Frezarki umożliwiają wykonywanie wielu czynności, ułatwiają pracę i ją przyśpieszają. Są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, przemyśle, ale również w małych firmach i innych obszarach działalności gospodarczej. Jak różnią się modele frezarek i jakie mają zastosowanie?
Frezarki to obrabiarki, które są wykorzystywane przy obróbce skrawaniem powierzchni płaskich. Można przy ich pomocy kształtować rowki, gwinty i koła zębate. Maszyny te działają poprzez wprowadzanie w ruch obrotowy elementów tnących i przesuwając je względem elementów poddawanych obróbce.
Ta czynność nazywana jest frezowaniem. W zależności od modelu materiał może poruszać się ruchem posuwowym, prostoliniowym czy krzywoliniowym.
Zastosowanie tych maszyn w firmach przemysłowych zależy od ich modelu. Biorąc pod uwagę ich budowę możemy podzielić je na jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Możemy także dokonać klasyfikacji ze względu na przeznaczenie na poziome, uniwersalne, pionowe, przeznaczone do drewna, gwintów lub do kół zębatych.
Możemy wyróżnić także na frezarki górnowrzecionowe. Posiadają one wrzeciono położone nad stołem. Zazwyczaj stosowane są w firmach przemysłowych do masowego frezowania zewnętrznego lub wewnętrznego różnych elementów. Mogą wykonywać pracę na całej powierzchni obwodu obrabianego obiektu. Często spotykane są w zakładach produkujących drewniane karoserie oraz w fabrykach meblarskich.
Innym rodzajem są modele dolnowrzecionowe. Tutaj wrzeciono znajduje się bezpośrednio pod stołem. Niezwykle istotna przy korzystaniu z nich jest wiedza i doświadczenie. Są one bowiem dużo bardziej niebezpieczne w obsłudze i często podczas użytkowania dochodzi do skaleczeń i urazów rąk. Małe umiejętności lub brak uwagi podczas jej użytkowania może mieć poważne konsekwencje. Mamy również frezarki równowrzecionowe.
Istnieją również różne rodzaje wrzecion. Uznaje się jednak, że najlepsze są bez szczotkowe na łożyskach ceramicznych sterowane za pomocą falownika. Podczas zakupu, kiedy wybieramy wrzeciono sugerujemy się maksymalnymi obrotami oraz jego mocą.
Biorąc pod uwagę sterowanie możemy wyróżnić frezarki manualne i CNC. Te drugie są sterowane przy użyciu komputera. Po umieszczeniu bloku materiału i odpowiednim zaprogramowaniu maszyny w określonym czasie otrzymamy gotowy produkt.
Operacje wykonywane są w odpowiedniej kolejności zlecane przez programowalny sterownik logiczny. Mają one wiele zalet. Są bardzo precyzyjne dzięki czemu poprawiają jakość tworzonych przez firmę produktów. Dodatkowo dzięki działaniu na zasadzie sprzężenia zwrotnego, i wielu czujnikom, maszyny te są bardzo bezpieczne. Co więcej usprawniają proces produkcji i sprawiają, że jest on bardziej wydajny.
Tego typu frezarki znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle metalurgicznym. Uczestniczą w toczeniu elementów składowych maszyn, a także urządzeń. Precyzja wykonania i niezawodność sprawia, że są niezastąpione. W przemyśle motoryzacyjnym te maszyny produkują części zamienne.
W przemyśle drzewnym wykorzystuje się je do wykańczania drewnianych elementów, np. mebli. Możemy znaleźć je również w branży optycznej, zegarmistrzowskiej czy elektro-technicznej.
Decydując się na zakup frezarki musimy wiedzieć do jakich celów będziemy ją wykorzystywać. Niezbędne jest również zwrócenie uwagi na najważniejsze parametry, czyli: powierzchnię stołu, przesuw i szybkości dojazdowe osi X, Y i Z, rodzaj sterowania, silniki napędowe, odległość maksymalną od czoła wrzeciona do powierzchni stołu, powtarzalność pozycjonowania, dokładność, moc i obroty maksymalne wrzeciona.
Dodatkowo istotna jest rozdzielczość elektroniczna, mocowanie narzędzia, wymiary całego urządzenia, a także masa maszyny i gwarancja udzielana przez producenta. Nie należy także zapominać o dostępności pomocy serwisowej.
Pamiętajmy także, że istotna jest odmiana frezowania. W zależności od zadań jakie maszyna ma wykonywać potrzebne są różne tryby pracy. Czymś innym jest frezowanie pełne, czyli trzystronne. W takim przypadku podczas obróbki mamy trzy powierzchnie, a wymiar obróbkowy jest wewnętrzny.
Co innego to frezowanie niepełne, czyli dwustronne. Mamy tutaj dwie powierzchnie frezowania. Wymiar obróbkowy ma charakter mieszany. Możemy także zdecydować się na urządzenie do frezowania swobodnego, czyli jednostronnego. W takiej sytuacji maszyna obrania jedną powierzchnię, a obróbka ma charakter prostopadły do powierzchni obrobionej.
W zależności od jakości i wyposażenia urządzenia frezarki mogą kosztować od 2 tysięcy do 50 tysięcy złotych. Nie ma jednak wątpliwości, że mają szerokie zastosowanie w firmach przemysłowych i są świetną inwestycją, która się zwraca.