Oświetlenie na hali produkcyjnej to kluczowa kwestia. Wpływa ono na większość aspektów działalności przedsiębiorstwa. Częstym wyborem jest zakup lamp LED. Dlaczego tak jest? I jakie powinny mieć one parametry?
Hale produkcyjne często działają przez całą dobę. To ogromne powierzchnie, zazwyczaj bez okien. Lampy więc palą się 24 godziny na dobę. Właśnie z tego powodu wybierając odpowiednie, energooszczędne lampy możemy wygenerować ogromne oszczędności. Te nowoczesne żarówki świecą równie jasno, co klasyczne, ale zużywają znacznie mniej prądu. Szacuje się, że klasyczna żarówka o mocy 50 W świeci tak samo jasno jak LED’owa o mocy 3,5 W. To ogromna różnica. Przedsiębiorcy szybko odczuwają ją, kiedy otrzymują rachunki za energię. Z tego powodu inwestycje w tą technologię są coraz bardziej powszechne.
Odcień oświetlenia, jego jakość oraz jasność wpływa na atmosferę i wydajność pracowników. Im lepiej czują się oni w miejscu pracy, tym na lepsze rezultaty możemy liczyć. Wiele hal produkcyjnych nie ma dostępu do światła dziennego. Zwłaszcza w takich miejscach jasne oświetlenie żarówek LED może zasadniczo poprawić komfort pracy.
Pamiętajmy także, że oszczędzając zużycie prądu dbamy o planetę. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne i wspierające dobre wzorce. Jeżeli chcemy, by nasza firma była uważana za przyjazną dla środowiska, warto zdecydować się na zmianę oświetlenia.
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Istotne są parametry hali produkcyjnej: jej wielkość, dostęp, bądź brak dostępu, światła dziennego, rodzaj przeznaczenia.
Bardzo popularnym oświetleniem przemysłowym są modele typu HighBay. To mocne lampy, które stworzone są w ten sposób, by dawać jak najwięcej światła przy jak najmniejszym zużyciu energii. Możemy przy nich oczywiście wybierać kolor oświetlenia. Zazwyczaj w obiektach przemysłowych właściciele decydują się na barwę neutralną lub zimną.
Jeżeli decydujemy się na oświetlenie hali, która nie ma dostępu do światła dziennego najlepszą decyzją będzie oświetlenie neutralne, 4000 – 4500 K. To zapewni odpowiednią jasność, gwarantującą dobre samopoczucie naszych pracowników. Takie modele lamp sprawdzają się również w wysokich halach. Zapewniają odpowiednie oświetlenie bez montowania dużej liczby punktów świetlnych. Należy pamiętać, że technologia LED cały czas się rozwija i modele mogą się różnic typem diody, kątem rozsyłu światła czy komponentami, w zależności od konkretnego produktu i producenta.
Obecnie najczęściej stosowanym typem oświetlenia liniowego są świetlówki. Klasycznie modele o długości 120 cm konsumują 36 W podczas pracy, a te o długości 150 cm – 58 W. Dodatkowo zużywają energię na tzw. balast. Ich popularność wynika ze względnie niskiej ceny i łatwego montażu. Nie jest to jednaj najlepsze rozwiązanie.
Dużo skuteczniejsze jest oświetlenie LED. Możemy w ogromnym stopniu ograniczyć koszty energii. Szacuje się, że pomoże to zredukować pobór o 50%. Model LED o długości 120 cm zużywa zaledwie 18 W. To aż o 18 W mniej niż w przypadku klasycznej świetlówki. Dzięki temu oszczędzamy ogromne kwoty na oświetleniu hal produkcyjnych. Co prawda cena za liniowe oświetlenie typu LED jest wyższa, ale szybko się to zwraca. Dodatkowa korzyść z wyboru takich lamp to ich długa żywotność i odporność na przepalenia.
Musimy się zastanowić czy nasze oświetlenie powinno być hermetyczne. Jeżeli z jakiś powodów jest to konieczne możemy zdecydować się na hermetyczne oprawy. Część modeli ma nawet klasy wodoszczelności gwarantujące nam odpowiedni poziom zabezpieczenia.
Wielu właścicieli hal produkcyjnych chciało by zastosować nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED jednak ma już zamontowane stare oprawy. Co ciekawe również w takiej sytuacji możemy zdecydować się na nowoczesne rozwiązania – żarówki przemysłowe oparte na gwincie E40. Dzięki temu będziemy mogli poprawić nasz system oświetlenia bez nadmiernych inwestycji. Możemy tutaj wybierać z różnych rozpiętości mocy: od 20 W do 250 W.