Z czego jest zrobiona folia stretch? Produkcja krok po kroku

Z czego jest zrobiona folia stretch? Produkcja krok po kroku

Folia stretch to materiał, który ma wiele cennych właściwości, a ponadto jest on bardzo uniwersalny i może być wykorzystywany w bardzo wielu różnych zastosowaniach. Obecnie folie tego typu wykorzystują zarówno firmy działające w branży produkcyjnej, logistycznej, transportowej, jak i klienci indywidualni nawet podczas podstawowych czynności w gospodarstwie domowym. Folia stretch jest więc bardzo potrzebnym materiałem, który może znacząco ułatwić wiele czynności i skutecznie zabezpieczyć różnego rodzaju ładunki czy towary na czas transportu lub przechowywania. Wiele osób korzystając z folii stretch, nie wie nawet, w jaki sposób ona powstaje. Z tego względu warto wiedzieć, z czego wykonuje się tego typu folie oraz jak wygląda cały proces produkcyjny?

Z czego wykonuje się folię stretch?

Folia stretch to powszechnie stosowane określenie dla wielowarstwowej rozciągliwej folii polietylenowej. Materiał, z jakiego wykonuje się tę folię to tak zwany liniowy polietylen o niskiej gęstości, w skrócie LDPE. Dzięki jego właściwościom zapewnia on folii dużą elastyczność, termoplastyczność oraz woskowatość. Ponadto folia stretch może być produkowana również z innych tworzyw sztucznych takich jak kopolimer, polipropylen czy też fluoropolimery. Folie stretch można podzielić na kilka różnych rodzajów takich jak folia ręczna (do użytku ręcznego), maszynowa (przeznaczona do użytkowania ze specjalistycznymi maszynami) czy też folia pre-stretch, która została już wstępnie rozciągnięta i przez to charakteryzuje się mniejszą grubością od standardowej folii stretch.

Jak wygląda proces produkcji folii stretch?

Proces produkcji folii stretch jest dość skomplikowany i wymaga zastosowania odpowiednich maszyn, co w konsekwencji prowadzi do tego, że produkcja tego typu folii może być dość kosztowna. Wyróżnić tutaj można dwie główne metody produkcji folii stretch. Pierwsza z nich to tzw. metoda rozdmuchu „blown”. Polega ona na tym, że roztopiona żywica jest rozdmuchiwana w dwóch kierunkach — maszynowym i poprzecznym, po czym następuje jej schłodzenie przy pomocy powietrza. W taki sposób wyprodukowana folia charakteryzuje się lepszą jakością i odpornością na przebicia, co wpływa również na jej ceny i sprawia, że jest ona wyższa od innych rodzajów folii stretch.

Drugą metodą jest tak zwana metoda wylewu maszynowego „cast”. Polega ona na tym, że roztopiona żywica wylewana jest na specjalnej głowicy, a następnie jest rozciągana i schładzania za pomocą specjalnych wytłaczarek. Materiał uzyskany w ten sposób charakteryzuje się bardzo dobrą elastycznością i wytrzymałością na rozerwanie i przebicia. Metoda ta jest znacznie wydajniejsza i mniej kosztowna w porównaniu do metody rozdmuchu, z tego też względu jest znacznie częściej stosowana.  Folia stretch produkowana metodą „cast” najczęściej wykorzystywana jest do owijania palet lub różnego rodzaju innych towarów na czas transportu, lub magazynowania.

Jakie rozwiązania się wykorzystuje po to, aby proces produkcji folii stretch przebiegał szybko i sprawnie?

Obecnie w wielu firmach produkcyjnych wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny, które pozwalają znacząco przyspieszyć i usprawnić cały proces produkcji. Nie inaczej jest w przypadku firm zajmujących się wytwarzaniem folii stretch i innych podobnych materiałów opakowaniowych. Dzięki maszynom produkcja tego typu folii może nie tylko być znacznie wydajniejsza i szybsza, ale same produkty będą również charakteryzowały się znacznie wyższą jakością i powtarzalnością. Z tego względu to właśnie maszyny odpowiadają obecnie za większość czynności w procesie produkcyjnym folii stretch, w tym również za nawijanie gotowej folii na specjalne tuleje. Dzięki temu można mieć pewność, że produkcja będzie przebiegała w prawidłowy sposób, a każda kolejna wyprodukowana partia folii będzie charakteryzowała się tak samo wysoką jakością.

folia

To, w jaki sposób jest produkowana folia stretch i jak jest nawijana na specjalne tuleje, ma spory wpływ na jej jakość i tym samym również wytrzymałość oraz trwałość. Z tego względu szukając odpowiedniej folii stretch, warto skorzystać ze sprawdzonych źródeł takich jak firma CAST. Jest to producent folii w Polsce, który przykłada sporą uwagę do jakości i niezawodności swoich wyrobów. z tego względu można mieć pewność, że kupując folię tej Marki, z pewnością sprawdzi się ona znakomicie w różnych zastosowaniach.