Rodzaje tłumików hałasu dla małych przedsiębiorstw

Rodzaje tłumików hałasu dla małych przedsiębiorstw

Tłumiki hałasów są niezwykle ważne szczególnie w cyklu działania przedsiębiorstw produkcyjnych zajmujących się produkcją na masową skalę.

Warto wiedzieć jakie rozwiązania są pożądane w danych miejscach pracy oraz kiedy należy zdecydować się na montaż rozwiązań redukujących hałas na halach produkcyjnych oraz w bezpośrednim otoczeniu przedsiębiorstwa.

Redukcja hałasu – na czym polega?

Hałas, który oddziałuje min. na pracowników wydobywa się zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz przedsiębiorstwa produkcyjnego. Rozwiązania, które oferowane są obecnie pozwalają na redukcję obydwu rodzajów niepożądanych dźwięków. Tłumiki hałasu wewnętrzne to przede wszystkim panele akustyczne oraz wszelkiego rodzaju systemy, które pozwalają na redukcję hałasu pracy maszyn produkcyjnych.

Dodatkowo ze względu na redukcję hałasów zewnętrznych stosuje się też bariery dźwiękochłonne wraz z kompleksową analizą i pomiarem poziomu głośności niepożądanych dźwięków. Warto wiedzieć, że przepisy określają jakie normy hałasu są dopuszczalne w zakładach produkcyjnych oraz ich bezpośrednim otoczeniu.

Elementy, które pochłaniają nadmierny hałas

Do podstawowych rozwiązań, które mają wpływ na redukcję hałasu zalicza się poniższe elementy.

1 Tłumiki absorpcyjne – są to systemy, które ograniczają emisję dźwięków oraz nie wpływają negatywnie na warunki pracy danego urządzenia. Oznacza to, że nie ograniczają przepływu powietrza, a więc nie generują dodatkowych oporów w instalacji wentylacyjnej. Tłumiki ze względu na rodzaje chronią zarówno przed nadmiernym hałasem środowiska zewnętrznego jak i warunków, które panują wewnątrz zakładu produkcyjnego. Dodatkowo stosowane są w układach wydechowych silników spalinowych.

2 Kabiny dźwiękoizolacyjne – jest to skuteczne rozwiązanie pozwalające ograniczyć emisję hałasu, który generują maszyny i urządzenia pracujące w zakładach. W przypadku kiedy hałas wynosi powyżej 85 dB obowiązkiem jest montaż systemu ograniczającego jego działanie aby chronić min. słuch. Kabiny dźwiękochłonne ograniczają ryzyko oddziaływania hałasu na słuch w środowisku pracy. Dzięki temu można zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz większy komfort pracy przez wiele godzin.

3 Adaptacje i izolacje akustyczne – montaż tego typu systemów zapewnia bezpieczeństwo oraz ochronę narządu słuchu. Okładziny pochłaniające dźwięki zapewniają najwyższy poziom komfortu w miejscach pracy. Stosuje się je głównie w przemyśle produkcyjnym, ale także w biurach bądź salach konferencyjnych. Tego typu rozwiązania mogą być także wykorzystywane w kinach i miejscach, gdzie liczy się idealna akustyka oraz wyciszenie pomieszczenia. Warto wiedzieć, że okładziny dźwiękochłonne są także dopasowane do pomieszczeń w ten sposób aby pełniły funkcję wizualną.

4 Bariery dźwiękochłonne – znajdują się głównie w środowisku ogólnym i zalicza się do nich ekrany dźwiękochłonne oraz dźwiękoizolacyjne. Są projektowane aby chronić przed hałasem na obszarach, które znajdują się w pobliżu dróg ekspresowych i autostrad. Dodatkowo tego typu ekrany tworzą ochronę np. przed wiatrem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi wynikającymi ze środowiska naturalnego.

Realizacja obudowy akustycznej wykonana przez firmę Longar.

Tłumiki hałasu, a wielkość przedsiębiorstwa

Należy pamiętać, że systemy, które mają na celu redukcję hałasu mogą być montowane zarówno w dużych jak i małych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy jest istotne w każdym miejscu gdzie hałas oddziałuje bezpośrednio na słuch pracowników. Aby określić czy potrzebny jest montaż specjalistycznych systemów firmy zajmujące się montażem przeprowadzają analizy oraz testy akustyki pomieszczeń aby jak najlepiej dopasować rozwiązania technologiczne.

Zalety płynące z montażu nowoczesnych systemów izolacji hałasu

Największą zaletą, która płynie z montażu systemów redukcji hałasu jest większy komfort pracy pracowników. Warto wiedzieć, że dotyczy to nie tylko dużych hal produkcyjnych, ale także osób, które pracują w biurach w centrum miast gdzie hałas płynący z zewnątrz jest zdecydowanie nadmierny.

W celu redukcji hałasu rozwiązania stosowane są zarówno w halach produkcyjnych, biurach, domach, ale także w samochodach i motocyklach aby ograniczyć dźwięki wydobywające się z układów wydechowych. Redukcja hałasu wpływa bezpośrednio na jakość egzystencji człowieka oraz utrzymanie np. narządu słuchu w lepszej kondycji. Warto wiedzieć, że im dłużej hałas będzie oddziaływać na słuch tym szybciej ulegnie on uszkodzeniu co może prowadzić do stałego pogorszenia słyszalności.

Zdecydowanie warto więc decydować się na montaż urządzeń redukujących hałasy w każdej dziedzinie działalności człowieka.