Wszystko, co musisz wiedzieć o pompach przemysłowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o pompach przemysłowych

Pompa przemysłowa jest stosowana wtedy, gdy konieczny jest transport wody lub cieczy w różne miejsca. Pompa znajduje swoje zastosowanie szczególnie w tych przypadkach, gdy miejsca są od siebie oddalone co najmniej o kilkadziesiąt metrów.

Transport wody oraz cieczy innego rodzaju, musi być odpowiednio przygotowany i przeprowadzony. Przepływ musi bowiem zapewnić wydajność najwyższej jakości. Aby transport był szczególnie wydajny, naszym zadaniem jest dobranie odpowiednich pomp o konkretnym zastosowaniu. Pompy przemysłowe mogą się od siebie różnić odmianą, zastosowaniem, wymaganiami, parametrami oraz rozmiarami.

Warto również dodać, że obecnie, dopasowanie właściwego rodzaju pomp do danego typu transportowanych cieczy, jest szczególnie proste. Dobra firma może nam więc udostępnić właściwy rodzaj pompy do transportowania np. samej wody, cieczy chemicznych oraz ścieków.

pompa wodna

Pompa wodna.

Gdy kupujemy właściwy rodzaj pompy przemysłowej, musimy skupić się przede wszystkim na jej zastosowaniu. Jednak nie należy zapominać o producencie, roku produkcji oraz tworzyw i materiałów, jakich użyto do wykonania pompy.

W wyborze właściwej pompy, może nam pomóc pracownik, który je sprzedaje.

Budowa pompy przemysłowej

W zależności od rodzaju pomp przemysłowych, każda jest wbudowana w charakterystyczny sposób dla swojego zastosowania.

Podstawowe typy pomp przemysłowych, to:

  • Pompy wirowe składają się z wirnika, który wyposażony jest w łopatki oraz oś. Dodatkowo, pompa posiada suport, na którym jest oparta, komorę wirnika, suport silnika, mocowanie silnika sprzęgło pompy i zbiornik na wodę. Do tego, pompa wirowa posiada pokrywę na wirnik. jest to najczęściej stosowany rodzaj pomp, jaki wykorzystuje się w przemyśle; transporcie wody.

 

  • Pompy wyporowe są wyposażone w takie części jak kosz ssawny pompy, rura ssawna, zawór ssący, korpus pompy, tłok (inaczej nurnik), zawór tłoczący, rura tłoczna oraz powietrznik. Istnieje wiele rodzajów pomp wyporowych, a dzieli się je biorąc pod uwagę różny kryteria.

 

  • Pompy z napędem hydraulicznym i pneumatycznym – budowa pompy hydraulicznej może być bardzo różna – ma ona bowiem wiele odmian. Jednak znaczna większość pomp ma ten sam schemat. Płytka specjalna, korpus, uszczelniacz, koło zębate napędowe, tuleja, koło zębate napędzane, sprzęgło, połączenia wielowypustowe, tuleja wielowypustowa, widełki, łożyska, obudowa napędu, wał napędu, koło zębate oraz wnęki pierścienia Simmera, to wszystkie elementy, jakie składają się na budowę pompy.
    Pompy pneumatyczne z kolei, składa się z obudowy napędu, zaworu kontrolnego powietrza, linii ssawnej, zaworu ssawnego, głowicy pompy, płyty dociskowej, membrany, zaworu tłocznego, linii tłocznej oraz kulki zaworowej.

 

  • Agregaty pompowe posiadające silnik spalinowy lub elektryczny – pompy takie składają się z obudowy, wlotu, wylotu oraz silnika, który znajduje się w śordku.

Zasada działania

Każda pompa przemysłowa działa na zasadzie wytworzenia się różnicy ciśnień. Różnica ciśnień w pompie zachodzi pomiędzy stroną ssawną i tłoczną. Strona ssawna jest również znana jako wlot do pompy, a strona tłoczna – wylotem z pompy. Dzięki takiemu stanowi rzeczy, pompa umożliwia nam przetransportowanie konkretnego rodzaju cieczy w odległe miejsce.

Główne elementy pompy, które odpowiedzialne są za jej działanie, to:

  • Tłok,
  • Wirnik,
  • Membrana.

Różnica ciśnień, jaka zachodzi pomiędzy stroną ssawną, a stroną tłoczną, umożliwia sprężenie cieczy. Aby pompa mogła działać, konieczne jest doprowadzenie do jej zalania. Znaczy to, iż poszczególne elementy znajdujące się w pompie, muszą zostać wypełnione cieczą, by umożliwić jej działanie.

Przekrój pompy wodnej

Przekrój pompy wodnej. Na zdjęciu widzimy wszystkie elementy, które wchodzą w skład pompy przemysłowej.

Obszary, które muszą być zalane, to ssawny rurociąg oraz przestrzeń robocza pompy. Jednak, kiedy pompa jest w rozruchu, rurociąg ssawny musi zostać odpowietrzony.

Zastosowanie pomp przemysłowych

Pompy przemysłowe, znajdują swoje zastosowanie – jak sama nazwa wskazuje – w szeroko pojętym przemyśle. Ich moc, wielkość oraz właściwości przekładają się na jakość pracy, która wymagana jest w różnych gałęziach przemysłu.

Mogą one być bowiem wykorzystane w celu:

  • Mieszania różnych cieszy w wannach hartowniczych,
  • Pompowania wody chłodzącej,
  • Pompowania ścieków,
  • Odpompowania odcieków z hałd węglowych,
  • Transportowania popiołów wodą,
  • Stanowienia zbiornika magazynowego dla ścieków,
  • Pompowania i mieszania gnojowicy,
  • Ujęcia wody; również dla nawodnienia oraz dla stacji hodowli ryb,
  • Mieszania płuczki wiertniczej,
  • Pompowania białej wody w przemyśle celulozowo – papierniczym.