Uliczne oświetlenie LED – oszczędność dla miast

Uliczne oświetlenie LED – oszczędność dla miast

Oświetlanie ulic miast to ogromny wydatek dla gmin, które w trosce o bezpieczeństwo i komfort swoich mieszkańców pozostawiają na nich zapalone latarnie przez całą noc. Choć sezon letni to zwykle zaledwie kilka godzin, podczas których oświetlanie ulic jest konieczne, zimą zapewnienie odpowiedniej widoczności na chodnikach konieczne jest znacznie dłużej. Aby oszczędzić na energii, a jednocześnie nie zmuszać pieszych do poruszania się w ciemnościach, coraz więcej miast decyduje się na skorzystanie z nowoczesnych latarni wykorzystujących oświetlenie LED. W jaki sposób przyczynia się ono do ogromnych oszczędności?

Inwestycja w bezpieczeństwo – energooszczędne oprawy LED

Wymiana oświetlenia ulicznego na nowoczesne oprawy LED jest oczywiście ogromną inwestycją, na którą miasta i gminy muszą niejednokrotnie poszukiwać dodatkowego dofinansowania. Każde tego typu działanie jest tu jednak uzasadnione i bardzo szybko zwraca wydane fundusze – uliczne oświetlenie LED to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zapewnienie im odpowiednio doświetlonych ulic, ale też oszczędność energetyczna dla samego miasta.

oświetlenie led

Oprawy LED to niezwykle wydajne źródło światła. Podczas gdy tradycyjne lampy stosowane w miastach charakteryzują się stosunkowo niskim przełożeniem pobieranej energii na światło widzialne, lampy LED nie generują zbędnego ciepła i niemalże całą energię przekształcają w światło, pozwalając tym samym na osiągnięcie tego samego stopnia oświetlenia przy znacznie niższych kosztach energetycznych.

Do oszczędności warto dodać tu fakt, że oprawy LED są naprawdę trwałe i to nie tylko w obliczu warunków atmosferycznych. Podczas gdy tradycyjne oświetlenie trzeba wymieniać stosunkowo często, żywotność żarówek LED pozwala na bardzo długie użytkowanie bez konieczności jakichkolwiek zabiegów konserwacyjnych, eliminując tym samym koszty związane z wymianą lamp. W kontekście oddziaływania otoczenia na ich żywotność sprawa też nie wygląda najgorzej – nowoczesne oprawy LED tworzone są tak, by nie niszczył ich śnieg, deszcz, niska temperatura, a nawet upały w środku lata, co oczywiście oznacza mniej interwencji służb w związku z awarią oświetlenia na ulicy.

Łatwe sterowanie oświetleniem dzięki oprawom LED

Zarządzanie całym systemem oświetlenia w mieście wymaga oczywiście tworzenia specjalnych sieci, którymi będzie można sterować zdalnie w celu włączenia i wyłączenia latarni. Oprawy LED dają jednak znacznie większe pole manewru, stanowiąc obecnie jedno z bardziej plastycznych źródeł światła. Możliwość redukcji mocy świecenia gwarantuje nie tylko wyższy komfort mieszkańców w nocy (którzy nie będą musieli obawiać się już o zbyt mocne światło latarni wpadające do ich domów przez okna), ale też kolejne oszczędności związane ze zużyciem energii.

Oświetlenie uliczne to nie tylko latarnie dla przechodniów, ale też dla użytkowników dróg w samochodach. Tu oświetlenie LED również sprawdza się znacznie lepiej niż tradycyjne, dopasowując się do potrzeb kierowców. Udowodnia to coraz więcej pojawiających się tego typu instalacji na autostradach i najbardziej ruchliwych drogach widokowych, gdzie bezpieczeństwo na drodze wzrosło znacząco właśnie dzięki dobraniu odpowiedniego źródła światła, które nie oślepia kierowców, a jedynie oświetla im drogę. Oprawy LED można zaprogramować tak, by dopasowywały natężenie swojego działania do ruchu ulicznego, warunków pogodowych czy sytuacji na drodze, co oczywiście nie tylko maksymalnie zwiększa bezpieczeństwo, ale też po raz kolejny wpływa na oszczędność energii.

Oświetlenie uliczne LED a zrównoważony rozwój

Jednym z najważniejszych obecnie aspektów dla miast i miasteczek jest wdrożenie idei zrównoważonego rozwoju opartego między innymi o stosowanie nowoczesnych, inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań, które nie będą wpływały negatywnie na środowisko. Oprawy LED wpisują się w tę ideę doskonale – oszczędności energii mogą w ich przypadku sięgać nawet 60% w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, nie wspominając przy tym o braku szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak rtęć, w każdej pojedynczej żarówce zainstalowanej w mieście.

oświetlenie led

Oświetlenie uliczne LED to bardziej naturalne, bardziej energooszczędne i znacznie podnoszące poziom bezpieczeństwa rozwiązanie, na które zdecydowało się już naprawdę wiele miast. Wybierając oprawy LED można nie tylko obniżyć zużycie energii w całym mieście, ale też znacząco poprawić bezpieczeństwo na jego ulicach.