Nowoczesne oświetlenie biurowe LED to jedno z najczęściej wykorzystywanych obecnie rozwiązań gwarantujących nie tylko komfortowe warunki pracy na różnych stanowiskach w biurze, ale i spore oszczędności energetyczne odczuwalne już w pierwszym roku od modernizacji. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED w miejscu starszych technologii można dziś oszczędzić nawet do 80% kosztów energii elektrycznej, zmniejszając przy tym także koszty związane z konserwacją i wymianami źródeł światła. LED to bez wątpienia oświetleniowa technologia przyszłości. Jakie są jej główne zalety?
Diody LED wymagające znacznie mniejszego nakładu energii elektrycznej do wygenerowania takiej samej mocy światła jak tradycyjne żarówki znajdują dziś zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Dzięki przyspieszonemu w ostatnich latach rozwojowi technologii LED producentom takim jak Globus Lighting udaje się tworzyć coraz to lepsze, wydajniejsze, efektywniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązania oświetleniowe do biur, magazynów, hal przemysłowych, obiektów handlowych, a także ulic i przestrzeni miejskich. Ledy właściwie wszędzie wnoszą spore korzyści, pozwalając na zmniejszenie kosztów utrzymania oświetlenia i poprawę komfortu świetlnego otoczenia. Jak zatem wpływają na pracowników w biurach?
Jakość oświetlenia w biurze ma bezpośrednie przełożenie na komfort pracy i wydajność pracowników. Dobrze dopasowane pomaga utrzymać koncentrację i dobre samopoczucie przez cały dzień, dlatego też ważne jest nie tylko przejście na najlepszą na rynku technologię, ale też odpowiednie rozplanowanie infrastruktury oświetleniowej biura. W przypadku oświetlenia biurowego LED, które z natury jest łagodniejsze dla oczu i nie powoduje tak szybkiego zmęczenia podczas pracy, głównym pytaniem jakie należy postawić sobie przy planowaniu oświetlenia jest to jak rozłożone będą poszczególne stanowiska pracy. Obowiązujące normy określają jakie natężenie światła powinno być zastosowane w różnych przestrzeniach pracy – zastosowanie się do nich gwarantuje obecnie najlepsze rezultaty.
Podstawową zaletą stosowania oświetlenia LED i powodem, dla którego technologia ta staje się z roku na rok coraz popularniejsza jest niewątpliwie jej energooszczędność. Szacuje się, że wydajność oświetlenia LED może być nawet kilkadziesiąt procent wyższa, niż wydajność tradycyjnych żarówek, a wszystko to za sprawą mniejszych ilości ciepła generowanych przez diody. Podczas gdy standardowe rozwiązania sporą część energii poświęcają na rozgrzewanie się i utrzymanie temperatury niezbędnej do pracy, ledy radzą sobie bez takiego procesu. W praktyce oznacza to, że nie trzeba czekać kilkudziesięciu sekund na rozgrzanie się lampy w pomieszczeniu (w przypadku halogenów nawet kilku minut) – oświetlenie biurowe LED zapala się od razu, nawet jeśli po każdym opuszczeniu pomieszczenia jest gaszone do zera.
Kolejną ważną cechą opraw LED jest ich długa żywotność, która znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na prace konserwacyjne i wymianę żarówek w ciągu roku. Najlepsi producenci diod gwarantują nawet 50 000 godzin pracy pojedynczej diody, czyli nawet kilka lat działania bez konieczności wymiany oświetlenia na nowe. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, które niekiedy potrzebują wymiany nawet 3 razy do roku, oszczędności po zastosowaniu ledów są naprawdę widoczne, nawet z uwzględnieniem ich wyższej ceny. Oświetlenie biurowe LED, które ma zapewniać odpowiednie warunki pracy powinno posiadać wysoki współczynnik oddawania barw, tak stanowiska pracy działały w jak najbardziej optymalnych warunkach oświetlenia zbliżonych do światła dziennego. Efekt taki pozwala odciążyć oczy, uniknąć przemęczenia i zagwarantować dobrą widoczność ekranów komputerów, dokumentów czy projektów bez konieczności wytężania wzroku. Jednocześnie jednak oświetlenie biurowe powinno mieć możliwości dostosowania do różnych wymagań stanowiska pracy, a technologia LED nadaje się do zastosowania w różnych systemach sterowania zdecydowanie najlepiej.
Oświetlenie biurowe LED to rozwiązanie ekologiczne, wydajne i gwarantujące najbardziej komfortowe warunki pracy. Ze względu na jego wyższą cenę początkową, inwestycja w zmianę oświetlenia w biurze może wymagać dodatkowych funduszy, jednak te szybko zwrócą się w postaci oszczędności zarówno na energii elektrycznej, jak i konserwacji oświetlenia. Technologia LED coraz skuteczniej wypiera dziś z biur, sklepów i przestrzeni roboczych tradycyjne, bardziej szkodliwe źródła światła, co z punktu widzenia pracowników i ich samopoczucia wydaje się korzystnym krokiem w stronę lepszych warunków pracy.