Piec gazowy – jaka jest zasada jego działania?

Piec gazowy – jaka jest zasada jego działania?

Funkcją pieca gazowego jest ogrzewanie wody, która zasila instalację budynku. Dodatkowo, piec zapewnia ciepłą wodę użytkową. W przeciwieństwie do tradycyjnego kotła, działa on na innych zasadach.

Piec gazowy – zalety

Działanie pieca gazowego jest doceniane przez wiele osób prywatnych oraz przedsiębiorców czy właścicieli budynków. Warto wymienić najważniejsze zalety, dzięki którym kotły gazowe są tak popularne w dzisiejszych czasach.

Przede wszystkim, można ich używać prawie bezobsługowo. Cechują się one wysoką jakością spalania i nie emitują dużej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Piec taki można szybko uruchomić; dodatkowo, kotły gazowe są praktycznie w pełnej gotowości do pracy. Istotną zaletą takiego kotła jest również prosty sposób na kontrolowanie zużycia gazu. Piec można także całkowicie zautomatyzować. Jest to jednak zależne od możliwości programowania tzw. osłabienia mocy cieplnej na dobę lub na tydzień. Zależy to także od obciążenia cieplnego w aktualnym okresie.
Piec gazowy można zastosować w wielu miejscach w domu. Może on znajdować się na parterze, na piętrze lub w piwnicy.

Jak działa piec gazowy

Piece gazowe posiadają specjalne elementy, które nazywane są aparaturą regulująco – zabezpieczającą. Ich obowiązkowa obecność zawarta jest w normie PN-93/M-35350. W budowie każdego pieca gazowego powinny zawierać się elementy takie jak urządzenia regulacyjne,  urządzenie kontrolujące płomień czy urządzenie służące do kontrolowania ciśnienia oraz temperatury. Dodatkowo, w skład tej aparatury wchodzą również automatyczne zwory zabezpieczające, ogranicznik temperatury wody oraz urządzenie, które zabezpiecza układ przed zanikiem ciągu kominowego.

W Polsce stosuje się aparaturę ze sterowaniem elektrycznym lub pneumatycznym. Aparatura pneumatyczna jest określana jako samowystarczalna, pod względem energetycznym. Wykorzystuje ona ciśnienie gazu sieciowego. Dzięki temu, w przypadku awarii wyłączenia sieci elektrycznej, paca kotła nie będzie zakłócona i nie będzie stanowić zagrożenia.

Kotły gazowe w Polsce posiadają aparaturę pneumatyczną. Dzięki niej, mogą być one stosowane w instalacjach grawitacyjnych centralnego ogrzewania bez ograniczeń. Z kolei aparatura posiadająca sterowanie elektryczne, znajduje swoje zastosowanie w produkcji kotłów gazowych najbardziej nowoczesnych kotłów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki tej aparaturze, w prosty sposób można stosować rozbudowane systemy regulacje i sterowanie pracą pieca gazowego.

Serwis pieców gazowych będzie wiedział co robić w przypadku usterki.

 

Automatyka pieców gazowych

Każdy nowoczesny kocioł gazowy posiada elementy, które dostosowują się do zmian i postępu technicznego. W skład automatyki kotła wchodzą między innymi termostat pomieszczenia. Ma on za zadanie włączać lub wyłączać kocioł – zależy to jednak od tego, jaka temperatura panuje w pomieszczeniach. Kolejnym urządzeniem jest regulator, który steruje pracą kotła – jego praca jest zależna od temperatury powietrza zewnętrznego. Czasem, do parametrów zalicza się także siłę wiatru.

Automatyka kotłów gazowych zawiera programator pracy kotła. Wraz z dwoma regulatorami wymienionymi, umożliwiają one zmniejszenie temperatury w pokojach wówczas, gdy nie są one używane. Obecność programatora pracy kotła pozwala na oszczędność.

Kotły gazowe są sprawne w 90% w warunkach laboratoryjnych. Ich eksploatacja wynosi około 80%. Warto dodać, że sprawność kotła kondensacyjnego może być nawet wyższa niż 100%. Specjaliści są zdania, że piec gazowy można (i wręcz opłaca się) wymienić w momencie, gdy w sprzedaży dostępne są kotły przekraczające sprawność o co najmniej 10%. Nowe kotły muszą posiadać odpowiednią izolację i wszelkie atesty. Dodatkowo, kocioł gazowy musi być dopasowany do wymagań cieplnych domu.

Trzeba jednak dodać, że wymiana/ zakup nowego kotła nie zawsze są koniecznością. Istnieją bowiem serwisy, w których specjaliści będą w stanie dokonać napraw i wymiany niektórych części.

Naprawa i serwis

Systemy grzewcze wymagają szczególnej opieki technicznej. Biorąc pod uwagę funkcję jaką pełnią piece gazowe, trzeba zadbać o to, by ich działanie nie zostało zakłócone w żaden sposób. W tym celu, należy przeprowadzać regularnie przeglądy serwisowe. W przypadku niedogodności w działaniu lub powstania usterki/ awarii, należy jak najszybciej skorzystać z usług profesjonalistów.