Co zrobić, gdy dron Phantom3 się zamoczy?

Co zrobić, gdy dron Phantom3 się zamoczy?

Dron Phantom3 to jeden z najpopularniejszych modeli dronów dostępnych na rynku. Drony są jednym z największych trendów wśród miłośników nowych technologii oraz wielu fotogramów i operatorów kamer. Dron Phantom3 to doskonały sprzęt do pracy i zabawy. Co jednak zrobić w przypadku awarii spowodowanej zamoczeniem urządzenia?

Możliwe uszkodzenia powstałe przez wodę

Drony to urządzenia zbudowane na elektrycznych podzespołach. Na rynku dostępnych jest wiele dronów, w tym profesjonalne drony do nagrywania filmów w ważnych wydarzeń, robienia zdjęcia z wysokości, ale wiele modeli doskonale nadaje się też do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu przez najmłodszych.

Największych wrogiem dronów jest woda, która może powodować poważne uszkodzenia sprzętu. Aby temu zapobiec, unikaj latania dronem we mgle, podczas deszczu i śniegu, a także nie lataj nad zbiornikami wodnymi tj. jeziorami, stawami, morzami. W zależności od modelu, może się zdarzyć że uszkodzenia spowodowane przez wodę są nienaprawialne. Nie można jednak tracić nadziei, w autoryzowanych serwisach pogwarancyjnych, niejednokrotnie odratowano już drony, które przeleciały przez mgłę, a także modele długotrwale zanurzone w wodzie.

Co może się uszkodzić w dronie Phantom 3?

  • bezpiecznik – jeśli dron się zamoczy bardzo prawdopodobne, że jeden z elektronicznych sterowników prędkości, które regulują moc silników, przepali bezpiecznik;
  • bateria – w przypadku zalania baterii jonowo – litowej bez względu na rodzaj zamoczenia często zaleca się utylizację starej baterii i wymianę na nową;
  • silnik – jego zalanie jest bardzo niebezpieczne, dlatego nie wolno zapominać o sprawdzeniu, czy nie ma tam wody.

Należy pamiętać, że woda może powodować nawet niewidoczne uszkodzenia różnych części w dronie, nie tylko elektrycznych, dlatego w przypadku kontaktu drona z wodą zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ wewnętrzne części drona są bardzo wrażliwe i mogą się nie nadawać do naprawy po dłuższym czasie.

phantom 3

Jak reagować, gdy dron się zaleje?

Należy zawsze wyłączyć drona i usunąć baterię. Następnie możliwe delikatnie osuszyć części tak, aby ich nie uszkodzić. Po wytarciu widocznej wody należy też sprawdzić czy wody nie ma w silnikach. Aby dron całkowicie wyschną, należy go położyć w suchym i ciepłym miejscu. Po osuszeniu udać się do serwisu dronów, gdzie uzyskamy profesjonalną pomoc i większe szanse na odratowanie sprzętu. Poza zabraniem sprzętu należy też przygotować się na pytania serwisanta, który może pytać np. gdzie dron latał lub w jakiej wodzie się zamoczył. Te z pozoru nieistotne pytania mogą bardzo pomóc w procesie weryfikacji szkód. Dron, który wejdzie w kontakt ze słoną wodą jest bardziej narażony na nieodwracalne uszkodzenia, dlatego polecamy delikatnie przepłukać go przed wizytą destylowaną wodą.

Zasady działania serwisu i naprawy drona Phantom 3

Serwis dronów DJI to coraz popularniejsza usługa, która rozwija się wraz z powstawaniem coraz nowych modeli. Drony są zazwyczaj inwestycją, która pomaga w pracy, pozwala pozyskać nowych klientów lub po prostu jest świetną zabawą i chwilą relaksu w ciągu dnia. W związku z tym należy zadbać o bezpieczeństwo sprzętu. W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje. Jeśli dojdzie do uszkodzenia drona przez wodę może się zdarzyć, że trzeba będzie kupić nowy, ale nie zawsze. Tylko specjaliści z doświadczeniem pomogą podjąć dobrą decyzję.