Jak przygotować wodę kotłową?

Jak przygotować wodę kotłową?


Woda kotłowa i jej właściwości

Woda kotłowa ma bardzo szerokie właściwości. Zasila ona bowiem różnego rodzaju kotły parowe, urządzenia wyparne i wiele innych. Dzięki niej możliwe jest odpowiedni przebieg prac wielu zróżnicowanych urządzeń chłodniczych i innych. Musi ona mieć odpowiedni skład, żeby mogła zapewnić bezpieczną pracę kotłów. Ponadto, jej konkretny skład powoduje, że praca kotłów i, co za tym idzie – wszystkich urządzeń – przebiega w sposób właściwy. Nie powoduje także strat, co jest niezwykle ważne dla przemysłu. Dodatkowo, odpowiedni skład wody kotłowej przyczynia się do powstawania dobrej jakości pary. Woda kotłowa o dopracowanym składzie może być także przydatna w miejscach, gdzie przyrządy i urządzenia narażone są na nadmierne powstawanie korozji czy kamienia. Wszelakie stosowanie środków chemicznych do poprawy jakości  usprawnienia kotła w którym znajduje się woda, może przyczynić się do powstawania negatywnych skutków. Powstają przez to duże straty ekonomiczne. Dlatego też stosowanie wody kotłowej powinno odbywać się w odpowiedni sposób, rozpoczynając od zapewnienia jej dobrego i odpowiadającego urządzeniom składu.

Jakie są wymagania wody kotłowej?

przygotowanie wody kotłowejJeżeli chodzi o wymagania wody kotłowej, są one różne. W zależności od ciśnienia, jakie panuje w danym miejscu, jej wymagania mogą rosnąć razem ze wzrostem ciśnienia. Wymagania wody kotłowej najczęściej zależą od wymagań producenta kotłów. Woda taka bowiem przebywa w kotłach i musi być odpowiednio dopasowana do owych wymagań. Kotły takie mają często podobne zalecenia. Muszą być one najczęściej instalowane w tak zwanym układzie zamkniętym. Przed użyciem kotła należy go bardzo dokładnie przepłukać, w celu pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń, które mogą się w nim znajdować. Żeby woda kotłowa mogła pełnić swoją funkcję, konieczne jest dokonanie dokładnego odpowietrzenia kotła. Nie mogą bowiem przenikać do niego cząsteczki tlenu. Kocioł także musi koniecznie posiadać filtr, który pełni rolę odmulającą. Woda kotłowa także wymaga rejestru, według którego napełniany jest kocioł.

Uzdatnianie wody kotłowej

Uzdatnianie wody kotłowej polega na jej oczyszczaniu. Konieczne jest bowiem pozbycie się wszelkich cząsteczek, które powodują jakikolwiek rodzaj zanieczyszczenia dla wody. Woda kotłowa musi stanowić bezpieczny materiał do pracy, żeby pozostałe urządzenia mogły być w pełni sprawne. W tym celu należy zakupić filtr. Założenie filtrów jest nieuniknione, ponieważ bez niego może zostać spowodowana awaria pozostałych urządzeń lub zanieczyszczenia. Filtry powinny być odpowiednio dobrane. Zwykłe mogą bowiem nie poradzić sobie z ilością zanieczyszczeń, jakie powstają w instalacjach grzewczych. Innym etapem uzdatniania wody kotłowej, jest pozbycie się lub zapobieganie powstawania kamienia. Do tego celu stosuje się specyfiki, które odpowiedzialne są za zmiękczenie wody. Dzięki temu chroniona jest sama woda kotłowa, kocioł oraz wszystkie inne urządzenia, które ’’współpracują’’ z wodą kotłową.