Obowiązek wykonywania corocznej kontroli okresowej spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku, co reguluje art. 61 pkt 1. prawa budowlanego. To właśnie oni muszą dopilnować należytego użytkowania i kontrolowania stanu technicznego lokalu. Co obejmuje protokół z rocznej kontroli okresowej? Jak długo powinien być przechowywany?
W ramach corocznej kontroli okresowej właściciel lub zarządca ma obowiązek sprawdzić przede wszystkim elementy budynku i znajdujących się w nim instalacji, jakie są szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ważny jest również stan przewodów kominowych, instalacji gazowych, a także stan instalacji odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Ustala się czy nie występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa lokatorów, środowiska, czy też konstrukcji budynku. Przykładowe elementy konstrukcji, jakie powinny podlegać kontroli, obejmują:
Warto przy okazji nadmienić, że odstęp pomiędzy każdą z kontroli corocznych nie musi wynosić dokładnie 365 dni. Najważniejsze jest to, aby na jeden rok kalendarzowy przypadała jedna kontrola.
Informacje, jakie powinny być zawarte w protokole z przeglądu rocznego budynku, są określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Dokładnie określa to rozdz. 2 § 4 pkt 4, wymieniając informacje takie, jak:
Zgodnie z prawem obowiązek przechowywania protokołów zachodzi przez cały czas istnienia nieruchomości. Wyjątkiem są tutaj domy jednorodzinne, letniskowe, a także drogi i mosty przy prowadzeniu książki drogi lub obiektu mostowego na podstawie przepisów o drogach publicznych.
Dodatkowo prawo nakłada obowiązek udostępniania dokumentacji związanej z nieruchomością, w tym również protokołów z corocznej kontroli okresowej, na każde żądanie organów nadzoru budowlanego, a także innym jednostkom uprawnionym do kontroli form użytkowania nieruchomości, oraz sprawdzania, czy odbywa się ono zgodnie z prawem.
Aktualnie obowiązujące prawo budowlane uchwalone zostało w 1994 roku i co ciekawe, dopiero od tego momentu zaczęło ono nakładać na właścicieli i zarządców obowiązek przechowywania protokołów z przeprowadzania corocznych kontroli okresowych. Wcześniejsze wersje ustawy, m.in. z 1961 czy też 1974 roku nie regulowały tej kwestii. Obecnie zatem zakłada się, że jeśli właściciel nie jest w stanie okazać dokumentacji pochodzącej sprzed uchwalenia aktualnej wersji prawa budowlanego, nie oznacza to automatycznie, że ona nie istnieje.
Oprócz faktu, że jest ona obowiązkowa z uwagi na obowiązujące regulacje prawne, ma ona szczególne znaczenie z uwagi na bezpieczeństwo zamieszkujących budynek osób, a także wpływ na środowisko naturalne. Bieżące kontrole pozwalają sprawdzić stan zużycia instalacji sanitarnych, gazowych, elektrycznych i innych, ułatwiając tym samym rozplanowanie przyszłych prac remontowych.