Rękawice ochronne dla kobiet – absolutny hit

Rękawice ochronne dla kobiet – absolutny hit

Rękawice ochronne to podstawowy element ochrony osobistej we wszystkich gałęziach przemysłu. Ich stosowanie wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, którymi coraz częściej są również kobiety. Tradycyjne rękawice robotnicze kojarzone są z dużymi, męskimi rozmiarami dłoni.

Warto jednak pamiętać, że rękawice ochronne nie mogą w żaden sposób zaburzać dynamiki i komfortu pracy. Należy więc zadbać, by kobiety zatrudnione w zakładzie miały te same możliwości, a ich bezpieczeństwo było na tym samym poziomie, co bezpieczeństwo mężczyzn. W tym celu należy wybrać specjalistyczne rękawice ochronne przeznaczone dla kobiet.

Charakterystyka

Rękawice ochronne dla kobiet nie różnią się znacznie od tych przeznaczonych dla mężczyzn. Norma EN 420 określa między innymi ogólnie przyjęte rozmiary rękawic ochronnych, które dostosowane są również dla kobiecych wymiarów dłoni. Zależnie od przemysłu, stanowiska pracy i konkretnych środków niebezpiecznych występujących w zakładzie, rękawice ochronne dla kobiet wykonane są z materiałów zapewniających odpowiednią ochronę przed obrażeniami.

Zarówno w przypadku rękawic dla kobiet, jak i mężczyzn, rękawice ochronne muszą charakteryzować się doskonałym dopasowaniem do dłoni i przedramienia, zapewniać wodoszczelność w przypadkach tego wymagających i spełniać wszelkie normy określające ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ze względu na specyficzną budowę ciała kobiety, rękawice ochronne dla kobiet mogą nieznacznie odbiegać właściwościami od rękawic męskich.

Właściwości

Rękawice ochronne dla kobiet występują we wszystkich trzech kategoriach ryzyka określanych przez dyrektywę 89/686/EWG. Najczęściej spotykane rękawice ochronne dla kobiet występują w kategorii I i II.

Kategoria pierwsza określa rękawice chroniące przed powierzchownym uszkodzeniem naskórka, temperaturą nieprzekraczającą 50 stopni Celsjusza oraz przed delikatnymi środkami chemicznymi. Będą to wszelkiego rodzaju rękawice ochronne do prac domowych i ogrodowych, wykonane z gumy bądź nitrylu. W kategorii drugiej znajdą się rękawice chroniące przed średnim zagrożeniem dla zdrowia.

Rękawice tej kategorii są używane zwykle do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, a więc w przemyśle spożywczym, gastronomicznym, kosmetycznym i tym podobnych. Rękawice kategorii trzeciej chronią przed czynnikami bardzo szkodliwymi dla zdrowia, w tym wysoką temperaturą i substancjami chemicznymi.

Ze względu na charakter pracy w przemyśle metalurgicznym czy pilarskim, rękawice trzeciej kategorii chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi są znacznie rzadziej spotykane.

Zastosowanie

Profesjonalne rękawice ochronne dla kobiet nie różnią się niczym od rękawic męskich. Zależnie od rodzaju rękawic, stosuje się je w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Wszystkie rękawice ochronne dopuszczone do użytku muszą być zgodne z normą EN 420, a więc spełniać również wymogi rozmiarowe. Jeśli charakter pracy nie jest przeciwwskazaniem dla zatrudniania kobiet, rękawice ochronne w rozmiarze odpowiednim dla kobiet muszą być bezwzględnie zapewnione.