W co należy się zaopatrzyć, aby wykonać lutowanie twarde stali?

W co należy się zaopatrzyć, aby wykonać lutowanie twarde stali?

W profesjonalnych warsztatach stosuje się wiele różnych technik, bez których nie można byłoby wykonać wielu ważnych czynności w tak skuteczny i szybki sposób, jak jest to możliwe obecnie. Z pewnością bardzo ważną rolę odgrywają tutaj wszelkiego rodzaju metody wykorzystywane do łączenia elementów z różnych materiałów.

Jedną z takich metod jest z pewnością lutowanie, które jest techniką bardzo popularną nie tylko wśród profesjonalistów, ale również wśród osób początkujących. Wyróżnić można tutaj lutowanie miękkie, które wykorzystuje się np. w elektronice i to właśnie ta metoda jest najbardziej znana. Warto jednak pamiętać, że istnieje także druga technika lutowania, która jest wykorzystywana bardzo często w profesjonalnych zastosowaniach. Jest to lutowanie twarde, które wykorzystuje się do łączenia elementów wykonanych z różnego rodzaju metali, w tym również stali. Jednak na czym dokładnie polega technika lutowania twardego stali, jakie narzędzia są potrzebne podczas tego procesu i kiedy należy wykonywać lutowanie twarde stali?

Na czym polega lutowanie twarde stali?

Lutowanie twarde to jedna z najpopularniejszych metod łączenia elementów metalowych ze sobą. Jest ona bardzo często wykorzystywana w wielu profesjonalnych zastosowaniach i raczej nie jest to metoda, z której może korzystać każdy w swoim przydomowym warsztacie. Z tego względu technika ta może być mniej znana, jednak profesjonaliści doskonale wiedzą, jak bardzo jest ona przydatna i ważna. Lutowanie twarde różni się od lutowania miękkiego tym, że proces łączenia elementów zachodzi w znacznie wyższej temperaturze. Luty twarde wykorzystywane w tej metodzie często mają temperaturę topnienia przekraczającą 450°C, a nierzadko sięga ona nawet okolic 1000°C. To sprawia, że metoda ta jest znacznie bardziej zaawansowana i niebezpieczniejsza od lutowania miękkiego, przy którym temperatury te są znacznie niższe. Z tego względu jej wykorzystywanie wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, aby móc robić to w sposób skuteczny i bezpieczny. 

Co jest potrzebne do lutowania twardego stali?

Lutowanie twarde stali to zaawansowana technika łączenia elementów stalowych i nie tylko. Oprócz tego, że wymaga ona odpowiednich kwalifikacji i stosowania się do ściśle określonych zasad BHP, niezbędne przy jej stosowaniu są także odpowiednie narzędzia i akcesoria. Podstawą każdej techniki lutowania, również lutowania twardego, jest dobranie odpowiedniego spoiwa, czyli tak zwanego lutu. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta różnych lutów twardych, które mają różne właściwości i zastosowanie. Można tutaj wyróżnić luty srebrne, miedziane, mosiężne, miedziano-fosforowe i wiele innych. Wybór odpowiedniego spoiwa powinien być podyktowany rodzajem materiału, jaki chcemy lutować,  zastosowaniem tych elementów czy też właściwościami połączenia, jakie chcemy uzyskać.

Oprócz samego spoiwa niezbędnym elementem podczas lutowania twardego stali, jest również topnik. Jest to substancja, która znacząco ułatwia proces lutowania, a także wpływa pozytywnie na trwałość i wytrzymałość połączenia. Topnik odpowiedzialny jest za usuwanie warstwy niemetalicznych związków z powierzchni lutowanej, a także za zapobieganie powstawaniu tlenków podczas procesu lutowania na powierzchni lutowanej. Topnik może występować jako osobny składnik, ale może być także  dodatkiem do spoiwa w przypadku tzw. lutów otulonych.

Oprócz takich podstawowych elementów, niezbędne przy lutowaniu twardym jest także źródło ciepła.  Z racji tego, że w tej metodzie konieczne jest stosowanie bardzo wysokiej temperatury, rolę źródła ciepła odkrywa tutaj zazwyczaj palnik acetylenowo-tlenowy, palnik na propan-butan, lampa lutownicza lub też lutownica indukcyjna.

Kiedy wykorzystuje się lutowanie twarde stali?

Lutowanie twarde to technika, która znakomicie sprawdza się w łączeniu różnego rodzaju elementów wykonanych ze stali, ale także innych materiałów. Metoda ta wykorzystuje się najczęściej w profesjonalnych warsztatach, gdzie tworzy się różnego rodzaju instalacje i konstrukcje wykonane ze stali. Dzięki skuteczności, szybkości działania i uniwersalności, metoda lutowania twardego jest jedną z najczęściej stosowanych technik łączenia elementów metalowych w przemyśle. Bez tej techniki wiele rzeczy nie mogłoby być skonstruowanych lub byłoby to znacznie trudniejsze i wiązało się z koniecznością stosowania niestałych połączeń, lub innych alternatywnych metod.