryzyka to najprawdopodobniej nie będziemy musieli dokonywać wielkich przeróbek aby sprostać wymaganiom BHP. Jednak jeśli ocena nie będzie dla nas pomyślna to powinniśmy dokładnie zastanowić się nad obecnymi standardami bezpieczeństwa istniejącymi w miejscu pracy. Szczególnie warto tu mieć na uwadze rzeczy pozornie bezpieczne, które nie powinny generować dodatkowego zagrożenia. A jak wskazują statystyki to one są odpowiedzialne za większość wypadków.

ryzykozawodowe

Zaufaj profesjonalistom

Dlatego kwestie takie należy przedyskutować z profesjonalistą. Na rynku działa wiele firm skupiających się właśnie na ocenie ryzyka zawodowego. Do tego musimy być elastyczni i otwarci na zmiany w naszej firmie. Nawet jeśli nie do końca coś się nam podoba musimy zaakceptować fakt, że służy to tylko i wyłącznie poprawie bezpieczeństwa w miejscu pracy. I pamiętajmy że lepiej jest skorzystać z doświadczenia firm, które znają się na rzeczy. Przykładowo multiKontrakt Wrocław to placówka specjalizująca się w zagadnieniach związanych z oceną ryzyka zawodowego. Zdając się na ich fach nie tylko podejdziemy do tematu rzetelnie ale będziemy także mieli spokojną głowę bo nawet jeśli dojdzie do wypadku my będziemy mogli pokazać „czyste papiery”.