Zbyt wysoka wilgotność powietrza to jeden z niewielu problemów, z jakim zmagają się zarówno gospodarstwa domowe jak i zakłady przemysłowe. Wilgoć nie jest mile widzianym czynnikiem w żadnym z wymienionych środowisk, szczególnie w momencie gdy przekracza ona pewne dopuszczalne normy.
Nadmierna wilgoć w domu to większa szansa na problem z grzybem i pleśnią, nieprzyjemne zapachy, wysokie koszty ogrzewania pomieszczeń, a także ryzyko uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Najprostszym rozwiązaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu, wydają się w takim wypadku być osuszacze powietrza. Jak działają i które wybrać?
Osuszacze powietrza
Wilgotność powietrza to termin, który określa nic innego jak zawartość wody w powietrzu. Optymalną wartością wilgotności względnej w mieszkaniu jest przedział od 40 do 60%. Zbyt niska wilgotność powoduje nadmierne wysychanie spojówek oraz problemy z górnymi drogami oddechowymi, a także znacznie przyczynia się do wysuszenia skóry. Wysuszenie powietrza jest w polskich warunkach pogodowych dość częste, jednak należy pamiętać, że nadmierna wilgotność powietrza nie jest w żadnym wypadku lepszym rozwiązaniem i również może mieć wpływ na jakość życia, powodując między innymi rozwój bakterii i grzybów.
Osuszacze powietrza działają na zasadzie podobnej do chłodziarek – wychwytują one wodę w postaci gazowej i odprowadzają do zbiorniczka lub kanalizacji w postaci ciekłej.
Dzięki temu możliwe jest zapobiegnięcie powstania wilgoci szkodliwej dla zdrowia i stanu technicznego budynku i urządzeń w gospodarstwie domowym bez konieczności ingerencji w samą konstrukcję budynku. Osuszacze powietrza są przy tym znacznie lepsze niż popularne w ostatnich latach pochłaniacze wilgoci, które w rzeczywistości sprawdzają się wyłącznie w mniejszych przestrzeniach (takich jak szafy czy schowki).
W domu zastosować możemy zarówno osuszacze domowe, jak i te bardziej profesjonalne. Osuszacze domowe są mniejsze i zazwyczaj wykonane z dość estetycznie wyglądającej osłonki chroniącej mechanizm osuszacza. Urządzenia te potrafią być głośne i nie do końca skuteczne w dużych pomieszczeniach, dlatego warto upewnić się o ich zakresie działania przed dokonaniem zakupu.
Dobrym rozwiązaniem alternatywnym dla małego osuszacza domowego mogą być osuszacze profesjonalne. Te charakteryzują się przede wszystkim wyższą wydajnością pochłaniania wilgoci – w ciągu doby potrafią zebrać od 20 do nawet 100 litrów na dobę.
Dlaczego warto mieć właśnie tego typu osuszacz? Ich wydajność staje się niezwykle praktyczna w większych pomieszczeniach, w tym na przykład garażu, piwnicy, przydomowym warsztacie czy pralni, gdzie pojawienie się wilgoci jest bardziej prawdopodobne.
Filtry
Filtry powietrza stosowane są często w duecie z osuszaczami oraz domowymi urządzeniami do wietrzenia i klimatyzowania przestrzeni. Konieczność stosowania filtrów jest szczególnie istotna w sezonie zimowym, gdy powietrze jest nasycone ciężkimi metalami i może być dla zdrowia naprawdę szkodliwe (szczególnie w połączeniu z wilgocią). Wilgoć to też doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, wirusów, czy grzybów, które właśnie dzięki filtrowi mogą zostać wyłapane i usunięte z krążącego po pomieszczeniu powietrza.
W przypadku wspomnianych wcześniej osuszaczy profesjonalnych stosowanych między innymi w piwnicach, pralniach czy garażach, obecność filtrów to również mniejszy problem z kurzem zawieszonym w powietrzu, który może być przyczyną przeróżnych alergii i infekcji dróg oddechowych. Jak zatem widać, zarówno stosowanie osuszaczy jak i filtrów jest w gospodarstwach domowych niezwykle istotne i może znacząco poprawić jakość życia