Jak chronią rękawice chemoodporne?

Jak chronią rękawice chemoodporne?

Rękawice chemoodporne są przeznaczone dla osób które na co dzień pracują w nieco cięższych warunkach. Pracownicy, którzy są narażeni na groźne i silne czynniki chemiczne, muszą mieć zapewnioną dostateczną ochronę. Właściciele fabryk lub zakładów produkcyjnych ma więc obowiązek zapewnić specjalne rękawice ochronne – chemoodporne.


Wiele jest różnych czynników chemicznych, do których należy użyć konkretnego materiału. By nie narazić się na niebezpieczeństwo, trzeba dopasować rękawice do typu wykonywanych prac.
Wybierając rękawice chemoodporne, powinniśmy również zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość rękawic oraz certyfikaty. Do konkretnego środowiska, przeznaczone są typy rękawic chemoodpornych, które zapewnią nam bezpieczeństwo każdego dnia.

W znacznej większości, rękawice te są produkowane z tworzyw. Tworzywo sztuczne skutecznie ochroni nasze dłonie i zapewni szczelność rękawic.

Stosowanie rękawic chemoodpornych, w maksymalnym stopniu obniża ryzyko zakażeń, poparzeń czy innych niebezpieczeństw. Obecnie, na rynku dostępne są rękawice, które ochronią nasze dłonie zarówno przed czynnikami chemicznymi, jak i biologicznymi. Rękawice chemiczne, stanowią ochronę indywidualną III kategorii. Dziś, szczególnie popularne i skuteczne są rękawice nitrylowe, winylowe, neoprenowe oraz butylowe. Oprócz tego, rękawice dobierane są pod względem długości i rozmiaru. Określony typ rękawic i ich skład, odpowiada konkretnym warunkom.

Na przykład – rękawice kwasoodporne, są często chropowate, mają przedłużone mankiety, a tworzywo, z których są wykonane to guma, nitryl albo kauczuk. Dzięki chropowatej powłoce, rękawice zapewnią nam o wiele lepszą przyczepność. Rękawice taki odznaczają się szczególną odpornością. Ich materiał jest trudny do przedarcia, przez co jakością przewyższają one materiały takie jak winyl czy popularny lateks.

Z kolei rękawice z mieszanych tworzyw – np. lateks i neopren – świetnie będą chroniły dłonie w przemyśle lotniczym lub elektronicznym. Rękawice winylowe są przeznaczone do pracy w przemyśle chemicznym. Posiadają one chropowate wykończenia, dzięki czemu praca w nich jest wygodna i sprawna.

Zastosowanie rękawic chemoodpornych, ma więc za zadanie chronić nasze dłonie przed różnymi rodzajami uszkodzeń.

Działanie kwasów lub innych chemicznych substancji, może wywołać trudne do usunięcia zmiany na skórze, a nawet i w całej dłoni. Rękawice chemoodporne chronią przed chemikaliami i substancjami biologicznymi.

Dodatkowo, stosowanie rękawic zapobiega alergiom. Większość rękawic posiada bowiem dodatkową powłokę wewnątrz, by ułatwić ruchy dłonią. Tworzywa, z jakich wykonuje się rękawice, są elastyczne. Trzeba również dodać, że rękawice tego typu są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Gdzie stosować rękawice chemoodporne?

Środowiska, w których nasze dłonie są narażone na szkodliwe czynniki biologiczne i chemiczne, bezwzględnie należy stosować ściśle dopasowane rękawice chemoodporne. Rękawice te mają za zadanie chronić nasze dłonie i stanowić wysoki poziom izolacji. Dobrze dobrane rodzaje rękawic do naszych zadań, pozwoli nam bezpiecznie i sprawnie wykonywać obowiązki. Niebezpieczeństwo uszkodzenia dłoni jest wysokie szczególnie w miejscach takich jak:

  • Przemysł maszynowy,
  • Przemysł chemiczny,
  • Przemysł stalowy,
  • Petrochemia,
  • Logistyka,
  • Prace porządkowe,
  • Transport,
  • Budownictwo,
  • Prace gospodarcze.

Rękawice chemoodporne muszą być specjalnie dopasowane do środowiska, w którym pracujemy. Zagrożenia, jakie wynikają z pracy z chemikaliami, muszą zostać zminimalizowane. Obecnie, wybór rękawic ochronnych tego typu, jest ogromny, dzięki czemu każda firma może zaopatrzyć swoich pracowników w odpowiednią ochronę indywidualną. Wyżej wymienione przykłady rękawic są używane w określonych gałęziach przemysłu. Rękawice chemoodporne są w stanie zapewnić maksymalną ochronę.