Podstawowe elementy automatyki do bram

Podstawowe elementy automatyki do bram

Możliwość korzystania ze zautomatyzowanych systemów bram na posesję czy też bram garażowych jest doceniana na co dzień zarówno przez właścicieli i mieszkańców domków jednorodzinnych, jak i przez przedstawicieli różnego rodzaju przedsiębiorstw wymagających ciągłego ruchu pojazdów. Brama otwierana automatycznie to przede wszystkim rozwiązanie wygodne, nie wymagające opuszczania pojazdu w celu jej otwarcia, ale także bezpieczne i znacznie szybsze, niż klasyczne bramy mechaniczne. Działanie automatyki do bram nie jest procesem bardzo skomplikowanym, choć w skład całego systemu wchodzi zwykle co najmniej klika kluczowych elementów.

Zasady działania automatyki do bram

Automatyczne system otwierania i zamykania bram można stosować zarówno w przypadku bram przesuwnych, bram skrzydłowych, jak i bram rolowanych, dlatego też stosuje się je dziś w większości przypadków, stopniowo zastępując całkowicie rozwiązania wyłącznie manualne.

Brama automatyczna jest uruchamiana przez napęd, dopasowany do niej pod względem ciężaru, wymiarów bramy czy intensywności jej użytkowania. Istotnym elementem systemu jest też oczywiście pilot pozwalający na otwieranie i zamykanie bramy na odległość.

Podstawowe elementy automatyki do bram

Napęd do bram to podstawa wyposażenia każdego systemu bramy automatycznej, pozwalający na jej poruszanie się po prowadnicach lub w przypadku bram skrzydłowych, otwieranie się i zamykanie bram na zawiasach. W każdym przypadku pod uwagę brane są kwestie wymiarów skrzydeł, ich ciężaru, miejsca w którym są zamontowane (odległość zawiasu od krawędzi słupka) czy sposobu otwierania bramy.

Każdy opór stawiany bramie podczas otwierania i zamykania jej może mieć ogromny wpływ na to z jaką siłą musi działać napęd, aby poruszanie bramy było płynne i bezpieczne. Nowoczesne napędy stosowane w bramach automatycznych zasilane są napięciem zmiennym 230 V lub stałym 24 V, przy czym oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Zdecydowaną przewagą rozwiązań stałoprądowych jest ich bezpieczeństwo w przypadku stosowania na zewnątrz – ryzyko porażenia prądem w razie uszkodzenia kabla zasilającego jest tu niewielkie. Standardowe napędy do bram automatycznych sterowane są za pomocą centrali sterującej oraz połączonego z nią odbiornika zdalnego sterowania.

Jeśli chodzi o kwestię odbierania i nadawania sygnałów do otwarcia i zamknięcia bramy, tu liczy się nie tylko zastosowany system uruchamiania napędu, ale też zasięg samego nadajnika. Wśród najpopularniejszych rozwiązań należy wyróżnić napędy uruchamiane pilotem, przyciskiem, kluczykiem, zamkiem kodowym lub nadajnikiem bezprzewodowym, czyli popularnym kluczykiem.

Bramy automatyczne na przycisk to najczęściej rozwiązania dla zastosowania przemysłowego, gdzie dostęp do przycisku mają tylko uprawnione do tego osoby, a zastosowanie nadajnika bezprzewodowego znacząco utrudniałoby swobodny przepływ ludzi i towarów przez bramę.

automatyka do bram

Automatyka do bram od Grodex to pewność, że będzie wspierana nowoczesnymi technologiami. Zdjęcie pochodzi ze strony www.grodex.pl

Pozostałe elementy automatyki do bram

Kolejnym elementem istotnym z punktu widzenia automatyki do bram mogą być wszelkiego rodzaju udoskonalenia takie jak choćby funkcja delikatnego startu i stopu. Funkcja ta pozwala na jak najmniejsze naciski na bramę i napęd podczas ruszania jej z miejsca czy dociskania jej do zamka przy zamknięciu. Możliwość ta ogranicza też hałas wydobywający się podczas zamykania bramy.

Napędy, które wyposażone są w funkcję delikatnego startu i stopu są mniej narażone na uszkodzenia. Po uruchomieniu skrzydło rusza wolno, osiąga standardową prędkość, a po pewnym czasie zwalnia, domykając bramę delikatnie i cicho. W przypadku braku napięcia bramę można wysprzęglić bramę ręcznie, za pomocą kluczyka.


Nowoczesne bramy posiadają szereg rozwiązań pozwalających na płynną i bezproblemową pracę nawet przy intensywnym użytkowaniu – polecamy sprawdzenie oferty firmy Grodex, która zajmuje się sprzedażą, montażem oraz serwisem bram, ogrodzeń, automatyki oraz stolarki.


W przypadku bram garażowych, jeśli nie ma oddzielnego wejścia należy zadbać o to, aby instalator zamontował linkę stalową przymocowaną do klamki bramy, służącą do odblokowania napędu w przypadku braku zasilania. Klamka powinna być wtedy zabezpieczona zamkiem z wkładką patentową. Innym rozwiązaniem jest zestaw zasilania awaryjnego na baterię (akumulatory).

Ostatnią częścią systemów automatycznych do bram są fotokomórki, zabezpieczające proces otwierania i zamykania bramy przed uderzeniem w napotkane po drodze przeszkody. Rozwiązania te są niezwykle pomoce w przypadku przejeżdżania przez bramę większej niż standardowa ilości samochodów, poruszania się przez nią dzieci czy występowania przeszkód mogących wymusić na napędzie nadmierną pracę i tym samym trwale go uszkodzić.