Czym jest lemiesz?

Czym jest lemiesz?

Różnego rodzaju maszyny komunalne odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu przestrzeni miejskiej i nie tylko, zarówno w cieplejszych porach roku jak i okresie zimowym.

Często to właśnie zima jest czasem, gdy komfortowe i bezpieczne poruszanie się po mieście nie byłoby możliwe bez stosowania specjalistycznych maszyn przez firmy zajmujące się utrzymaniem dróg, chodników, ścieżek i innych elementów przestrzeni miejskiej.

Z pewnością jednym z bardziej potrzebnych urządzeń w okresie zimowym jest pług śnieżny. To właśnie on pozwala na odśnieżenie dróg podczas intensywnych opadów śniegu. Dzięki temu drogi są przejezdne, a ich użytkownicy mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie na trasie. Profesjonalny pług śnieżny składa się z kilku ważnych części, ale bez wątpienia jedną z najważniejszych jest lemiesz.

Czym jest lemiesz i jakie ma funkcje?

Pług śnieżny to jedna z popularniejszych maszyn używanych podczas zimy do odśnieżania dróg, chodników, ścieżek, parkingów, placów i innych tego typu utwardzonych terenów. Jest on zbudowany w taki sposób, aby pozwalał na szybkie i skuteczne zgarnianie śniegu na jedną lub dwie strony pługu.

Istotną częścią pługu śnieżnego jest lemiesz, czyli wymienny element roboczy znajdujący się w dolnej części pługu. To właśnie on podczas pracy pługu śnieżnego ma stały kontakt z podłożem i odpowiada za to, aby cały śnieg aż do samej nawierzchni został zgarnięty przez pług. Możliwa jest jego regulacja, dzięki temu pług może zgarniać śnieg na lewo lub na prawo w zależności od potrzeb.

W pługach śnieżnych lemiesze najczęściej wykonane są z grubej, trwałej i odpornej na ścieranie gumy. Dzięki temu dobrze dopasowują się do odśnieżanej nawierzchni i nie przeszkadzają im w pracy niewielkie nierówności. Ponadto pług oraz lemiesze zazwyczaj wyposażone są w specjalny system, który podczas zderzenia z twardą przeszkodą powala przetoczyć się pługowi przez nią, tym samym chroniąc go przed uszkodzeniami.

Jak dopasować i zamontować lemiesz do pługa śnieżnego?

Lemiesz w pługu śnieżnym odgrywa kluczową rolę i bez niego pług nie mógłby działać poprawnie. Z tego względu bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego lemiesza do pługa, jakim dysponujemy.

Istotne są:

  • wymiary pługu
  • model pługu,
  • system mocowania lemiesza, 
  • materiał, z jakiego wykonany jest lemiesz,
  • grubość lemiesza, 
  • wytrzymałość, trwałość, odporność na ścieranie sprzętu.

Aby lemiesz działał prawidłowo i spisywał się podczas pracy wzorowo przez wiele lat, warto wybierać produkty sprawdzonych producentów, którzy dbają o to, aby ich wyroby charakteryzowały się wysoką jakością i jak najlepiej wykonywały prace, do jakich są przeznaczone.

Kluczowy jest tutaj rodzaj gumy, z jakiej wykonany został lemiesz. Jeśli materiał ten jest odpowiedniej jakości, to lemiesz na pewno będzie działał prawidłowo przez długi czas. Długość lemiesza powinna być dobrana do szerokości pługu śnieżnego. Warto zwrócić uwagę również na otwory montażowe, aby zgadzały się one zarówno w pługu, jak i lemieszu.

Sam montaż lemiesza do pługa śnieżnego jest bardzo prosty, ponieważ polega jedynie na przymocowaniu go za pomocą śrub do pługa poprzez przygotowane specjalnie w tym celu otwory. Ważne jest, aby lemiesz był na odpowiedniej wysokości, jednak jeśli dobierzemy go w prawidłowy sposób, to nie będzie z tym problemu.

lemiesz

W jaki sposób korzystanie z polecanych lemieszy może ułatwić prace związane z odśnieżaniem?

Korzystanie z polecanych lemieszy może znacząco ułatwić, przyspieszyć i zwiększyć skuteczność pracy pługu śnieżnego. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że to właśnie lemiesz jest elementem roboczym, który ma bezpośredni kontakt z odśnieżaną nawierzchnią. Dobrze dobrany lemiesz wysokiej jakości pozwoli na pozbycie się całego śniegu, aż do samej utwardzonej nawierzchni. Dzięki temu droga, chodnik, parking czy inne odśnieżane miejsca będzie w pełni bezpieczne.

Decydując się na maszyny SaMASZ, które są jednymi z najchętniej wykorzystywanych sprzętów do odśnieżania, zawsze warto stawiać na jakość, kupując różnego rodzaju część wymienne. Nie inaczej jest w przypadku pługów śnieżnych tej marki i zakupu pasującego lemiesza, którego zadaniem będzie współpracowanie z tymi maszynami komunalnymi.