Wyciszanie pomieszczeń – w jaki sposób może się odbywać?

Wyciszanie pomieszczeń – w jaki sposób może się odbywać?

Wyciszanie pomieszczeń jest nie tylko zaspokojeniem zapotrzebowania na ciszę, ale też poprawieniem akustyki. Obecnie, źródło hałasu, może zostać wyciszone zarówno w przypadku pojedynczych urządzeń, jak i całych obiektów.

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług, montaż i budowę systemu poprzedza dokładny i spersonalizowany projekt uwzględniający zarówno ochronę stanowisk pracy, jak i środowisko zewnętrzne. Wpływa to na jakość akustyki, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom (okładziny dźwiękochłonne i izolacje przegród budowlanych). Wykorzystywane materiały cechują się ponadto odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że z powodzeniem sprawdzą się nawet w miejscach narażonych na zniszczenia, np. boisko.

Oferowane przez przemysł rozwiązania wyróżniają się również estetyką, całkowicie wpisującą się w styl danego pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów, mamy możliwość pełnej personalizacji systemu wyciszania, by w żaden sposób nie naruszał on pierwotnego projektu pomieszczenia. Jakie są sposoby wyciszania pomieszczeń?

Obudowy akustyczne i kabiny dźwiękochłonne

To rozwiązanie stosowane do wyciszania pracy maszyn i urządzeń emitujących fale na wysokim poziomie akustycznym, które uniemożliwiają pracę i swobodne przebywanie w pomieszczeniu. Zarówno obudowy, jak i kabiny zaprojektowane zostały jako samonośne konstrukcje, dostosowujące się do danego urządzenia. W zależności od miejsca pracy i intensywności hałasu istnieje możliwość indywidualnego dostosowania obudowy i kabiny do urządzenia, poprzez dodatkowy montaż okien, oświetlenia, otworów wentylacyjnych, klimatyzacji.

Poziom zredukowanego hałasu za pomocą obudowy lub kabiny osiąga wartości dopuszczalne przez przepisy BHP i Państwową Inspekcję Pracy.

izolacje akustyczne

Adaptacje i izolacje akustyczne

Chcesz wyciszyć swój pokój lub zaadaptować go na studio nagrań, salę konferencyjną lub biuro? Adaptacje i izolacje akustyczne to kompleksowe rozwiązania zarówno dla pomieszczeń mieszkalnych, jak i lokali użyteczności publicznej. System izolacji to połączenie właściwości wyciszania wraz z estetyką, bowiem montowany na suficie lub na ścianach dopasowany jest do stylu pomieszczenia. W zależności od projektu i potrzeby wyciszenia pomieszczenia stosuje się okładziny dźwiękochłonne lub bardziej zaawansowany system akustycznych przegród budowlanych.

Ekrany i bariery dźwiękochłonne i dźwiękoizolacyjne

To najpopularniejszy i najskuteczniejszy system przeszkód dźwięku stosowany w miejscach szczególnie narażonych na hałas. Ekrany i bariery dają pełną swobodę dostosowania ich do wymogów danego miejsca pod względem wysokości, długości, struktury i użytych materiałów. Ich działanie opiera się na wytworzeniu tzw. cienia akustycznego, który redukuje poziom wytwarzanego hałasu i fal dźwiękowych.

Jak podają specjaliści z firmy Longar, w zależności od miejsca, wymagającego stworzenia przeszkody, wykorzystywane są ekrany dźwiękochłonne lub ekrany dźwiękoizolacyjne. W ostateczności realizacja uzależniona jest od wyników analizy źródła hałasu. Stosuje się materiały certyfikowane i sprawdzone: blachy stalowe, blachy aluminiowe, blachy  przeźroczyste, blachy ze szkła organicznego, a nawet żaluzje dźwiękochłonne.

Absorpcyjne tłumiki hałasu

Tłumiki akustyczne to coraz bardziej powszechne i doceniane rozwiązanie, ograniczające emisję hałasu powstającego w kanałach wentylacyjnych, spalinowych, otworach wlotowych i wylotowych powietrza. Stosowane jako dodatkowy element konstrukcyjny adaptują się do każdej konstrukcji wentylacyjnej, maksymalnie redukując poziom wytwarzanego hałasu. Działanie tłumików opiera się na pochłanianiu wytwarzanego materiału dźwiękochłonnego i zamiany go w ciepło.

adaptacje akustyczne

Wykorzystanie absorpcyjnych tłumików hałasu pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w firmie i w środowisku ogólnym.

Ich konstrukcja i indywidualne dopasowanie pozwala na niemalże całkowitą eliminację fal hałasu. Podążając za rozwiązaniami, które łączą w sobie skuteczność, a jednocześnie estetykę, każdy z tłumików zostaje dostosowany do urządzenia. Personalizacja w żaden sposób nie wpływa na opór instalacji i efektywność systemu.

System wyciszania pomieszczeń – gdzie ma zastosowanie?

Systemy wyciszania pomieszczeń to rozwiązania, po które sięga coraz więcej osób zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Rosnące zainteresowanie odnotowuje się również wśród osób prywatnych, szukających rozwiązań wyciszania mieszkań i domów. O ile w niektórych pomieszczeniach wyciszenie ma za zadanie raczej wygłuszenie powierzchni, tak w przypadku niektórych systemów dodatkowo podnosi jakość akustyki pomieszczenia. W części obiektów wyciszenie jest warunkiem jego użyteczności i jakości. Gdzie sprawdzi się wyciszenie pomieszczeń?

  • w mieszkaniach prywatnych, jeśli chcesz wygłuszyć dźwięki dochodzące zza ścian sąsiadów,
  • w studio nagraniowym, by podnieść akustykę i jakość dźwięku,
  • w halach produkcyjnych, by polepszyć komfort pracy,
  • w pomieszczeniach użyteczności publicznej; banku, urzędach, salach konferencyjnych,
  • w kinie,
  • w halach sportowych i widowiskowych,
  • w sali koncertowej.