Czym jest tokarka do metalu?

Czym jest tokarka do metalu?

Obróbka metali metodą skrawania to praktycznie najpopularniejszy proces produkcji wykorzystywany w czasie przygotowywania elementów do maszyn i urządzeń produkcji oraz konstrukcji użytkowych. Wszędzie tam, gdzie potrzebne są części konkretnych i precyzyjnych kształtach wykorzystywana jest tokarka. Tokarka do metalu używana jest jako specjalistyczne urządzenie, które wykonuje w szybkim czasie bardzo precyzyjne odwzorowanie detali w metalu lub drewnie.

Jak wykorzystuje się tokarkę do metalu?

Tokarka do metalu używana jest od dawna, w procesach produkcyjnych wykorzystywana jest od dziesięcioleci. Jednak wynalazek powszechna automatyka przemysłowa sprawiła, że w tej dziedzinie nastąpił prawdziwy przełom. Obecnie w produkcyjnych zakładach funkcjonują nowoczesne urządzenia, których obsługa w większości jest zautomatyzowana, a procesem wytwarzania elementów sterują komputery. Zaletą skomputeryzowanych, nowoczesnych maszyn jest zarówno wysoka precyzja i jakość pracy, podczas której praktycznie wykluczone są błędy. Drugi ważną cechą sterowanych komputerowo tokarek to szybki czas pracy, dzięki czemu nie tylko przyspiesza się proces produkcji, lecz również zmniejsza koszt wytwarzania produktu. Wszystkie wytworzone przez urządzenie elementy mają identyczne parametry.

Tokarki frezowanie

Jakie jest zastosowanie tokarek?

 Tokarki mają bardzo szerokie zastosowanie w obróbce materiałów takich jak metale, drewno i tworzywa sztuczne. W zależności od wykorzystywanego rodzaju materiału używa się innych typów maszyny, wyposażonych w odmienne rodzaje urządzeń tnących przystosowanych do twardości i struktur wytwarzanych elementów. Kategoria tokarek umożliwiają też dostosowanie do rozmiaru i masy produkowanych elementów. Największe z nich mogą obrabiać nawet metalowe walce o wadze wynoszącej 8 ton. Dzięki tokarkom można wytworzyć elementy w każdej potrzebnej liczbie, o określonych kształtach walców, stożków lub form nieregularnych o niestandardowych parametrach. Właściwe zaprogramowanie urządzenia pozwala na wycięcie jednostkowego elementu o unikatowym kształcie dla konkretnej konstrukcji czy maszyny. Tokarka do metalu używana jest nie tylko do  skrawania. Możliwość wymiany głowic może pozwolić również na wiercenie, wycinanie otworów lub wygładzanie końców elementów. Zależnie od charakteru pracy i stopnia skomplikowania obróbki w praktyce wykorzystuje się np.: tokarki kłowe, karuzelowe, tokarki CNC typy SE i SBL.

Jakie tokarki są najpopularniejsze?

Najbardziej powszechnymi w użyciu są nadal tokarki kłowe. Są to maszyny przeznaczone do obróbki detali kołnierzowych i walcowych. Charakteryzują się dokładnością roboczą i łatwością obsługi. Duży zakres roboczy i możliwość wyboru wyposażenia specjalnego sprawiają, że maszyny mają wszechstronny i uniwersalny charakter.  Tokarki znajdą zastosowanie głównie w produkcji małoseryjnej i jednostkowej. Głównym narzędziem tokarki kłowej są noże tokarskie, wiertła lub narzędzia do gwintów. Obróbkę skrawaniem na tokarce określa się jako toczenie. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni wybranym narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje w uchwycie bądź w kłach.