Separatory woda-olej są również nazywane powszechnie separatorami kondensatu i są wykorzystywane przede wszystkim do oddzielenia fazy oleju z mieszaniny wody oraz oleju. Kondensat zawierający ów substancje powstaje przede wszystkim w systemach sprężonego powietrza.
Olej, który powstaje w wyniku procesów działania instalacji nie może zostać odprowadzone do kanalizacji bądź gruntów tylko musi zostać poddany utylizacji w specjalistycznym zakładzie. W związku z tym konieczne jest wykorzystanie efektywnego sposobu, który umożliwi zgodne z przepisami oddzielenie obu substancji. To właśnie z tego powodu separatory woda-olej są stosowane w różnorodnych fabrykach oraz wszystkich innych przedsiębiorstwach.
Co warto wiedzieć o separatorach woda-olej? Jak działają i jakie rodzaje można wyodrębnić?
Możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje urządzeń umożliwiających rozdzielenie wody i oleju osobne cząsteczki. Pierwszym rodzajem są absorpcyjne separatory wodno- olejowe, które działają przy wykorzystaniu substancji chemicznych posiadających zdolności do przeciągania cząsteczek oleju przy jednoczesnym odpychany cząsteczek wody.
W ten sposób olej spływa do separatora gdzie jest absorbowany. Proces kończy się przepływem oczyszczonego kondensatu do spustu odprowadzającego. Innym rodzajem są separatory grawitacyjne, która oddzielają substancje poprzez wykorzystanie różnic ich gęstości.
Olej zbierany jest z górnej części zbiornika, w którym przetrzymywany jest kondensat, natomiast woda ściągana jest z dna. Warto jednak zauważyć że w wodzie, która powstanie po przeprowadzeniu pełnego procesu wciąż będzie obecna niewielka ilość oleju co jest spowodowane odpornością kondensatu na deemulgację. Wyróżnić możemy również separatory mechaniczne, które są najpowszechniejszym rodzajem separatorów woda-olej.
W tym przypadku stosuje się zarówno separację grawitacyjną, a także filtrację. Separatory mechaniczne najczęściej stosowane są w przypadku kondensatów stabilnych jak i niestabilnych. W procesie prowadzonym poprzez ten typ separatora wykorzystywane są filtry z węglem aktywowanym, a także filtry oleofilne. Gwarantują one uzyskanie zadowalającego efektu, jednak konieczne jest ich regularne wymienianie.
Stosuje się również środki rozszczepiający w przypadku kondensatów zemulgowanych. Ostatnim rodzajem są separatory membranowe, które są wyposażone w specjalistyczne filtr membranowy, który jest w stanie zatrzymać cząsteczki oleju przy jednoczesnym przepuszczeniu wody. Olej wówczas zbierany jest w specjalistycznym zbiorniku.
Separatory woda-olej są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Są to urządzenia, których działanie jest niezbędne przede wszystkim w branży chemicznej, papierniczej, spożywczej, mleczarskiej. Co więcej separatory wykorzystywane są również w zakładach zajmujących się poligrafią, drukiem, w cukrowniach, zakładach metalowych, stalowych.
Podczas produkcji różnorodnych sprzętów czy przy codziennej pracy maszyn powstaje w instalacjach często spora ilość sprężonego powietrza zawierającego kondensat bogaty w cząsteczki oleju. Właściwe zarządzenie takim odpadem jest regulowane prawnie.
W związku z tym konieczne jest wprowadzenie odpowiednich technik, dzięki którym możliwe będzie rozdzielenie substancji. Separatory woda-olej doskonale radzą sobie z tym zadaniem i dodatkowo ich wykorzystywanie wiąże się z wieloma korzyściami. Obecnie urządzenia te są projektowane by możliwe było ich wygodne i łatwe obsłużenie. Działania niezbędne do instalacji separatora również nie są skomplikowane, dlatego samodzielny montaż nie będzie wiązał się z wieloma trudnościami.
Stosując separator nie ma konieczności dodatkowego korzystania ze zbiornika przeznaczonego na kondensat, co gwarantuje uniknięcie rozwijania się bakterii. Urządzania te są wykonywane z trwałych, odpornych na intensywną eksploatację materiałów, a co więcej są w stanie efektywnie pracować w szerokim zakresie temperatur.
Zapewniają dokładność swojej pracy jednak w przypadku podejmowania decyzji o zakupie separatora warto zwrócić uwagę na jego parametry gdzie znajdziemy min. informacje na temat pozostałości oleju na filtrze, a także informacje odnośnie kompatybilności.
Korzystając z separatora woda-olej konieczne jest regularne przeprowadzanie testów jakości wody. Jeśli podczas tego typu badań zostanie odnotowane pogorszenie się wyników poprzez zwiększenie zanieczyszczenia wody olejem konieczne jest wymienienie filtrów w wykorzystywanym separatorze. Po tych działaniach w badanej próbce poziom zanieczyszczeń powinien ponownie mieścić się w normie. Separatory woda-olej mogą być wykorzystywane w rożnych aplikacjach, ponadto wiele firm wykorzystuje ów urządzenie również w mniej standardowe sposoby.