Środki ochrony osobistej w przemyśle

Środki ochrony osobistej w przemyśle

Rękawice ochronne oraz rękawice robocze należą zdecydowanie do najbardziej powszechnej oraz do najchętniej stosowanych ochron osobistych. Dlaczego tak jest? A jest tak dla tego, że to właśnie nasze ręce oraz nasze dłonie podczas pracy są zdecydowanie najbardziej narażone na działanie przeróżnych szkodliwych czynników. Rękawice robocze zabezpieczają tylko i wyłącznie przez zabrudzeniem się substancjami dla zdrowia nieszkodliwymi oraz stosowane są gdy wymagana jest także ochrona produktu wytwarzanego. Z kolei rękawice ochronne chronią nasze przedramię i dłonie przed jednym lub też przed naprawdę wieloma zagrożeniami, które występują na naszym stanowisku pracy.

Ochrona zaczyna się od rąk

Ochronne rękawice należy stosować przy pracach konkretnych gdzie tak naprawdę istnieje zagrożeniem zranieniem się lub też przeniknięciem przed skórę substancji bardzo szkodliwych. Szczególne niebezpieczeństwo stanowi niska temperatura, wysoka temperatura, niebezpieczne chemiczne substancje, ogień, wilgoć, prąd elektryczny, zagrożenie biologiczne czy też zagrożenie mechaniczne. Musimy zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę dosłownie wszystkie ochronne rękawice muszą spełniać wymagania normy europejskiej EN 420. Normy te określają ogóle wymagania w tym właśnie zakresie. Wyjątek jedynie stanowią rękawice tak zwane elektroizolacyjne oraz także rękawice, które są jednorazowego użytku. Rękawice jednorazowego użytku używa się w medycznej sferze. Zgodnie właśnie z tą normą do każdej pary rękawic producent jest także zobowiązany dołączyć wszelkie informacje, które dotyczą sposobu ich transportu, przechowywania, użytkowania, czyszczenia jak i także utylizacji zużytego produktu. W tej normie podstawowej określono również zalecą chromu wartość w rękawicach skórzanych jak i także wartość pH. Wszystkie rękawice ochronne mają swoje kategorie. Kategoria pierwsze to ryzyko minimalne. Jest to zdecydowanie najmniejsze zagrożenie.

gabi_rękawice

Rękawice jako ochrona dłoni

Kategoria druga to średnie ryzyko. Jak łatwo jest się domyśleć to średnie ryzyko jest równie średniemu zagrożeniu. Ostatnia kategoria jak łatwo jest się domyśleć to kategoria trzecia. Jest to już wysokie ryzyko i tym samym największe zagrożenie. Jest to już ochrona przez śmiertelnymi zagrożeniami jak i także szkoda nieodwracalnymi na przykład ze strony wysokich temperatur, niskich temperatur, chemikaliów, prądu elektrycznego jak i także promieniowania. Z reguły to ochronne rękawice, która są stosowane w przemyśle są podporządkowane do co najmniej kategorii drugiej. Ze względów specjalistycznych biorąc pod uwagę rękawice ochronne wyróżnia się trzy rodzaje rękawic. Pierwsze rękawice to rękawice spawalnicze. Jak sama nazwa wskazuje to rękawice spawalnicze są stosowane głównie przez spawaczy. By spawacze mogli wykonywać swoją pracę w najbardziej bezpiecznych i najbardziej odpowiednich warunkach rękawice spawalnicze muszą być obowiązkowo odpowiednio zbudowane. Zazwyczaj są one zrobione ze specjalnej skóry. Kolejny rodzaj rękawic specjalistycznych to rękawice kriogeniczne. Ostatni już rodzaj rękawic specjalistycznych to rękawice antystatyczne.