Oświetlenie LED dla hal produkcyjnych – jakie powinno mieć parametry?

Oświetlenie LED dla hal produkcyjnych – jakie powinno mieć parametry?

Oświetlenie na hali produkcyjnej to kluczowa kwestia. Wpływa ono na większość aspektów działalności przedsiębiorstwa. Częstym wyborem jest zakup lamp LED. Dlaczego tak jest? I jakie powinny mieć one parametry?

LED to oszczędność

Hale produkcyjne często działają przez całą dobę. To ogromne powierzchnie, zazwyczaj bez okien. Lampy więc palą się 24 godziny na dobę. Właśnie z tego powodu wybierając odpowiednie, energooszczędne lampy możemy wygenerować ogromne oszczędności. Te nowoczesne żarówki świecą równie jasno, co klasyczne, ale zużywają znacznie mniej prądu. Szacuje się, że klasyczna żarówka o mocy 50 W świeci tak samo jasno jak LED’owa o mocy 3,5 W. To ogromna różnica. Przedsiębiorcy szybko odczuwają ją, kiedy otrzymują rachunki za energię. Z tego powodu inwestycje w tą technologię są coraz bardziej powszechne.

Odcień oświetlenia, jego jakość oraz jasność wpływa na atmosferę i wydajność pracowników. Im lepiej czują się oni w miejscu pracy, tym na lepsze rezultaty możemy liczyć. Wiele hal produkcyjnych nie ma dostępu do światła dziennego. Zwłaszcza w takich miejscach jasne oświetlenie żarówek LED może zasadniczo poprawić komfort pracy.

Pamiętajmy także, że oszczędzając zużycie prądu dbamy o planetę. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne i wspierające dobre wzorce. Jeżeli chcemy, by nasza firma była uważana za przyjazną dla środowiska, warto zdecydować się na zmianę oświetlenia.

oświetlenie led dla przemysłu

fot.: globuslighting.pl

Jakie parametry powinno mieć oświetlenie LED?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Istotne są parametry hali produkcyjnej: jej wielkość, dostęp, bądź brak dostępu, światła dziennego, rodzaj przeznaczenia.

Bardzo popularnym oświetleniem przemysłowym są modele typu HighBay. To mocne lampy, które stworzone są w ten sposób, by dawać jak najwięcej światła przy jak najmniejszym zużyciu energii. Możemy przy nich oczywiście wybierać kolor oświetlenia. Zazwyczaj w obiektach przemysłowych właściciele decydują się na barwę neutralną lub zimną.

Jeżeli decydujemy się na oświetlenie hali, która nie ma dostępu do światła dziennego najlepszą decyzją będzie oświetlenie neutralne, 4000 – 4500 K. To zapewni odpowiednią jasność, gwarantującą dobre samopoczucie naszych pracowników. Takie modele lamp sprawdzają się również w wysokich halach. Zapewniają odpowiednie oświetlenie bez montowania dużej liczby punktów świetlnych. Należy pamiętać, że technologia LED cały czas się rozwija i modele mogą się różnic typem diody, kątem rozsyłu światła czy komponentami, w zależności od konkretnego produktu i producenta.

Liniowe oświetlenie hali produkcyjnej

Obecnie najczęściej stosowanym typem oświetlenia liniowego są świetlówki. Klasycznie modele o długości 120 cm konsumują 36 W podczas pracy, a te o długości 150 cm – 58 W. Dodatkowo zużywają energię na tzw. balast. Ich popularność wynika ze względnie niskiej ceny i łatwego montażu. Nie jest to jednaj najlepsze rozwiązanie.

Dużo skuteczniejsze jest oświetlenie LED. Możemy w ogromnym stopniu ograniczyć koszty energii. Szacuje się, że pomoże to zredukować pobór o 50%. Model LED o długości 120 cm zużywa zaledwie 18 W. To aż o 18 W mniej niż w przypadku klasycznej świetlówki. Dzięki temu oszczędzamy ogromne kwoty na oświetleniu hal produkcyjnych. Co prawda cena za liniowe oświetlenie typu LED jest wyższa, ale szybko się to zwraca. Dodatkowa korzyść z wyboru takich lamp to ich długa żywotność i odporność na przepalenia.

Musimy się zastanowić czy nasze oświetlenie powinno być hermetyczne. Jeżeli z jakiś powodów jest to konieczne możemy zdecydować się na hermetyczne oprawy. Część modeli ma nawet klasy wodoszczelności gwarantujące nam odpowiedni poziom zabezpieczenia.

liniowe oprawy przemysłowe led

fot.: globuslighting.pl

Co zrobić jeżeli mamy już oświetlenie?

Wielu właścicieli hal produkcyjnych chciało by zastosować nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED jednak ma już zamontowane stare oprawy. Co ciekawe również w takiej sytuacji możemy zdecydować się na nowoczesne rozwiązania – żarówki przemysłowe oparte na gwincie E40. Dzięki temu będziemy mogli poprawić nasz system oświetlenia bez nadmiernych inwestycji. Możemy tutaj wybierać z różnych rozpiętości mocy: od 20 W do 250 W.