Stacja uzdatniania wody dla domów jednorodzinnych

Stacja uzdatniania wody dla domów jednorodzinnych

Nasze zdrowie, długość życia, kondycja fizyczna w dużej mierze zależą od rodzaju wody jaką pijemy i używamy do kąpieli. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na poprawienie jakości wody w swoim domu przy użyciu najnowszych technologii.

Na czym polega uzdatnianie wody?

Uzdatnienie wody to termin obejmujący szeroki zakres procesów technologicznych, które służą modyfikacji fizycznych, chemicznych, biologicznych i mikrobiologicznych właściwości wody do różnych celów. Mówimy tutaj o filtracji, zmiękczaniu, odsalaniu, dezynfekcji i innych procesach, którym możemy poddać wodę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sposobu uzdatniania wody?

Obecnie możemy wybierać z bardzo szerokiej gamy urządzeń, które mogą poprawić jakość wody w naszym domu. Aby  wybrać odpowiednie dla nas musimy się zastanowić, czy chcemy jedynie usunąć z wody nadmiar jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za osadzanie się kamienia. Czy zależy nam również na pozbyciu się żelaza, manganu i amoniaku? A może główny problem stanowi zapach i smak wody?

 

stacja uzdatniania wody

System zmiękczający

To najczęstsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Ten domowy system uzdatniania poprawia współczynnik PH wody. Zmiękcza on i demineralizuje wodę. Ten proces usuwa nadmiar jonów wapnia i magnezu. Jest to przydatne w większości polskich gospodarstw domowych, ponieważ problem twardej wody występuje praktycznie w całym kraju. Nowoczesne urządzenia tego typu montuje się zazwyczaj przy zaworze głównym zimnej wody.

Dzięki zastosowaniu tego typu urządzeń zabezpieczymy nasze pralki, zmywarki i urządzenia grzewcze. Dodatkowo nie będziemy mieli problemów z osadem wapiennym w wannie, kabinie prysznicowej, armaturze łazienkowej czy na kafelkach. W konsekwencji zaoszczędzimy pieniądze na środkach piorących i detergentach. Przedłużymy też żywotność naszego sprzętu kuchennego i łazienkowego. Będzie to też bardziej ekologiczne rozwiązanie.

System tego typu należy zainstalować, gdy związki magnezu i wapnia przekraczają zalecany poziom. Możemy to łatwo zaobserwować, ponieważ wytrącający się kamień niszczy pralkę, zmywarkę, zatyka rury i osadza się w dużych ilościach na armaturze łazienkowej. Zainstalowanie systemu zmiękczającego nie tylko usunie te problemy, ale dodatkowo poprawi smak wody.

Tego typu sprzęty możemy podzielić na takie regenerowane objętościowo, i takie regenerowane czasowo. Te czasowe są droższe w eksploatacji, ale tańsze przy zakupie. Możemy spotkać nowoczesne urządzenia z alarmem niskiego poziomu soli, dzięki czemu nie zapomnimy jej uzupełnić. Warto wybierać opcje z zaworem regulacji twardości wody. Dodatkową funkcją może być automatyczna kontrola zużycia złoża i zabezpieczenie zapobiegające przelewaniu się wody. To drugie zabezpieczenie uchroni nas przed zalaniem pomieszczenia.

stacja uzdatniania wody w domu

Filtry

Jeżeli woda z naszego ujęcia zostawia rdzawy osad na urządzeniach i ma metaliczny posmak to powinniśmy zainwestować w filtr multifunkcyjny, który nie tylko zmieni wodę twardą w miękką, ale usunie też nadmiar żelaza i manganu. To te pierwiastki odpowiedzialne są za powstawanie rdzawych smug. Takie filtry oczyszczą również wodę z amoniaku i substancji organicznych.

Inną grupę stanowią filtry, które są wykorzystywane, by poprawić jakość wody spożywczej. Często możemy je spotkać zamontowane w kuchni nad zlewozmywakiem, ale nie jest to jedyna możliwość ich instalacji. To rozwiązanie jest popularne ze względu na niski koszt. Filtry zazwyczaj wyposażone są w specjalne wkłady. Część z nich usuwa zanieczyszczenia mechaniczne. Natomiast te z węglem aktywnym usuwają szkodliwe substancje, jak chociażby chlor, a także poprawiają zapach i smak spożywanej przez nas wody.

Obecnie możemy wybierać spośród modeli, które nie potrzebują wymiany wkładów, ponieważ są samoczyszczące. Mogą czyścić się samodzielnie lub przy naszym udziale w zależności od technologii. Wiele z nich zaopatrzonych jest w siatkę filtrującą powlekaną srebrem, by zapewnić ochronę antybakteryjną. Znajdziemy również egzemplarze z układem redukcyjnym i stabilizującym ciśnienie wody. Wszystkie te elementy zwiększają skuteczność działania filtra i samooczyszczenia.