Napęd pneumatyczny – charakteryzacja

Napęd pneumatyczny – charakteryzacja

Podstawową cechą napędu pneumatycznego jest to, że pracuje on dzięki użyciu powietrza lub innego gazu. Napęd pneumatyczny to po prostu silnik. Przetwarza on energię spalanego gazu na ruch obrotowy. Następną cechą napędu pneumatycznego jest jego ekologiczne używanie. Nie powoduje on bowiem żadnych zanieczyszczeń i nie emituje ich do atmosfery. Jednak do sprężania powietrza lub innego gazu konieczna jest energia, która niestety powoduje zanieczyszczenia. Silnik o napędzie gazowym dość często porównywany jest z elektrycznym, jeżeli chodzi o jego sprawność. Nierzadko jest on uznawany za lepszy i bardziej przyjazny środowisku.

Skąd wziął się napęd pneumatyczny?

Wydawać by się mogło, że pomysł na wykorzystanie powietrza sprężonego do napędzania powstał niedawno. Początki napędów pneumatycznych sięgają aż XIX wieku. Dzięki pracom konstrukcyjnym i wielu różnym pomysłom francuskiego konstruktora i wynalazcy, Ludwika Mękarskiego. W tamtych czasach silniki o tym napędzie używane były do zasilania najpierw  pojazdów parowych. Pierwszymi takim pojazdami były automobile, następnie małe parowozy. W dzisiejszych czasach owego napędu używamy do wkrętarek, szlifierek, do których doprowadzone jest sprężone powietrze. Używanie maszyn i urządzeń, których silnik zasilany jest energią elektryczną, sprzyja środowisku, ponadto używa się ich w miejscach, gdzie ławo jest wzniecić pożar. Napędy pneumatyczne wciąż są unowocześniane, aby nasze samochody pracowały dłużej i wydajniej, jednocześnie nie powodując żadnych zanieczyszczeń.

napędy pneumatyczneZalety samochodu zasilanego sprężonym gazem

Ładowanie zbiornika za pomocą sprężonego gazu nie zajmuje nam zbyt wiele czasu. Silnik taki może nam służyć o wiele większą ilość czasu. Sprężone gazy nie wymagają używania baterii, które stanowią większą formę zanieczyszczenia dla środowiska. Dzięki napędowi z użyciem gazu możemy także sporo zaoszczędzić.

Zastosowania

Silniki pneumatyczne często porównywane są do silników elektrycznych. Są uważane za o wiele bardziej bezpieczne. Napędy pneumatyczne bowiem niekiedy stanowią jedyną alternatywę silnika, na przykład w przypadku środowiska, które zagrożone jest wybuchem. Napęd ten nie zawiera żadnych elementów, które mogłyby się do takiego pożaru przyczynić. Poza tym, jest on nowym sposobem walki z zagrożeniem nadmierną emisją spalin.

Napęd gazowy jest korzystny do zastosowania pod wieloma względami. Dzięki jego licznym zamianom z silnikami spalinowymi, rośnie liczba osób, które decydują się na posiadanie samochodu, który napędzany jest gazem. Jednak tak jak zalety, silnik gazowy posiada też nieliczne wady. Używanie takiego silnika nie zawsze bowiem jest bezpieczne, jednak dzisiejsza technologia jest rozwinięta tak bardzo, że łatwo jest zapobiec zagrożeniom. Przy napędzie gazowym nie można przekroczyć ciśnienia sprężonego gazu lub jego upływu czy wycieku, ponieważ może to grozić poważnym wybuchem.