Oświetlenie LED uważane jest obecnie za jedną z najbardziej energooszczędnych technologii oświetleniowych idealnych zarówno do warunków przemysłowych jak i zastosowania w domach, biurach, sklepach czy budynkach publicznych. Choć sama inwestycja w wymianę systemu oświetleniowego na nowoczesne oprawy i profile LED może oznaczać spory jednorazowy wydatek, żywotność, wydajność i przede wszystkim koszty energetyczne związane z jego użytkowaniem zwracają ją z nawiązką w stosunkowo krótkim czasie. Czy oświetlenie LED jest jednak lekarstwem na wysokie rachunki za energię elektryczną?
Żarówki LED w domowych systemach oświetlenia mogą być stosowane zamiennie z tradycyjnymi żarówkami wolframowymi i to tu koszty przejścia na nowoczesne oświetlenie LED będą niewątpliwie najniższe. Pojedyncza żarówka LED może działać przez kilkadziesiąt tysięcy godzin bez przerwy, co oznacza nawet 10-krotnie dłuższą żywotność niż w przypadku tradycyjnej żarówki.
W praktyce więc jedna żarówka LED-owa jest w stanie świecić na tyle długo, że tradycyjną należałoby w tym czasie wymienić nawet 10 razy, co oczywiście wiązałoby się ze znacznie wyższymi kosztami końcowymi. To jednak nie wszystko, czego należy się po ledach spodziewać. Z powodu zupełnie innej konstrukcji układu wewnątrz żarówki, LED-y nie są tak wrażliwe na upadek, wstrząsy czy przepalenie, dzięki czemu rzadko kiedy zaskakują nagłym brakiem oświetlenia w pokoju.
W sercu energooszczędności oświetlenia LED leży sposób, w jaki żarówki wykorzystują tu pobieraną przez siebie energię elektryczną. Zamiast przekształcania znacznej jej części na rozgrzanie się do pełnej mocy, żarówki LED świecą od razu po dotknięciu włącznika i nie generują tak dużych ilości ciepła jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek.
W rezultacie tam, gdzie zwykła żarówka potrzebowałaby 60 W do osiągnięcia przyjemnej barwy i stosunkowo wysokiego natężenia światła w pokoju, żarówce LED wystarczy 7 W. Jej jasność zależy od lumenów, które są charakterystyczne dla samego układu i nie wymagają od żarówki poboru kilkukrotnie większej mocy. Efekty widać w rachunkach za prąd i to naprawdę szybko.
Nawiązując do wspomnianej kwestii emitowanego ciepła, zwykłe żarówki zużywają na świecenie około 15-20% pobieranej przez siebie energii. Pozostały zapas przeznaczają właśnie na rozgrzewanie się, co z energetycznego punktu widzenia jest całkowicie nieopłacalne.
W przypadku oświetlenia LED sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Energia, którą żarówka pobiera i za którą płacimy jest więc w większości wykorzystywana na światło widzialne, którego natężenie czy barwę możemy z łatwością dobrać wybierając odpowiedni rodzaj żarówki z opcji dostępnych w ofercie. A i tych jest dziś na rynku naprawdę wiele.
Oświetlenie przestrzeni biurowych i przemysłowych to jedne z najbardziej energochłonnych systemów, które w wielu przypadkach pozostają włączone przez kilkanaście godzin dziennie. Rachunki za energię są tam bez wątpienia wysokie, jednak i temu można zaradzić instalując nowoczesne oprawy ledowe, jakie oferuje firma Lumentec w swojej ofercie.
Wiele przedsiębiorstw zdecydowało się już na wymianę tradycyjnego oświetlenia właśnie na technologię LED, nie tracąc przy tym nawet odrobiny natężenia światła i zyskując sprawny, funkcjonalny system generujący znacznie mniejsze zużycie energii niż jego stary pierwowzór. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet dwukrotnie obniżenie rachunków za energię wyłącznie dzięki przejściu na technologię LED!
Rozsądne podejście do kwestii oświetlenia i podejmowanie działań minimalizujących marnotrawienie energii to jeden z najprostszych sposobów na ograniczenie rachunków za prąd. Drugim, znacznie łatwiejszym i bardziej doraźnym sposobem jest przejście na technologię LED, która już niejednokrotnie udowodniła swoją wyższość nad tradycyjnymi rozwiązaniami oświetleniowymi.