Szamba w służbie przemysłu

Szamba w służbie przemysłu

Prawie każdy marzy o własnym domu jednorodzinnym. A jeszcze lepiej, gdyby istniała podłączenia się pod kanalizację. Niestety, nie zawsze owa sposobność istnieje i wówczas należy zadowolić się z szamba. Nie chodzi o to, by ukazywać wady tego rozwiązania, chociaż i one istnieją, ale wszyscy się zgodzą, że kanalizacja daje dużo wygody. Rzecz jasna jest ona droga w eksploatacji, ale pozwala zapomnieć o tym, że jest coś takiego, jak ścieki, które są produkowane przez gospodarstwa domowe. Szambo nie daje takiej możliwości, ponieważ korzystając z tego rozwiązania należy systematycznie pamiętać o wywozie jego zawartości.

Szamba – oszczędź czas i pieniądze

W przeciwnym razie mieszkańcy, ale i okoliczni sąsiedzi będą świadkami nieestetycznego widoku i jeszcze gorszego zapachu. W tym obecnym życiowym pędzie, bardzo trudno przeoczyć fakt konieczności wywozu szamba, więc wylewająca się zawartość kloaki może w pewnym momencie stać się normą. Jeśli jest zatem możliwość podłączenia się pod kanalizację, to należy z niej korzystać. Niestety, jak zostało to już wspomniane, nie we wszystkich miejscach taka sposobność istnieje. Na dzielnicach podmiejskich lub w okolicach wiejskich raczej kanalizacji się nie montuje, z tej prostej przyczyny, że jest to całkowicie nieopłacalne działanie dla tych kilku domów na krzyż. Z biegiem czasu to na pewno ulegnie zmianie, ale przez jakiś czas trzeba będzie się przemęczyć. Jest jednak bardzo dobra wiadomość dla osób, które na myśl o szambie dostają białej gorączki. Jest alternatywa! Chodzi o przydomową oczyszczalnię ścieków. Szybko jednak należy wyjaśnić, że nie wszędzie jest możliwość jej zamontowania takich instalacji jak zbiorniki betonowe, dlatego ważnej jest, by najpierw sprawdzić możliwość skorzystania z tego typu rozwiązania niż niepotrzebnie zacząć cieszyć się przedwcześnie. Niewątpliwą zaletą takiej oczyszczalni jest to, że jest ona całkowicie ekologiczna.

zbiorniki

Poza tym nie trzeba martwić się i pamiętać o wywozie jej zawartości. Także koszt jej eksploatacji jest dużo niższy niż szamba. Jeśli zechciałoby się zestawić ze sobą koszty użytkowania kloaki i oczyszczalni to okazuje się, że wydatek, jaki należy przeznaczyć na korzystanie z jednego i drugiego rozwiązania w skali roku jest niesamowicie różny. Koszty wyliczone zostały dla rodziny czteroosobowej i przedstawia się on następująco. Szambo, a raczej jego eksploatacja to wydatek około tysiąca dwustu złotych, a oczyszczalni tylko stu. Różnica jest kolosalna. Ludzie jednak są mało ekonomiczni i zazwyczaj myślą, że więcej zaoszczędzą, gdy przy montażu zapłacą mniej. No niestety tak to raczej nie działa. Często właśnie instalacja jednego rozwiązania jest dużo wyższa cenowo, ale stawka za użytkowanie spada do minimum, z kolei tam gdzie płaci się niewiele za montaż, to potem koszty wzrastają wraz z eksploatacją. Rozsądnym zatem jest patrzenie na wszystko z perspektywy czasu. Decydując się na budowę domu, zawsze lepiej jest mieć przygotowanej więcej gotówki, aby móc skorzystać z takich ekonomicznych rozwiązań. Z biegiem lat na pewno doceni się takie myślenie.